W trakcie przebudowy drogi prowadzącej do bloków w Kościelniku Dolnym zamontowano wijące się wzdłuż chodnika żółte barierki ochronne. To co z nazwy ma chronić, stało się wczoraj śmiertelną pułapką dla sarny.
Dzika zwierzyna, której w tamtej okolicy wcale nie jest mało, próbuje pokonywać postawioną w polach barierę. Wczoraj sarna uciekająca przed puszczonym luzem psem utknęła między szczeblami barierek i przypłaciła to życiem. Wszystko wskazuje na to, że uciekająca sarna dwa razy utknęła między szczeblami barierek ochronnych. Pierwszy raz zdołała się uwolnić, by po chwili wpaść w nie ponownie i utknąć tam na dobre. Sytuację wykorzystał pies, który zmasakrował zwierzę.
Jeden z mieszkańców Kościelnika widząc co się dzieje przepędził psa i powiadomił gminnych urzędników, którzy natychmiast interweniowali i do uwięzionej sarny wezwali weterynarza oraz strażaków. Ten pierwszy zaaplikował zwierzęciu środek uspokajający, a strażacy używając narzędzi hydraulicznych rozgięli szczeble barierek uwalniając zwierzę. Sarna trafiła do przychodni weterynaryjnej, gdzie lekarze podjęli próbę ratowania zwierzęcia. Niestety zerwana ze zwierzęcia skóra, poszarpane ciało oraz jelita nie dawały szans na uratowanie sarny i podjęto decyzję o zakończeniu jej cierpień.
Odpowiedź na to, dlaczego wzdłuż drogi biegnącej przez pola stawia się szpecące krajobraz barierki znaleźliśmy w opracowaniu Tomasza Sochackiego, projektanta drogowego i absolwenta budownictwa o specjalności drogi, ulice, lotniska na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
(…) barierki należy stosować również w celu ochrony pieszego i rowerzysty przed możliwością wpadnięcia do głębokiego rowu. Sytuacja taka występuje najczęściej w przypadku budowy samodzielnych ciągów pieszo-rowerowych lub dobudowy nowych do istniejących dróg w terenie zamiejskim, gdzie ukształtowanie terenu wymusza znaczne podniesienie niwelety chodnika. Wiąże się to często z koniecznością budowy rowów odwadniających zarówno jezdnię, jak i ciąg pieszo-rowerowy, gdyż na terenach niezurbanizowanych rzadko występuje sieć kanalizacji deszczowej. Barierki zaleca się montować, gdy wysokość nasypu wynosi powyżej 50-70 cm w zależności od nachylenia skarp.
Uwaga! Drastyczne zdjęcia
Napisz komentarz
Komentarze