Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 15:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Eurovia chce sprzedać wyrobisko Księginki? Lubań wchodzi do gry

Wrócił temat wyrobiska kopalni Księginki. Eurovia Bazalty S.A. szuka kupców, którzy są zainteresowani nabyciem leżącej na obrzeżach Lubania niecki bazaltowego wyrobiska. Okazuje się, że lubański magistrat ma możliwość skutecznego rozwiązania sprawy.
Eurovia chce sprzedać wyrobisko Księginki? Lubań wchodzi do gry

Autor: eluban.pl

Równo trzy lata temu mieszkańcy powiatu lubańskiego łączyli siły, aby zapobiec zmianie sposobu rekultywacji wyrobiska kopalni Księginki. Zmiana kierunku rekultywacji wyrobiska Księginki miała pozwolić na wypełnienie wyrobiska 13 milionami ton odpadów sklasyfikowanych w 44 kategoriach, jako inne niż niebezpieczne. Część z nich to odpady z samego kamieniołomu - masy nadkładowe czy gleba ściągana przy eksploatacji. Ta cześć wypełnienia stanowić miała 400 000 ton. Pozostałe 13 mln ton stanowić miały odpady, których spółka nie posiada i miały być przywiezione. Podobnie, jak w przypadku Rębiszowa, miały to być popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne. 

Pomysł zmiany kierunku rekultywacji spotkał się z ogromnym sprzeciwem społecznym, 6200 mieszkańców powiatu złożyło swoje podpisy pod listem protestacyjnym w tej sprawie. Również samorząd mówił stanowcze "Nie" dla planów Eurovii.

Najpierw Starosta Lubański nie wyraził zgody na zmianę kierunku rekultywacji kopalnianego wyrobiska, w drodze odwoławczej stanowisko Starosty podzieliło także Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze. Również lubański magistrat negatywnie zaopiniował plany zmiany kierunku rekultywacji wyrobiska, a do postępowania włączyła się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu. Dodać należy, że pozytywnie plany Eurovii zaopiniowały Lasy Państwowe i Urząd Górniczy.

Negatywne opinie mieszkańców i instytucji nie zamknęły jednak Eurovii drogi do realizacji planów biznesowych. Oczywistym jest, że przedsiębiorstwo dysponując zasobami chce je w pełni wykorzystać, dlatego nie rezygnuje z dalszych dróg prawnych do realizacji swoich planów.

Już parę miesięcy temu pojawiły się plotki, że Eurovia ponownie prowadzi rozmowy, których celem jest sprzedaż wyrobiska. Działania Eurovii mają realny wpływ na życie wszystkich mieszkańców, więc takie plotki powoli podgrzewały atmosferę i temat wyrobiska na Księginkach pojawił się w końcu na ostatnich obradach Rady Miasta. Radna Marlena Adler zapytała burmistrza wprost, czy samorząd ma możliwość rozwiązania wiszącego nad miastem problemu poprzez wykonanie prawa pierwokupu i nabycia wyrobiska Księginki.

Oczywiście mamy prawo pierwokupu, zresztą złożyliśmy ofertę Eurovii jeszcze w listopadzie. Do dziś nie mamy jeszcze odpowiedzi, jeżeli taka odpowiedź przyjdzie będziemy musieli zwołać sesję Rady Miasta, aby radni podjęli decyzje o finansowaniu tego przedsięwzięcia, po to by tę działkę od Eurowii zakupić i uciąć jakiekolwiek możliwości zwożenia tam choćby odpadów. - wyjaśniał Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Burmistrz dementował też plotki o ponownej próbie zapełnienia wyrobiska odpadami.

Z tego co wiem Eurovia prowadziła rozmowy z firmami zajmującymi się wydobyciem, a nie zwożeniem odpadów. Pamiętać należy, że Eurovia złożyła wniosek o przedłużenie koncesji na wydobycie, więc tak czy siak ma plany ten kruszec ze złoża pozyskiwać. 

Jeżeli Eurovia odpowie na ofertę magistratu, to miasto będzie musiało zabezpieczyć fundusze na zakup przedmiotowych gruntów. Ze wstępnej wyceny wynika, że na ten cel trzeba będzie przeznaczyć między 3 a 5 milionów złotych.

Jeżeli zakup dojdzie do skutku, samorząd wyeliminuje sytuacje do jakich doszło na rekultywowanym wyrobisku w Rębiszowie. Po protestach mieszkańców przeprowadzono tam kontrole przywożonych zza granicy odpadów i potwierdzono, że wraz ziemią i kamieniami trafiły tam niebezpieczne substancje, a dopuszczalne normy zostały przekroczone nawet piętnastokrotnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jaro 02.01.2024 20:10
Sąsiad potrzebuje takich dołów na śmieci ,a my nie mamy nic do powiedzenia.

... 02.01.2024 08:12
PiS słynął z afer przygarniania smieci więc teraz trzeba szybko dopinać interesy

avanti 02.01.2024 07:04
Jezeli Eurovia ma obowiazek rekultywacji wyrobiska, to nie oplaca sie go kupowac zanim prace te zostana przez nich ukonczone. Przeciez sama rekultywacje nie bedzie tania, wiec do tych 3-5 milionow trzeba bedzie doplacic duzo wiecej. Kopalnia sprzedajac ta dziure nie tylko pozbywa sie problemu, ale jeszcze na tym chce zarobic. Ciekawe, czy cwaniacy posadzili te drzewa, ktore kilkanascie lat temu mieli posadzic w miejsce nielegalnie wyrabanych.

Fan 31.12.2023 19:59
Na Liściastej nie miało być kopalni i cyk las wycięty i już robią. Ufajcie dalej burmistrzom, to brudna polityka.

Znam sprawę Rębiszowa... 31.12.2023 15:50
Pyły, żużle i odpady zwożone do Rębiszowa (gm. Mirsk, 35km od Lubania) miały postać szlaki i miału. Po przejechaniu kilkuset kilometrów z Niemiec, usypana sterta robiła się "ciepła" . To wskazywało na to, że przy większej masie/ilości odpadów, zachodzą tam jakieś reakcje. Podczas opadów deszczu z usypanej sterty odpadów sączyła się woda, ale o zmienionej mlecznej konsystencji. Było wiele lokalnych działań, inicjatyw, nawet kamera ogólnopolskiej telewizji...ale bezskutecznie. Ktoś wziął za to duże pieniądze do ręki.

Reju23 31.12.2023 14:31
Sprzedawajcie i prywatyzujcie więcej kmioty od Balcerowicza i PO. Teraz zgrzytacie zębami co zrobi prywatna firma? A sprzeda wam za 6 baniek i pięknie wyjdzie na swoim.

Maryjan 31.12.2023 13:40
A w jakim celu miasto kupi to wyrobisko? Jestem pewny że jak już kupi to wtedy umieszczanie tam odpadów bedzie zgodna z prawem

Jac 31.12.2023 15:19
Jak nie kupi to też będzie źle? Jak widać taniego wyjścia nie ma

Ariel 02.01.2024 18:57
Miasto dziurę kupi i przekaże dla ZGiUK na kolejne wysypisko bo w tym aktualnym miejsce się kończy.

Maryjan 03.01.2024 12:10
Ostatnia ostoja fikcyjnych posadek dla swoich to trzeba zapewnić jej przyszlość bo po wyborach gdzieś etaty musza być

Mieszkanka Lubania 31.12.2023 13:33
Kupujcie i zróbcie tak jak miało być - tereny rekreacyjne. Żadnych śmieci. Po co jeździć na Bersdorfer See jak można zrobić je u nas (na mniejszą skalę oczywiście). Zagospodarować Kamienną Górę, zrobić ścieżki, wszystko co trzeba żeby odpocząć w otoczeniu natury, zrobić opisy w kilku językach dotyczące przyrody, itd. Zorientować się jak pozyskać pieniądze z rządowych funduszy i robić. Po to jesteście, szanowna Rado Miasta, Burmistrzu i UM. Czas działać!

MAX 31.12.2023 16:35
Zgoda, zapewne większość mieszkańców w ten sposób chciała by rozwiązania tej sprawy ale niestety istnieje jeszcze śmierdząca strona tego medalu, a mianowicie wciąż rozbudowujący się moloch śmieciowy znajdujący się już prawie na rogatkach miasta. Jedynie ktoś o bardzo wąskim spojrzeniu w przyszłość wydał decyzję o umiejscowieniu i późniejszej rozbudowie tej śmierdzącej przypadłości, a nierozumiejący i krótkowzroczni kolejni włodzarze jak stado baranów biegnące za kasą przedłuża żywot tej bomby biologicznej znajdującej się w granicach miasta. Równie dobrze dla takich ludzi można było by wykopać dół koło okrąglaka i tam zwozić odpady z ościennych gmin może by dotarło że ni tędy droga. Ten piękny teren na kamiennej Górze już jest skażony i nie wiem czy kiedykolwiek będzie możliwa rekultywacja. Eurovia po prostu chciała iść za ciosem jak wolno magistratowi to dlaczego nie nam. Przecież jeśli się Państwo mieszkańcy zainteresujecie tym tematem to do ZGIUKU na śmietnisko oprócz śmieciarek przyjeżdżają TIRy obładowane odpadami więc warto się zastanowić nad konsekwencjami.Niestety miasto nie stoi w miejscu tylko się rozrasta .

Grzegorz 31.12.2023 22:15
Na Bazaltową przyjeżdza wszystko!!! I azbest i szlaka i odpady o niewiadomym pochodzeniu i zawartości...

zKsięginek 01.01.2024 12:05
I nic z tego jako mieszkańcy nie mamy, bo płacimy tyle samo za śmieci co inne gminy. A przecież ten syf ląduje u nas, ciężarówki korkują miasto a ludzie nie mogą się budować wokół wysypiska.

Mieszkaniec 31.12.2023 12:16
Teraz po zmroku nad wyrobiskiem unosi się dron.Nie wieżę dobre intencje tej firmy .Oni ciągle coś kombinują.Taka dziura to olbrzymie możliwości do składowani olbrzymich ilości odpadów.W tym kraju to eldorado dla firm zajmujących się biznesem śmieciowym.To są interesy warte miliony .Wszystko zależy od czujności mieszkańców bo na włodarzy tej mieściny nie ma co liczyć.Następne wyzwanie na kombinacje tej firmy.Po nas to tylko śmieci i wielka kasa dla tzw biznesmenów.Proszę zauważyć że drogi dojazdowe już zostały wykonane .To nie jest przypadek.Bokiem przez las zaczną wozić transporty.

Obserwator1 31.12.2023 12:00
Jak pisałem w tej sprawie do portalu eluban jak ukazało się obwieszczenie burmistrza Lubania z dnia 27 11 2023 w sprawie przedłużenia koncesji na wydobycie bazaltu na Kamiennej Górze ,to nie publikowano moich postów żeby opublikować to obwieszczenie dla wiadomości mieszkańców by zapoznać co się szykuje! Był czas na zapoznanie w terminie urzędowym!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama