Tworzenie nowych, innowacyjnych produktów i usług, jest ściśle związane z dostępem do najnowszych badań i osiągnięć naukowców z określonych dziedzin. Współpraca nauki z biznesem ciągle jest wyzwaniem, szczególnie dla mniejszych firm, których nie stać na finansowanie własnych badań. Jednym z rozwiązań tego problemu jest Dolnośląski Bon na Innowacje.
- Dolnośląski Bon na Innowacje to projekt, do którego chcemy zaprosić zarówno przedsiębiorców, jak i środowisko naukowe. Dla wielu firm barierą rozwoju jest brak możliwości korzystania z wyników najnowszych badań naukowych. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców funkcjonujących w obszarze nowych technologii, ale nie tylko. Bon nawiązuje do projektu realizowanego wcześniej z Wrocławskim centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej. Wówczas do programu zgłosiło się ponad 300 podmiotów gospodarczych, a łączna pula przyznanych grantów przekroczyła 5,5 mln złotych. Widać zatem, że zainteresowanie takimi instrumentami jest duże – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Każdy dolnośląski przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o granty, które pozwolą mu sfinansować konieczne badania, ekspertyzy i pracę naukowców. Zamawiane usługi eksperckie powinny być świadczone przez polską jednostkę naukową. Maksymalne finansowanie, jakie będzie mogła uzyskać jedna firma na taki cel to 73,8 tys. Wymagany wkład własny przedsiębiorcy to 10% wartości zamawianej usługi. Wnioski będzie można składać już pod koniec wakacji, na przełomie sierpnia i września.
- Zależy nam na wspieraniu rozwoju innowacji na Dolnym Śląsku. Umiejętne połączenie działalności biznesowej z osiągnięciami naukowymi naszych uczelni i wypracowanymi przez naszych naukowców rozwiązaniami patentowymi to warunek rozwoju gospodarczego naszego regionu. W ten sposób wzmacniamy zarówno konkurencyjność naszych firm, ale też wspieramy środowisko akademickie, które uzyskuje dodatkowe środki na kontynuację swoich badań – dodaje wicemarszałek Iwona Krawczyk.
„Dolnośląskie Bony na Innowacje” to 5,6 mln złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, a za jego realizację odpowiada urząd marszałkowski oraz Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Napisz komentarz
Komentarze