Hala sportowa i basen MOSiR po nowemu
Największa miejska inwestycja ostatnich lat to kompleksowa modernizacja funkcjonalna i głęboka termomodernizacja hali sportowej i krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przedsięwzięcie, przeprowadzone w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, sprawiło, że przestarzałe obiekty z przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, ponownie służą lubanianom. Prace obejmowały m.in. ocieplenie pływalni i hali sportowej, wymianę okien oraz poszycia dachów obu budynków, modernizację oświetlenia, ogrzewania i wentylacji. Pływalnia zyskała kompletną nową nieckę wraz z nową plażą i sauną, nowe instalacje grzewcze i wentylacyjne, nowoczesne oświetlenie oraz system uzdatniania wody.
Dla użytkowników hali sportowej niezwykle ważna jest nowa, a co najważniejsze bardzo dobrze amortyzowana nawierzchnia. Nowoczesnym rozwiązaniem są podwieszane kosze do koszykówki z napędem elektrycznym. Dzięki wsparciu Fundacji PGE, która odpowiedziała na wniosek burmistrza Lubania i przekazała darowiznę celową, hala wzbogaciła się o nowe, funkcjonalne trybuny.
Wartość kompleksowego remontu obu obiektów to ponad 22 miliony złotych.
Dla profesjonalistów i amatorów
Aby baza sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stanowiła spójną, nowoczesną całość, Gmina Miejska Lubań zdecydowała o konieczności modernizacji obiektów sportowych przy ul. Ludowej.
W 2019 roku do użytku oddane zostało boisko ze sztuczną nawierzchnią. Koszt jego budowy to prawie 2 miliony złotych, w tym niespełna 600 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.
Obecnie trwające prace obejmują przebudowę płyty głównej pełnowymiarowego boiska piłkarskiego wraz z drenażem i specjalnymi urządzeniami nawadniającymi nawierzchnię trawiastą. Będą oczywiście nowe bramki, a także czterotorowa poliuretanowa bieżnia lekkoatletyczna oraz stanowiska do pchnięcia kulą czy skoku w dal. Nowe zadaszone trybuny na 300 miejsc już górują nad placem budowy. Pod nimi znajdą się pomieszczenia socjalne oraz zaplecze magazynowe.
Przy planowaniu inwestycji uwzględniono nie tylko potrzeby sportowców. Dwa ogólnodostępne boiska do piłki siatkowej plażowej, mini plaża nad Kwisą, wiata rekreacyjna oraz duży plac zabaw sprawią, że po zakończeniu prac miejsce stanie się przyjazne dla lubanian w każdym wieku. Koszt zaplanowanych prac to przeszło 12 milionów złotych, w tym ponad 9 milionów z Programu Polski Ład.
W pobliżu stopnia wodnego na Kwisie zamontowano przenoski dla kajakarzy, co kosztowało ponad 120 tysięcy złotych.
Przy budynku krytej pływalni w sezonie letnim działa wodny plac zabaw dla najmłodszych. Kolorowe natryski i zjeżdżalnie to nie lada atrakcje na gorące dni. Aby docelowo połączyć dwie strefy, z placu zabaw można przejść kładką przez Młynówkę na przyszły teren rekreacyjny przy stadionie. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 miliona złotych.
Dawne kartingi przyciągają tłumy
Nowe oblicze zyskał obiekt sportowo-rekreacyjny przy ul. Działkowej, który od września ubiegłego roku nosi imię Wiesława Wajcfelta. Różnorodna infrastruktura sprawia, że niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Obiekt jest oświetlony i monitorowany, dlatego – przy sprzyjającej pogodzie – można z niego bezpiecznie i bezpłatnie korzystać do późnego wieczora.
Dzięki Fundacji ORLEN dla Pomorza, która – w wyniku starań włodarzy Gminy Miejskiej Lubań - przekazała darowiznę celową, na „kartingach” zamontowano dodatkowe ławki i wiatę wypoczynkowo-rekreacyjną.
Remont „kartingów” kosztował niemal 4,5 miliona złotych z półtoramilionowym dofinansowaniem z Programu Polski Ład.
Dla pasjonatów dwóch kółek
Rowerzyści również mają powody do zadowolenia. Od 2021 roku sukcesywnie powstają kolejne odcinki Lubańskiej Pętli Rowerowej. Docelowo nasza pętla połączy się Dolnośląską Cyklostradą, czyli szlakiem długodystansowych dróg rowerowych o planowanej łącznej długości 1800 km. Na budowę tras rowerowych samorząd pozyskał fundusze ze środków zewnętrznych, m.in. rządowego Programu „Polski Ład” czy z budżetu województwa dolnośląskiego z programu „Droga dojazdowa do gruntów rolnych”.
Ciekawą propozycją dla aktywnych lubanian jest Rowerowy Park Umiejętności, powstający na tzw. Zielonym Wzgórzu. Innowacyjny projekt o wartości około 900 tysięcy złotych powstaje dzięki wsparciu z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Siłownie plenerowe
Siłownie plenerowe to miejsca, które ożywiają miejskie parki i tereny rekreacyjne. Dostępne są dla młodzieży, dorosłych i seniorów, umożliwiając urozmaicenie np. codziennych spacerów. W ostatnich latach takie miejsca powstały przy ulicach Skalniczej (koszt prawie 64 tysiące złotych, w tym prawie 25 tysięcy złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) i Dolnej wraz z wiatą rekreacyjną (niemal 50 tysięcy złotych, w tym 20 tysięcy złotych z programu „WzMOCnij swoje otoczenie” Polskich Sieci Elektroenergetycznych) oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z podjazdem dla niepełnosprawnych (36 tysięcy złotych, w tym 20 tysięcy złotych z programu „WzMOCnij swoje otoczenie” Polskich Sieci Elektroenergetycznych). Być może jeszcze w tym roku kolejna mini siłownia pojawi się w parku im. Ludwika Anioła na Osiedlu Piastów.
A co czeka nas w najbliższym czasie?
- W tym roku ruszy budowa zadaszonego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 4. Obiekt, o wymiarach 20 na 40 metrów, będzie też spełniał funkcję strzelnicy laserowej. Zgodnie z obecnymi wymogami będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – zapowiedział Burmistrz miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Hala sportowa powstanie dzięki środkom z rządowego programu OLIMPIA, związanego z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Całość inwestycji to koszt około 3,8 miliona złotych, w tym ponad 2,6 miliona złotych dofinansowania.
Samorząd dba też o potrzeby najmłodszych. Nowe, kolorowe i bezpieczne urządzenia zostaną do końca marca zamontowane na placu zabaw przy ul. Parkowej. Nowości mogą się spodziewać użytkownicy placu zabaw na zapleczu Placu Lompy.
Nasze miasto zmienia się z roku na rok. Inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną to inwestycje w sprawność i zdrowie dzieci, młodzieży i dorosłych. Miejsca, gdzie można uprawiać sport lub po prostu bawić się i odpoczywać na świeżym powietrzu sprawiają, że Lubań staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom w każdym wieku.
Napisz komentarz
Komentarze