1 marca 2011 roku ustanowiono polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. O wolną Polskę walczyli od 1944 roku do czasu rozbicia ostatnich oddziałów zbrojnych w 1953 roku. Przez długi czas starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Dziś dajemy świadectwo tego, że tak się nie stało.
W pierwszy marcowy piątek o godzinie 12:00 rozpoczęła się lubańska uroczystość poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na obchody mieszkańców zaprosili Burmistrz Miasta Lubań, Starosta Lubański oraz Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc. Na wydarzeniu pojawili się samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy jednostek miejskich, poczty sztandarowe lubańskich szkół podstawowych oraz delegacje szkół średnich wraz z uczniami klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej.
Apel poległych i złożenie kwiatów uświetnił wzruszający występ muzyczny w wykonaniu podopiecznych grup wokalnych z Miejskiego Domu Kultury.
Jak co roku wydarzenie zorganizowano przy tablicy pamiątkowej zdobiącej fasadę kamienicy przy ul. Bankowej. Tablica poświęcona jest pamięci podpułkownika Anatola Sawickiego – ostatniego komendanta Armii Krajowej Okręgu Lwów, który w naszym mieście spędził ostatnie dwa lata życia. Tym samym, nie zabrakło nawiązania do historii tego bohatera. Warto wiedzieć, że w ramach projektu „Dzielny, wyklęty – zapomniany - przywrócony pamięci” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc (przy dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej) powstał film dokumentalny o ppłk. Anatolu Sawickim (link do filmu).
Napisz komentarz
Komentarze