Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Jak się spisuje miejski monitoring? Gdzie brakuje kamer?

Lubański miejski monitoring od lat sukcesywnie jest rozwijany, na dziś sporą część miasta obserwuje 38 kamer. Statystyki potwierdzają, że "wielki brat" jest skuteczny. Tylko w tym roku, dzięki kamerom strażnicy miejscy interweniowali 63 razy.
Jak się spisuje miejski monitoring? Gdzie brakuje kamer?

Autor: iStock

Ostatnią inwestycją w lubański monitoring był montaż kamer na jednym z bardziej kolizjogennym odcinku, czyli na skrzyżowaniu DK30 z ulicą Kopernika i Cmentarną. Pod koniec 2022 roku zamontowano tam trzy nowe kamery. W ten sposób miejski monitoring liczy 38 kamer. 

Choć zdarza się, że mieszkańcy narzekają, że akurat przy ich zdarzeniu kamera była skierowana w inną stronę, jak choćby przy falach kradzieży katalizatorów, to w wielu przypadkach monitoring jest bardzo pomocny, nie tylko przy ustalaniu sprawcy, ale przede wszystkim przy reagowaniu na bieżąco. Tylko od początku roku lubańska straż miejska za pośrednictwem kamer ujawniła 63 zdarzenia - od nieprawidłowego parkowania po zaśmiecanie. W połowie lutego oko kamery zarejestrowało 45-latka, który wyrzucił na skwerze stare meble, strażnicy miejscy szybko znaleźli mężczyznę, ukarali mandatem i przymusili do posprzątania po sobie. 

Kamer monitoringu jest sporo, ale wciąż są w mieście rejony, gdzie bardzo przydałoby się to rozwiązanie. Lubański magistrat właśnie wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie zakupu kolejnych kamer, które będą tworzyć wizyjny punkt zbiorczy skrzyżowania ulic: Rybackiej, Warszawskiej i Lwóweckiej. Inwestycja ma kosztować 40 tys. zł (dofinansowanie ma wynieść 37 tys. zł), a monitoring będzie rozbudowany o jedną kamerę obrotową i dwie wizyjne. Jeżeli uda się pozyskać fundusze to jeszcze w tym roku jedno z bardziej ruchliwych miejsc w mieście będzie monitorowane. Choć to zapewne nie koniec inwestycji w miejski monitoring, bo są jeszcze miejsca gdzie bardzo by się przydał:

W przypadku ponownego otrzymania dofinansowania – ilość kamer obsługiwanych przez strażników osiągnie liczbę 41. Nie zatrzymujemy się z modernizacją i rozbudową tego systemu, gdyż na terenie miasta Lubania są jeszcze punkty wymagające całodobowego nadzoru miejskich kamer – mowa chociażby o przejściach dla pieszych przy Szkole Podstawowej Nr 1 czy rejon kompleksu edukacyjnego i nowo powstałych zabudowań na terenie Osiedla Piastów. - powiedział nam Michał Łukjaniec, komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. 

Gmina Lubań wystąpiła o dotację z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kolo 09.03.2024 19:38
Waszym zdaniem to policjant ma stać i dać się okładać bandziorom bo jak dotknie bandziora to już jest przegięcie. Praca w policji jest niebezpieczna bo ludzie nam dziczeja a obezwładnić dzikusa nie jest łatwo .

Marianna 09.03.2024 19:25
Kamer potrzeba wiecej ale trzeba też więcej operatorów szczególnie w nocy !

Ksawery 09.03.2024 16:09
Przecież sami strażnicy mówią, że dwóch komendantów na taką małą straż to przesada, więc niech się jeden z drugim wykaże i obsługują monitoring w nocy. Nasuwa się pytanie czy jest potrzebnych dwóch komendantów pracujących w tych samych godzinach czyli 7 - 15? Były czasy jak jeden komendant zarządzał strażą a teraz? Wychodzi niewiedza młodego. Skoro nie czuje się pewnie na stołu to zapraszamy na chodnik 😁

Dave 12.03.2024 10:01
W sumie racja przecież mogą popracować na zmianę, a nie dublować się. Burmistrz powinien się temu przypatrzec.

xxx 09.03.2024 08:38
Monitoring ma sens, jeśli ktoś obserwuje nagania z kamer na żywo przez 24 h a nie tylko w dzień

Gość 08.03.2024 22:10
Parking za Tęczową. Bez przerwy przerysowane samochody, winnych brak, dzikie imprezki w każdy weekend, syf jak po przejściu tornado. Szkoda mi pracowników ZGiUK co poniedziałek..

Rolnik 08.03.2024 18:31
Monitoring spisuje się tak, że jeżeli będziecie potrzebować nagranie bo np. ktoś Wam coś ukradł, bądź coś Wam uszkodził a Milicja już przysłała z góry pismo o umorzeniu dochodzenia bez kiwnięcia palcem co jest pewne w 99%. To poczujecie tylko złość i gniew czytając takie artykuły jak ten. Monitoring może być wykorzystywany tylko przez SM i Milicje, a do jego wglądu nie macie prawa. Służy on tylko do wlepiana mandatów pustym samochodom, bo tak jest najłatwiej. Więc odpowiadając na pytanie, kamery są zbędne do czasu aż monitoring nie będzie służył mieszkańcom. Niestety swoich roszczeń trzeba dochodzić na własną rękę, bo milicja nie pomoże.

Orest 08.03.2024 17:09
Widziałem akcje policji jak pijana panią próbowali wsadzić do radiowozu bo awanturowała się. Skąd w tej kobiecie tyle siły było to nie wiem . Biĺa policjantów, kopała zapierała się nogami nie chcąc wylądować w radiowozie . Oj namęczyli się zanim osiągnęli cel a później ludzie mówią że policja bije .Może tak to wyglądać ale to ta pani biła policjantów, gdyby grzecznie weszła do samochodu nikt by się z nią nie szarpał .

Komenadorr 08.03.2024 15:07
Co do kamer: pytajcie funkcjonariuszy jak powinny funkcjonować. Kamera kręcąca się w kółko ma paradoksalnie dużo mniej sensu od kamery skierowanej w jednym kierunku. Funkcjonariusz siedzący przed monitorem czy telewizorem, gdzie ma podgląd na 12, 16, czy 32 kamery po niedługim czasie ogarnia jednym spojrzeniem co, jak i gdzie. W razie potrzeby obejrzenia czegoś dokładnie przekierowuje wybraną kamerę na interesującą go sytuację. W takim przypadku od razu powinien ruszyć zapis tego co widzi kamera do osobnego folderu, żeby można było szybciej znaleźć ten materiał jako dowodowy. Natomiast kamera nonstop omiatająca teren ma sens ograniczony tak bardzo że aż nie chce mi się tego tłumaczyć fachowcom(podobno) w dziedzinie. Pół biedy jak kamera jest jedna, ot może robić za atrakcję. Jeżeli operator ma przed oczami monitor z podglądem na dajmy 12 kamer i tylko 4 omiatają teren w permamencji, to ból głowy murowany. Trudniej cokolwiek zauważyć, skuteczność monitoringu leci na łeb. Jeżeli kręci się nonstop wszystkie 12szt. to prędzej zeza czy innego strita można dostać niż coś wyłapać. Samo zorientowanie się gdzie akurat patrzy kamera zajmuje parę sekund za każdym spojrzeniem. Przydatne są kamery z obiektywem szerokokątnym, obserwujące może niezbyt dokładnie ale duży teren, to daje pojęcie na temat przebiegu ew. zajścia, kolizji czy innej sytuacji. Oraz kamery z regulowanym zoomem optycznym x6 majmniej. To umożliwia przyjrzenie się dokładne czy to twarzy czy numerom rejestracyjnym, odróżnienie napoju od półbasa, amfy od mefedronu czy skręta od papierosa. Tyle z grubsza w temacie.

Teoretyk 09.03.2024 19:21
Dobrze posłuchać internetowego fachowca.

Lubań City 08.03.2024 14:36
Na co komu te kamery skoro nikt w nie nie patrzy, tylko od przypadku do przypadku.

😡😡😡😡 08.03.2024 14:01
Panie Komendancie nie wiem czy Pan wie ale żeby monitoring był skuteczny musi być obsługiwany przez 24 godziny na dobę. Całodobowy nadzór miejskich kamer bez operatora w nocy? Ośmiesza się Pan tym co Pan mówi. Ostatni przykład wyrwane kosze na śmieci w ścisłym centrum. Nie sądzi Pan że gdyby był operator sprawca zostałby zatrzymany na gorącym uczynku. Kamery bez stałego operatora nie mają żadnego sensu szkoda w takim przypadku rozbudowywać monitoring i łudzić się że coś się PRZYPADKIEM zarejestruje. Czy podejmie Pan stosowne działania i zapewni Pan całodobową obsługę monitoringu czy jak zawsze usłyszymy odpowiedź to nie zależy ode mnie.

Pytanko mam 09.03.2024 19:23
Aaa kto ma ich zatrzymać na gorącym uczynku? Masz fajną wizję (oczywiście nie realną) dlatego pytam kto w nocy ma zatrzymać tych łobuzów ?

mieszkanka piastow 08.03.2024 14:00
Brawo komendancie!

eee 08.03.2024 13:38
Na komendzie brakuje kamer skoro z sejfu znika kasa i winnych brak.

Komentadorr 08.03.2024 14:39
Od kiedy tam stoi ta kasaPancerna zamykanie jej na skoble, kłódki, zamki, wrzeciądze, blokady czasowe(żat, ale głupie by to nie było); czy na co się ją zamyka, potrzebne nie było, aż do impaktu ze sprawcą. To był nie byle kto, a sam nieznany sprawca we własnej osobie.

Yyyyy 09.03.2024 01:50
Nie wyciąga się bruduw z przeszłości,liczy się teraz tu i tyle😉

Ataman 09.03.2024 08:20
Winnego już dawno znaleźli i ukarali... ale ten prawdziwy dobrze się ma i dalej pracuje na komendzie. Jak nie wiesz co jest pięć to mała podpowiedź rasa psa naszych zachodnich sąsiadów:)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: sĄD MA WYMIERZYĆ SOLIDNĄ KARĘ ZA TAKI CZYN .Nie ma tu żadnych okoliczności łagodzących , chyba żę , prezes zdecyduje inaczej jak w podobnych przypadkach .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:32Źródło komentarza: Lubań. Próbował przejechać policjantówAutor komentarza: LTSTreść komentarza: 120 rocznie . Czyli 60 na Łebie I 5000 zł na miesiąc. Opłaca sięData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:28Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój powoła Straż MiejskąAutor komentarza: AbderaTreść komentarza: Gdzie nie pójdzie jest wybitna! To się nazywa cudowne dziecko politytki...!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:21Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskimAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Czy redakcja potrafi czytelnikom objaśnić, jak dotychczasowe doświadczenie zawodowe nowej wojewody ma się do zadań, jakie w swoim zakresie obowiązków ma wojewoda? jak wpłynie znajomość branży turystycznej na efektywność działań popowodziowych na terenie dolnego Śląska? Pytam nie bez kozery, bo po wygranej w wyborach SLD, prezesem pks w Lubaniu został 'spadochroniarz" z Wrocławia z branży budowlanej, który notorycznie cytując Miltona, do końca swoich dni prezesownia w PKS w Lubaniu nie potrafił ogarnąć czasu pracy kierowcy. Konkretnie - bycie członkiem partii nie oznacza posiadania kompetencji zawodowych.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskim
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama