Ostatnią inwestycją w lubański monitoring był montaż kamer na jednym z bardziej kolizjogennym odcinku, czyli na skrzyżowaniu DK30 z ulicą Kopernika i Cmentarną. Pod koniec 2022 roku zamontowano tam trzy nowe kamery. W ten sposób miejski monitoring liczy 38 kamer.
Choć zdarza się, że mieszkańcy narzekają, że akurat przy ich zdarzeniu kamera była skierowana w inną stronę, jak choćby przy falach kradzieży katalizatorów, to w wielu przypadkach monitoring jest bardzo pomocny, nie tylko przy ustalaniu sprawcy, ale przede wszystkim przy reagowaniu na bieżąco. Tylko od początku roku lubańska straż miejska za pośrednictwem kamer ujawniła 63 zdarzenia - od nieprawidłowego parkowania po zaśmiecanie. W połowie lutego oko kamery zarejestrowało 45-latka, który wyrzucił na skwerze stare meble, strażnicy miejscy szybko znaleźli mężczyznę, ukarali mandatem i przymusili do posprzątania po sobie.
Kamer monitoringu jest sporo, ale wciąż są w mieście rejony, gdzie bardzo przydałoby się to rozwiązanie. Lubański magistrat właśnie wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie zakupu kolejnych kamer, które będą tworzyć wizyjny punkt zbiorczy skrzyżowania ulic: Rybackiej, Warszawskiej i Lwóweckiej. Inwestycja ma kosztować 40 tys. zł (dofinansowanie ma wynieść 37 tys. zł), a monitoring będzie rozbudowany o jedną kamerę obrotową i dwie wizyjne. Jeżeli uda się pozyskać fundusze to jeszcze w tym roku jedno z bardziej ruchliwych miejsc w mieście będzie monitorowane. Choć to zapewne nie koniec inwestycji w miejski monitoring, bo są jeszcze miejsca gdzie bardzo by się przydał:
W przypadku ponownego otrzymania dofinansowania – ilość kamer obsługiwanych przez strażników osiągnie liczbę 41. Nie zatrzymujemy się z modernizacją i rozbudową tego systemu, gdyż na terenie miasta Lubania są jeszcze punkty wymagające całodobowego nadzoru miejskich kamer – mowa chociażby o przejściach dla pieszych przy Szkole Podstawowej Nr 1 czy rejon kompleksu edukacyjnego i nowo powstałych zabudowań na terenie Osiedla Piastów. - powiedział nam Michał Łukjaniec, komendant Straży Miejskiej w Lubaniu.
Gmina Lubań wystąpiła o dotację z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.
Napisz komentarz
Komentarze