Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zmiana nazw ulic w Olszynie

26 października 2016 r. Rada Miejska w Olszynie, w związku z wejściem w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, podjęła uchwałę o zmianie nazw ulic w Olszynie. Nowe nazewnictwo ulic obowiązywać będzie od 1 czerwca 2017 r.
Zmiana nazw ulic w Olszynie

Ulice po nowemu:

  • ul. Michała Roli Żymierskiego - ul. Rzeczna
  • ul. Juliana Marchlewskiego - ul. Parkowa
  • ul. gen. Karola Świerczewskiego - ul. Adama Asnyka

W związku z powyższym mieszkańcy wyżej wymienionych ulic powinni podjąć następujące czynności:

1. Urząd Skarbowy w Lubaniu - osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym, np. przy składaniu zeznania podatkowego za rok 2017 podając nową nazwę ulicy. Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3 (do pobrania na stronie internetowej Urzędu Skarbowego w Lubaniu lub w siedzibie w Lubaniu).

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu lub w dowolnej formie pisemnej do ZUS.

3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu do CEIDG w najbliższym urzędzie gminy osobiście, listem poleconym lub on-line (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza) zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.

Zakres zmiany powinien obejmować rubryki w których należy dokonać zmiany nazwy ulicy:

  • adres zamieszania,
  • adres zameldowania,
  • adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  • adres do doręczeń,
  • adres dodatkowego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  • adres przechowywania dokumentacji rachunkowej.

Wszelkie czynności wykonywane w CEIDG są BEZPŁATNE.

4. Dostawca energii elektrycznej i gazu - osoby będące klientami np. Tauron lub Polskiej Spółki Gazownictwa powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.

5. Urząd Miejski w Olszynie oraz podległe mu instytucje naniosą zmiany „z urzędu”.

6. Banki - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.

Dla informacji podaje się również, że kwestia ponoszenia kosztów zmiany dokumentów przez mieszkańców w sytuacji zmiany nazwy ulic kształtuje się następująco:

a) Dowody osobiste - posiadacz dowodu osobistego wydanego według starego wzoru, nie ma obowiązku wymiany dowodu na nowy, a nawet nie ma uprawnienia żądania jego wymiany w przypadku zmiany nazwy ulicy. Nowe dowody nie posiadają już adresu zameldowania, a wszelkie instytucje (np. banki), które potrzebują pozyskać od petenta potwierdzenie zameldowania wymagają aktualnie zaświadczeń wydawanych przez właściwe urzędy.

b) Paszporty - zmiana nazwy ulicy nie wpływa również na konieczność wymiany paszportów, gdyż zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy z 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 268 z późn. zm.) paszport nie zawiera adresu właściciela.

c) Dowody rejestracyjne i prawa jazdy - ustawowo zwolnione z opłaty skarbowej tylko w przypadku zmiany nazwy ulicy.

d) Tabliczki z nową nazwą ulicy - właściciele nieruchomości zabudowanych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego poniosą koszty wykonania nowych tabliczek bądź napisów na nieruchomości zgodnych z nową nazwą ulicy, które są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

e) Zmiana w księdze wieczystej  - nieodpłatnie. Należy złożyć wniosek o zmianę w Sądzie Rejonowym w Lubaniu. Do wniosku należy dołączyć wypis z rejestru gruntów, który należy pobrać po 1 czerwca 2017 roku nieodpłatnie w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

f) Mieszkańcy ulicy ponoszą koszty związane z wyrobieniem zdjęć do dokumentów (około 30 zł), zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych szyldów, banerów reklamowych i reklam. Gmina w żadnym przypadku nie może zrekompensować tych kosztów.

g) Gmina zobowiązana jest zgodnie z art. 47a ustawy z 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015, poz. 520 z późn.zm) do umieszczania i utrzymywania w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy oraz do prowadzenia i aktualizowania ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości. Gmina poniesie więc koszty wykonania i umieszczania nowych tabliczek informacyjnych oraz wprowadzania niezbędnych zmian w dokumentacji gminnej.

h) Zarządcy budynków przy zmienianych ulicach zobowiązani są do dokonania zmian nazwy ulicy na nową w przypadku, gdy istnieje „stara nazwa” na budynku. Umieszczenie na budynkach aktualnych nazw ulic ma zasadnicze znaczenie dla działania służb ratunkowych czy też firm kurierskich.

Urząd Miejski w Olszynie wystąpi do Starostwa Powiatowego w Lubaniu, prowadzącego zasób geodezyjny i kartograficzny o wprowadzenie w/w zasobie niezbędnych zmian w nazewnictwie ulic.

Informujemy również, iż Burmistrz Olszyny wystosował pisemne powiadomienia o zmianie nazw ulic do instytucji takich jak: pogotowie, straż pożarna, straż miejska, policja, Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu, Wielospecjalistyczny Szpital - SPZOZ w Zgorzelcu, Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy, Sąd Rejonowy w Lubaniu, Poczta Polska, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, ZUS Inspektorat w Lubaniu, KRUS Placówka Terenowa Lubań, Tauron, zarządców nieruchomości, a także innych instytucji.

 


Zmiana nazw ulic w Olszynie

Zmiana nazw ulic w Olszynie

Zmiana nazw ulic w Olszynie

Zmiana nazw ulic w Olszynie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

morales 14.05.2017 08:48
Naród,który nie szanuje swej historii jest skazany na zagładę. Panowie Żymierski i Swierczewski przyprowadzili na te tereny jednostki Wojska Polskiego i wprowadzili osadnioctwo wojskowe na Ziemiach Odzyskanych.

Herakliusz 14.05.2017 15:32
I teraz w ramach wdzięczności osadnicy rodem zza Buga i Sanu posłali ich w piekielne czeluście. A jeszcze wczoraj zauroczeni świadectwem zastanej cywilizacji pisali do tych co tam zostali: "u nas kiejby piknie, okna mamy weneryczne, woda leci ze ściany a szczy się do porcelany". Spłukiwanej...

morales 14.05.2017 18:54
Amen.

Robinson_84 14.05.2017 21:09
Jak czytałeś o Świerczewskim to chyba ci się kartki posklejały, nawet nie masz pojęcia ilu żołnierzy straciło życie przez jego błędne decyzje spowodowane wieloletnim alkoholizmem. A co się tyczy Żymierskiego to za czasów II RP został skazany na 5 lat za defraudacje finansowe przy przetargach dla armii na 150000 dolarów. Pijak i złodziej na jednym jadą wozie.

Herakliusz 15.05.2017 18:00
Wielebny!Generał Karol czyli "Walter" który "kulom się nie kłaniał" - zginał bohatersko podczas inspekcji w zbrodniczej zasadzce członków sotni „Chrina” i „Stacha” - banderowców UPA. Władze państwowe urządziły mu pogrzeb z udziałem naczelnego duchowieństwa rzymsko katolickiego, namaszczony świętymi olejami a mszalne egzekwie żałobne odprawiał naczelny szaman czyli Dziekan Generalny Wojska Polskiego ks. płk Stanisław Warchałowski. Okazuje się też - co obecnie oficjalne czynniki przemilczają - że był prawowitym czyli ochrzczonym wyznania rzymsko katolickiego co zaświadcza księga parafialna Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie z 1897. Na s. 156 księgi, pod numerem 623, widnieje wpis dotyczący Karola Świerczewskiego. +++++++++++PS. A że pił. A kto w wojsku sowieckim nie pił? Tylko spion albo swołocz.

Robinson_84 16.05.2017 07:43
Kto nie pił? Odpowiedzialny dowódca mający pod swoimi rozkazami tysiące podwładnych by nie pił. On się kulom nie kłaniał, bo prawdopodobnie na alkoholowej nieświadomce nawet nie wiedział że koło niego przelatują. Chcialbyś mieć szefa pijaka? A co do śmierci to trafił swój na swego - swołocz zabiła bolszewika.

Herakliusz 20.05.2017 13:51
Do tego czytania dołącz sobie wspomnienia uczestników walk pod Monte Casino - jeśli nie pokleją ci się kartki to wyczytasz ile tam ofiar wśród żołnierzy polskich padło na skutek błędów dowódców wszystkich szczebli. W niektórych oddziałach 85% stanu osobowego. I bez wódki.Wygląda na to że Świerczewski z wódką miał o wiele mniejsze straty.

Herakliusz 13.05.2017 21:04
Jakoś do tej pory ludowi Olszyny nie przeszkadzały te nazwy ulic i nie wywoływały zawrotów głowy. Nie było woli dokonywania zmian. To jaka to ta deklarowana samorządność?Trzy zmiany i żadnego świętego? Nawet - o zgrozo - nie ma JaPa2 Jest jeszcze jeden problem o którym nie wszyscy wiedzą i nie kojarzą. Ulica Wolności jest nadana z okazji tej niesłusznej "wolności" - tej na pamiątkę 22 Lipca.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama