W tym roku, podobnie jak poprzednio, na projekty obywatelskie przeznaczono 600 tysięcy złotych. Już po raz drugi Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów dotyczących upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej w naszym regionie.
Mieszkańcy Dolnego Śląska mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskutowania o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. W ubiegłym roku program cieszył się ogromną popularnością. W pilotażowym budżecie swoje głosy oddało ponad 110 tysięcy osób! – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Dzięki ubiegłorocznej puli 600 tys. zł. z dolnośląskiego budżetu obywatelskiego wsparcie finansowe otrzymało 18 projektów sportowo-turystycznych, które zostały wybrane w głosowaniu.
Samorząd wojewódzki od lat finansuje rozwój inwestycji sportowych na obszarze całego regionu. W ciągu ostatnich kilku lat zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych w budowę nowych obiektów sportowych. Aktywnie wspieramy również rozwój programów sportowych, dzięki którym tysiące dzieci na Dolnym Śląsku uczy się pływać i ma dodatkowe zajęcia sportowe. Nasz budżet obywatelski jest dodatkową formą budowania aktywności Dolnoślązaków. Dzięki temu programowi mieszkańcy naszego regionu sami mogą decydować o tym, jakie projekty będą finansowane – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.
Tegoroczny budżet, tak samo jak poprzedni, będzie realizowany w całym województwie, a środki finansowe będą rozdzielane w 5 dolnośląskich subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Całkowity budżet to 600 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na realizację inicjatyw przyczyniających się do rozwoju i popularyzacji dolnośląskiego sportu i turystyki, z wyłączeniem zadań dotychczas dofinansowanych z budżetu województwa oraz projektów infrastrukturalnych. Mogą to być np.: imprezy turystyczne, lokalne zawody sportowe, zloty, rajdy, konferencje, seminaria dotyczące rozwoju turystyki, promocji regionu, promowania lokalnych produktów i atrakcji turystycznych, oraz np. publikacje wydawnictw o charakterze turystycznym (tj. przewodniki, foldery, katalogi, informatory etc.).
Konsultacje potrwają do 9 czerwca. Wnioski będzie można składać w terminie od 12 do 25.06. Głosowanie odbędzie się w terminie od 17 do 30.07. W sierpniu br. poznamy listę zwycięzców. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Napisz komentarz
Komentarze