Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 22:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Węgiel to węgiel, a nie ekowęgiel. Koniec z ekościemą. W życie wejdzie zakaz sprzedaży

Pierwszy zakaz sprzedaży węgla wejdzie w życie już w 2025 roku. Kolejny trochę później. Nie obejmie on jednak wszystkich rodzajów węgla. Zmienią się także nazwy.

To efekt realizowania zapisów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i jego konsekwencje w postaci rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W ten sposób realizuje ono jeden z kamieni milowych, bez których nie dostaniemy pieniędzy z KPO i walczy z tzw. greenwashingiem (zieloną ściemą) i kiepską jakością powietrza w Polsce.

Węgiel brunatny wypada z gry

1 lipca 2025 r. zakaz obejmie węgiel brunatny. Już w 2020 r. w życie wszedł zakaz wykorzystywania go głównie w blokach. Od połowy 2025 roku podobny zakaz obejmie także paliwa stałe uzyskane z węgla brunatnego. 
Kolejny zakaz wejdzie w życie 1 lipca 2029 r. Dotyczy przede wszystkim wymagań jakościowych. Chodzi nie tylko o zmiany nazw węgla, ale również zaostrzanie wymagań jakościowych dla paliw stałych, które są w sprzedaży. 

Ten sam węgiel, nowa nazwa

Rozporządzenie resortu klimatu wprowadza też nowe nazwy dla węgla. Oznacza to np. koniec ekogroszku czy ekomiału.  Zastąpią je „groszek plus” i „miał plus” lub „węgiel miał”. Inna zmiana. „Orzech, orzech I i orzech II” zastąpi „węgiel orzech” itd.

Słowem – po wejściu tych zmian w życie na rynku będą dostępne:

  • węgiel kostka,
  • węgiel orzech,
  • węgiel groszek,
  • węgiel miał,
  • węgiel antracyt.

Ze sprzedaży wycofana zostanie popularna kostka, groszek i miał o niższych parametrach.

Jaki jest cel tego zabiegu? 

Jak przekonuje resort klimatu, nazwy paliw „nie będą sugerowały tzw. ekologicznego charakteru paliwa i nie będą wprowadzały konsumentów w błąd”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Filtryplus.pl 27.08.2024 11:36
Wprowadzenie zakazu sprzedaży węgla jest niezbędnym krokiem w walce z kryzysem klimatycznym i poprawą jakości powietrza, którym oddychamy. Spalanie węgla jest jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia oraz powodują liczne choroby układu oddechowego. Wspierając odnawialne źródła energii, możemy zmniejszyć nasze uzależnienie od paliw kopalnych, jednocześnie promując zdrowy rozwój gospodarczy oparty na nowoczesnych technologiach. Zakaz sprzedaży węgla to inwestycja w przyszłość – dla nas i dla przyszłych pokoleń.

MalyPolak 20.08.2024 16:42
Spotkamy sie kiedys redaktorzyno i pogadamy za pisanie tych Herezji

Kaczafi 20.08.2024 16:01
Będę palić tak jak paliłem do tej pory. Jak chcą wymiany pieca, to niech wymieniają na własny koszt. Nie będę nabijać kieszeni cwaniakon w przyciasnych marynareczkach i jajogniotach. Kradną miliony. Nikt nie idzie do pudła a my na te miliony ***?

Rozbawiony 21.08.2024 09:27
Pal, pal jak do tej pory. Jak Ci dowalą karę to się zdziwisz, ale pal. 😂😂😂

rysiu 20.08.2024 14:25
zamarzniemy wszyscy w zimie, a w najlepszym wypadku zaoramy się i pójdziemy z torbami ale za to utrzymamy gospodarkę niemiecką przy życiu. Dla planety i tak jest obojętne czym Polacy palą w piecach. Bajka dla głupiutkich

Lech 20.08.2024 14:05
Jak trzeba wprowadzić normy unijne to rządzący strasząc karami ZMUSZAJĄ JAK ZA KOMUNY do ich realizacji. Jak unia chciała wyrównać polskie zarobki do swoich standardów to tego tematu nikt nie podejmuje. Ta cała koalicja zaczyna być gorsza niż zasrany Pis

Rozbawiony 21.08.2024 09:31
Już tęsknisz za "zasranym Pisem"?. 😂😂😂Poczekaj ten patorząd dopiero się rozkręca, to dopiero preludium.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama