Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przepełnione kubły na odpady zmieszane. Żółta kartka dla ZGiUK

We wtorkowy ranek z redakcją skontaktował się jeden z czytelników, który od 20 minut krążył po Osiedlu Piastów w Lubaniu i próbował wyrzucić posegregowane odpady. Mężczyzna nie krył oburzenia – "Straszą ludzi podnoszeniem opłat za złą segregację, tylko proszę powiedzieć gdzie ci ludzie mają te odpady wyrzucać!"
Pojemniki na segregowane odpady na parkingu przy kościele na Osiedlu Piastów

Autor: Zdjęcia nadesłane przez czytelnika

Na parkingu przy kościele pod zbiornikami leżą stosy śmieci. Pełne są wszystkie pojemniki na Mieszka I, Mieszka II i Bolesława Chrobrego. Od kilku miesięcy straszą ludzi podnoszeniem opłat za złą segregację, tylko proszę powiedzieć gdzie ci ludzie mają te odpady wyrzucać. Proszę mi powiedzieć, gdzie starsza Pani ma pójść to wyrzucić. - usłyszeliśmy od mężczyzny.

Zapytaliśmy Jacka Barana, prezesa ZGiUK Lubań co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Opróżniamy pojemniki zgodnie z harmonogramem, proszę uwierzyć, że pojemniki na drugi dzień często są już pełne. Może to być spowodowane wzrostem segregacji, musimy się do tego dostosować i zwiększyć częstotliwość odbiorów. Zaraz zajmę się tym tematem. - usłyszeliśmy od prezesa.

Faktycznie jest tak, że Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który odbiera śmieci z terenu miasta nie nalicza kar za złą segregację. Lubański ZGiUK za każdą tonę śmieci, która wjeżdża na śmietnisko pobiera opłaty, a cena za tonę śmieci zmieszanych jest drastycznie wyższa od tony odpadów posegregowanych.

W ten sposób samorząd ponosi wyższe koszty za utylizację śmieci i to on ma możliwość nakładania na mieszkańców kar za złą segregację. Jest to czterokrotność stawki podstawowej, czym w ostatnim czasie straszono mieszkańców. Każdy pamięta akcję z żółtymi i czerwonymi kartkami.

Problem w tym, że mieszkańcy najwyraźniej zastosowali się do zaleceń magistratu, a ZGiUK nie nadąża odbierać odpadów.

Ulica Mieszka II
Mieszka II / Bolesława Chrobrego
ul. Mieszka I


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kierowca 23.11.2024 18:15
ZGIUK opróżnia tak jak ma zapisane w umowie. Skoro miasto nie wprowadziło korekty do umowy i nie zwiększyło częstotliwości odbioru to tak jest jak widać. Nikt za darmo tego robił nie będzie.

Gość 28.08.2024 15:45
Lubań miastem nienawiści na tle rasistowskim

Ipmen 27.08.2024 19:48
Tacy ludzie mądre ale niema odważnych sprawdzić co jest workach przed lukmerami na parkingu

klasyka 27.08.2024 19:42
rewolucja zjada swoje własne dzieci

Efreet 27.08.2024 18:08
Miasto znalazło sobie nowa dojną krowę, wodociągach już niemoga sobie od tak podnosić opłatę za wodę to teraz będą ludzie naliczać kary za śmieci.

Lubanianka od ponad 40 lat 27.08.2024 17:05
Na Mickiewicza już 2.5 m-ca jak szkło nie wywożone ! Po mimo iż było zgłaszane 0 rezultatów .

Aleksa 27.08.2024 15:18
Przepełnione , a jak śmierdzą i jakie robale tam chodzą .??????????????

Realista 27.08.2024 14:19
Panie Burmistrzu, bierz się Pan i zrób z tym porządek. Niech ZGiUK opróżnia ludmery częściej. I nie strasz Pan karami, bo odpowiedzialność zbiorowa to była w Komunie.

mieszkaniec 27.08.2024 14:00
To wina ludzi, którzy tam regularnie podjeżdżają i wysypują wszystko, łącznie z meblami. i tak jak w artykule piszom jednego dnia odbierają a następnego wszystko zasypane

Grzegorz 28.08.2024 18:30
To trzeba dwa razy dziennie odbierać skoro takie są potrzeby !!!

Krebs 27.08.2024 13:55
Szczerze, to otwory w pojemnikach na papier (pudła kartonowe) i plastik (większe elementy z tworzywa) powinny być zdecydowanie większe. Z kartonami ok, jakoś można sobie poradzić (podrzeć lub pociąć), ale z tworzywem nie ma szans. Najlepiej by było wymienić pojemniki na ww. surowce wtórne na takie z większymi otworami lub po prostu z pokrywami.

Monika 27.08.2024 19:47
Jakie większe elementy z tworzywa?!Zasady segregacji się kłaniają! Butelki po napojach, chemii i kosmetykach, worki foliowe, koszyczki po owocach, kartony po mleku. Większy Otwór w przypadku plastiku potrzebny a karton można podrzeć na mniejsze kawałki. Wystarczy chcieć!

Gmina wiejska 27.08.2024 11:46
A co z ludźmi z okolicznych wiosek? Dostajemy 6 worków na segregację, dziadowskie plastikowe stojaki, więc pełne worki zawsze trzeba gdzieś położyć, w dodatku jest ich za mało. Cena za wywóz wzrosła, ale częstotliwość wywozu nie. Worki trzeba sobie często dokupić. Śmietniki na posortownicze też często nie są wystarczające. Dodatkowo pojawia się problem dzikich zwierząt i kotów, które te śmieci po prostu rozwalają. W lato do tego smród i robactwo.

Ania 01.09.2024 19:22
Dopłacisz to dostaniesz więcej worków a w tej cenie jest tyle

Kazimierz 02.09.2024 05:56
Ale po co dopłacać, sąsiadka z dołu składa tydzień kartony na podwórku i w sobotę pali. Smród, że okna w tą gorączkę trzeba zamykać. A policjantom, którzy nawet nie sprawdzają co pali mówi, że grilla przecież robię. Można, można.

Taka prawda 27.08.2024 11:39
Toniemy w śmieciach. Gdzie te czasy kiedy kiełbasę pakowali w gazetę, a potem gazeta została spalona w piecu kaflowym i po sprawie. Ha ha, śmieszne, ale tak było. Kiedyś mleko było pakowane w szklane butelki, śmietana, woda i napoje też. Butelki szły na wymianę. A teraz plastik, plastik, plastik i jeszcze raz plastik. Mięso, wędliny, mleko, lody, napoje wszytko w plastiku. To i mamy to co mamy. Zobaczcie tylko po swoich mieszkaniach, ile worków śmieci wynosimy w tygodniu. To jest DRAMAT.

Jwp 27.08.2024 11:29
Może zamiast częstego czyszczenia ulic w centrum zająć się powyższym problemem?

K.M. 27.08.2024 11:23
Na cmentarzu też raczej nie segregują

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama