Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 16 września 2024 12:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

#LasDoGóryNogami – Nietoperze pod lupą Nadleśnictwa Świeradów

Pod koniec sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Nietoperza, a Nadleśnictwo Świeradów zachęca do bliższego przyjrzenia się tym niezwykłym stworzeniom. Wrzesień to wyjątkowy czas, kiedy nietoperze są bardziej aktywne – trwa ich okres godowy, więc wieczorem łatwiej je usłyszeć i zobaczyć.
#LasDoGóryNogami – Nietoperze pod lupą Nadleśnictwa Świeradów

Autor: iStock

Nadleśnictwo opiekuje się kilkoma miejscami, które stanowią schronienie dla nietoperzy, w tym Sztolniami w Leśnej objętymi obszarem Natura 2000. Dawne sztolnie, gdzie podczas II wojny światowej planowano produkcję broni, dziś są schronieniem dla cennych gatunków nietoperzy. Każdej zimy, podczas hibernacji, specjaliści chiropterolodzy liczą populacje, które w tych miejscach spędzają zimę. Najczęściej spotykane gatunki to nocek rudy, nocek duży, gacek brunatny oraz mopek zachodni, a liczba zimujących nietoperzy przekracza 100 osobników. Niekiedy można natknąć się także na rzadsze gatunki, takie jak nocek Bechsteina czy karlik malutki.

Choć nietoperze często budzą niepokój, są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Żywią się owadami, co czyni je naturalnymi sprzymierzeńcami w utrzymaniu równowagi w ekosystemie. Obalmy mity – nietoperze nie są groźne i zdecydowanie nie wplątują się we włosy.

A czy w Waszej okolicy żyją nietoperze? Obserwujcie wieczorem – to najlepszy moment, by je dostrzec!

Poniżej grafika z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi nietoperzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kaczafi 09.09.2024 06:20
Co jak co, ale jeśli Nadlesnictwo i ochrona czegokolwiek, to nie mam więcej pytań. Chronić, to może i chronią, ale tego aby nikt im ściętych drzew nie zapierdolił.

hebel 08.09.2024 14:00
Co się nie wplątują, jak się nie wplątują?? Znam jednego co od razu hyc i się wkręca!! A jak ciężko potem wyplątać! A jak się głupio wygląda z czymś takim! Pozdrawiam serdecznie przy okazji!

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Spotkanie autorskie
Księstwo Czocha
Samuraj
Samuraj
Lubańskie Biegowisko
Dzień Sybiraka
karate
Narodowe Czytanie
Spotkanie autorskie
RCB
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: @Treść komentarza: a co Wieczorek się nie lansował? A gdzie jego ekipa z meliorantem na czele? A serduszko i uśmiech od ucha do ucha już znikł?Data dodania komentarza: 16.09.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubań. Ewakuacja mieszkańców ul. RobotniczejAutor komentarza: Suweren RPTreść komentarza: Żądamy rozliczenia personalnie osób odpowiedzialnych w Tauronie oraz Wodach Polskich a także osób zarządzających sztabami kryzysowymi za doprowadzenie do sytuacji ekstremalnego zagrożenia życia i mienia ludzi i zwierząt,zniszczenia infrastruktury,braku odpowiedzialności i zarządzania w momencie katastrofy ,nieudolności w podejmowaniu decyzji mających fatalne skutki dla społeczności zagrożonej zalaniem!!Żądamy również jako podatnicy rozliczenia personalnego rządu i wojska ,które stoi z założonymi rękami bo nie mają rozkazu!!!To się dzieje za nasze pieniądze!My ich zatrudniamy a oni stoją,patrzą i robią sobie selfie.Prezydent zamiast być z powodzianami w takiej sutuacji bawi się w dożynki!!TO JEST ZDRADA STANU!!!Data dodania komentarza: 16.09.2024, 10:39Źródło komentarza: [WIDEO] Zapora Leśniańska i Złotnicka, sytuacja w powiecieAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: a jak nauczyciele nie mogą dojechać to co?Data dodania komentarza: 16.09.2024, 10:23Źródło komentarza: Powiat lubański. Utrudnienia w pracy szkół. Co czeka uczniów 16 wrześniaAutor komentarza: KrisTreść komentarza: Jednak jak widać na zamieszczonych zdjęciach poziomu wody, przez dwie godziny stan wody w Lubaniu nie spada a podniósł się o pół metra!Data dodania komentarza: 16.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Nie będzie większych zrzutów z Jeziora Leśniańskiego – sytuacja pod kontrolą
ReklamaPowiat Lubań
Reklama