Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 23:14
Z ostatniej chwili!
  • Po 20. zgłoszono pożar budynku mieszkalnego w Pobiednej, na miejsce jadą kolejne zastępy straży pożarnej. Na miejsce jest utrudniony dojazd, strażacy muszą dowozić wodę
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Co nas czeka jesienią w pogodzie? Trochę jesieni, trochę wiosny

Pogodę mamy taką, że wiele osób nie zauważyło nawet nadejścia jesieni. Taka aura ma być z nami dłużej. Przynajmniej takie są prognozy.

Początek jesieni będzie ciepły. A na jaką pogodę możemy liczyć w październiku i w listopadzie?

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czeka nas ciepły październik. Podobnie jak latem – możemy się spodziewać się temperatury powyżej normy.

Ciepło, ciepło, ciepło…

– Cały czas mamy do czynienia z bardzo wysokimi wartościami temperatury. Do końca września będą one wyższe od normy – powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

Te przewidywania potwierdzają bieżące prognozy pogody. Spójrzmy.

Według prognozy IMGW we wtorek 24 września temperatura w Polsce wyniesie od 20 do 25 stopni Celsjusza. W środę, 25 września możemy się spodziewać od 18 do 21 stopni. Na podobną temperaturę możemy liczyć także w kolejnych dniach. Równie ciepło będzie też w październiku. 

A co z jesiennymi deszczami?

– W tym czasie spadnie go tyle, ile zwykle o tej porze roku. Również w listopadzie można spodziewać się wyższych temperatur, ale i nieco więcej opadów deszczu – podkreślił Grzegorz Walijewski rzecznik IMGW.

Jesień zaczęła się w sierpniu? Tak, ale…

I dodał, że z jesienią fenologiczną (zależność pomiędzy zmianami klimatycznymi a zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie – Wikipedia) mamy do czynienia już od sierpnia. 

– Niektóre rośliny, na przykład wrzosy, zakwitły wcześniej. Leszczyna pokazała już swoje owoce – argumentował Walijewski. 

I dodał: – Będziemy mieli więc taką przeplatankę jesieni i wiosny. Z jednej strony zobaczymy piękne, jesienne liście, a z drugiej strony kolorowe kwiaty, występujące zwykle w czasie wiosny.

To najcieplejszy rok od 100 lat

Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem od ponad 100 lat, czyli od początku pomiarów meteorologicznych w Polsce. Średnia roczna temperatura może wynieść 11 stopni Celsjusza. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama