Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Czy istnieje kuchnia Łużyc i Dolnego Śląskiego?

Październik Miejska i Powiatowa Biblioteka w Lubaniu zaczyna niezwykle ciekawie! 1 października o godzinie 17:00 zaprasza na spotkanie z Magdaleną Maruck, która opowie nam o kuchni Łużyc i Dolnego Śląska.
Czy istnieje kuchnia Łużyc i Dolnego Śląskiego?

A czy można powiedzieć, że istnieje coś takiego jak regionalna kuchnia dolnośląska, łużycka?

Po powojennej wymianie ludności, trudno jest mówić o jednolitej, tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla naszego regionu.

Dzisiejsi mieszkańcy Dolnego Śląska, pochodzący głównie z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, centralnej Polski i Bukowiny, przywieźli ze sobą swoje tradycje i zwyczaje, w tym także kulinarne. Te regionalne specjały i przepisy pielęgnowali w nowym miejscu zamieszkania, tworząc unikalną mozaikę smaków i kultur w swoim nowym życiu traktując je jako smaki regionalne.

Pani Magdalena jest autorką książki „Śląskie niebo Jürgena Gretschela”. To opowieść o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi. Zawiera opis historii jego rodziny i jego osobistego zaangażowania w przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Ziemi Dolnośląskiej. Ponadto jest w niej opis obrzędów Dolnego Śląska i krótka, ilustrowana fotografiami, część kucharska poświęcona tradycyjnym potrawom. Czytelnicy znajdą w niej również kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela. 

Autorka, Magdalena Maruck, pochodzi ze Złotoryi. W 2014 roku zdobyła doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest tłumaczką, redaktorką niemieckojęzycznego kwartalnika o kulturze i historii Silesia Nova. 

Po spotkaniu przewidziano poczęstunek wg przepisów prezentowanych w książce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama