Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Czy istnieje kuchnia Łużyc i Dolnego Śląskiego?

Październik Miejska i Powiatowa Biblioteka w Lubaniu zaczyna niezwykle ciekawie! 1 października o godzinie 17:00 zaprasza na spotkanie z Magdaleną Maruck, która opowie nam o kuchni Łużyc i Dolnego Śląska.
Czy istnieje kuchnia Łużyc i Dolnego Śląskiego?

A czy można powiedzieć, że istnieje coś takiego jak regionalna kuchnia dolnośląska, łużycka?

Po powojennej wymianie ludności, trudno jest mówić o jednolitej, tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla naszego regionu.

Dzisiejsi mieszkańcy Dolnego Śląska, pochodzący głównie z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, centralnej Polski i Bukowiny, przywieźli ze sobą swoje tradycje i zwyczaje, w tym także kulinarne. Te regionalne specjały i przepisy pielęgnowali w nowym miejscu zamieszkania, tworząc unikalną mozaikę smaków i kultur w swoim nowym życiu traktując je jako smaki regionalne.

Pani Magdalena jest autorką książki „Śląskie niebo Jürgena Gretschela”. To opowieść o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi. Zawiera opis historii jego rodziny i jego osobistego zaangażowania w przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Ziemi Dolnośląskiej. Ponadto jest w niej opis obrzędów Dolnego Śląska i krótka, ilustrowana fotografiami, część kucharska poświęcona tradycyjnym potrawom. Czytelnicy znajdą w niej również kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela. 

Autorka, Magdalena Maruck, pochodzi ze Złotoryi. W 2014 roku zdobyła doktorat na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest tłumaczką, redaktorką niemieckojęzycznego kwartalnika o kulturze i historii Silesia Nova. 

Po spotkaniu przewidziano poczęstunek wg przepisów prezentowanych w książce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama