Przełom sierpnia i września to czas zakończenia zbiorów, czas podsumowań wielomiesięcznej ciężkiej pracy rolników, ogrodników i sadowników, to czas dożynek, wielowiekowej tradycji, która trwa, choć przekształca się świat, odchodzą władcy, przemijają ustroje polityczne i różne rządy. Dożynki trwają pomimo zawirowań historii, realizując ciągle te same cele. Ich symbolem są dożynkowe wieńce i chleb wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.
W niedzielę, 2 września w Gryfowie Śląskim odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Ich gospodarzami byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski i Burmistrz Gryfowa Śląskiego Pan Olgierd Poniźnik.
Wybierając Gryfów Śląski na miejsce organizacji tegorocznych dożynek Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego postawił przed władzami gminy Gryfów Śląski wielkie wyzwanie. Organizacja tak dużego święta to z jednej strony zaszczyt, ale z drugiej ogrom pracy, której musieli podołać włodarze i mieszkańcy. Dziś mogliśmy podziwiać efekt wielotygodniowych przygotowań. Olbrzymie witacze na rogatkach miasta, centrum udekorowane flagami, przystrojone skwery, kościół i na Bulwarze nad Kwisą wszystko dopięte na ostatni guzik. Wielka scena, przed którą uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Uboczu stworzyli wspaniałą dekorację z płodów rolnych. Trud pracy organizatorów widać było na każdym kroku. Sam burmistrz przyznawał, iż to wielka zasługa mieszkańców, którzy bardzo mocno zaangażowali się w przygotowania.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od tradycyjnej mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim. Tu warto nadmienić, iż Święta Jadwiga jest także patronką Dolnego Śląska. Mszę w intencji rolników celebrowali: proboszcz parafii ks. Krzysztof Kurzeja i Biskup Zbigniew Kiernikowski, który jeszcze przed mszą przywitał się z gospodarzami i wiernymi oraz poświęcił chwilę na powitanie delegacji wieńcowych i przyjrzenie się dziełu ich rąk.
Po mszy ulicami miasta, od kościoła na Bulwar nad Kwisą, gdzie odbywały się główne uroczystości przeszedł barwny dożynkowy korowód, na którego czele szła Orkiestra Dęta Miasta Lubań a za nią delegacje z kilkunastu powiatów Dolnego Śląska niosące najpiękniejsze wieńce reprezentujące ich powiat. Powiat Lwówecki reprezentowany był w tym gronie przez delegację z Wojciechowa. Jako ostatni niesiony był wieniec gospodarzy - Gryfowa Śląskiego - który na całej drodze przemarszu zbierał największe oklaski. Jego twórcami są mieszkańcy Wieży pod kierunkiem Pani Sołtys Barbary Pasiak.
Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele rządu z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Herniakiem na czele, parlamentu reprezentowanego przez Senatora RP Rafała Ślusarza i Poseł na Sejm RP Zofię Czernow, starostów dolnośląskich powiatów, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych, delegacje wieńcowe i liczną grupę mieszkańców Gryfowa Śląskiego i okolicy powitał Burmistrz Olgierd Poniźnik:
– W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego i w imieniu Gminy Gryfów Śląski witam Państwa serdecznie i gorąco wśród tych pagórków leśnych, wśród tych łąk zielonych szeroko nad błękitną Kwisą i Olzą rozciągnionych, wśród tych pól malowanych zbożem rozmaitem, pozłacanych Młyńską pszenicą i Wolbromowskim żytem. Gdzie barszcz Sosnowskiego jak świerzop a gryka jak śnieg biała. Gdzie panieńskim rumieńcem nie jedna gryfowska dziewczyna do rolnika pała. I z goła odmiennie niż w programie „Rolnik szuka żony”, bo u nas do każdego gryfowskiego rolnika czeka kolejka narzeczonych. A wszystko to przepasane jakby wstęgą Kwisą, jakby miedzą a na niej z cicha kochani goście dożynkowi siedzą. Witam Państwa serdecznie i gorąco i nisko się kłaniam.
Podziękowania dla rolników za ich trud złożył także Marszałek Cezary Przybylski:
– Na początek chciałbym niezmiernie podziękować księdzu Biskupowi za odprawienie eucharystii w intencji zbiorów, w intencji rolników. Podziękowaliśmy Dobremu Bogu za plony, ale też w sposób szczególny chcemy podziękować rolnikom, ponieważ dożynki są jedną z najpiękniejszych tradycji kultywowanych w naszej historii od wieków. I to, co tutaj się dzieje te piękne wieńce, darowanie chleba jest tego wyrazem. Szczególny dzień, w którym składamy podziękowania rolnikom za całoroczny trud, a przede wszystkim za zbiory, z których możemy być dumni. Tym bardziej dumni, tym bardziej chcemy Wam podziękować, że ten rok był wyjątkowo trudny. Obchodzenie święta plonów pokazuje nam jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika a zarazem zwraca uwagę na jej piękno i sens. Drodzy rolnicy w najważniejszych chwilach zawsze pokazywaliście jak ważne jest dla was przywiązanie do polskiej ziemi i tradycji. To właśnie wy wiecie najlepiej jak uszlachetnia ciężka, uczciwa praca. Dość powiedzieć, że to wy jesteście jedną z nielicznych grup zawodowych w Polsce pielęgnującą staropolskie tradycje w sposób zasługujący na najwyższą pochwałę. Prócz spuścizny swoich ojców, dziadów, pradziadów pokazujecie następnym pokoleniom nieocenioną wiedzę i doświadczenie zawodowe.
Punktem kulminacyjnym tegorocznych dożynek było „Misterium Chleba” w wykonaniu zespołu Łużyczanki z Pobiednej, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników w konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec Dolnego Śląska, który pojedzie na dożynki Prezydenckie do Spały.
Wieńce, które mieliśmy okazję podziwiać w Gryfowie Śląskim zrobiły na nas ogromne wrażenie. Były to najpiękniejsze wieńce wybrane przez poszczególne dolnośląskie powiaty spośród wieńców zwycięskich w dożynkach gminnych. Trud pracy, pomysłowość i talent widoczne były w każdym z nich. Jury stanęło przed niełatwą decyzją wyboru tego jednego najpiękniejszego. Zanim to uczynili zapytaliśmy panią Elżbietę Berendt, Kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu o kryteria, jakimi się kierują podczas wyboru:
– Najważniejsze kryteria określa regulamin, bo wszyscy, co startują w konkursie muszą się przystosować do warunków regulaminowych. Regulamin kładzie nacisk na wartości tradycyjne, czyli próbują jakby utrzymać wyobraźnię twórczą w ryzach, muszą być stosowane naturalne materiały, że wieńce muszą mieć kształt korony albo klasycznego wieńca dożynkowego dyktuje i literalnie wylicza, co może być, a co nie może być, więc ten szkielet regulaminowy narzuca coś twórcom, ale i tak w ramach tego można rozwinąć swoją wyobraźnię i kreację twórczą i tak się stało, zobaczyliśmy kilkanaście wspaniałych wieńców i wybór był bardzo trudny – tłumaczyła przewodnicząca jury, która chwilę później ogłosiła ze sceny zwycięzców: trzecie miejsce zajął Powiat Lubański, wieś Jałowiec, drugie miejsce: Powiat Ząbkowicki, wieś Olbrachcice Wielkie, a pierwsze Powiat Trzebnicki.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, na ucztę, na spotkania i długie rozmowy. Goście odwiedzający tegoroczne dożynki w Gryfowie Śląskim mogli zapoznać się z ofertą kilkunastu straganów oferujących produkty regionalne, miody, nalewki, rękodzieło, ale i zapoznać się z ofertą instytucji i firm działających na rzecz rolników. Na muzycznej scenie oklaskiwano też zespoły: „Podgórzanie”, „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki, „Rząsinianki” z Rząsin i ponownie „Łużyczanki”, Wędrowne Gitary i na zakończenie zespół Maxx Dance.
Napisz komentarz
Komentarze