Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 04:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powódź 2024 - podsumowanie działań ratunkowych i zniszczeń w Lubaniu

Lubański magistrat opublikował protokół dotyczący podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17 września 2024 roku.
  • Źródło: UM Lubań
Powódź 2024 - podsumowanie działań ratunkowych i zniszczeń w Lubaniu

Autor: eLuban.pl

Protokół

w sprawie podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17.09.2024

Akcję ostrzegawczą i przygotowania rozpoczęto w czwartek 12 września 2024 roku o godzinie 8:30. Burmistrz Lubania powołał sztab kryzysowy, w skład którego weszli: Burmistrz Miasta Lubań, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Prezesi Spółek Miejskich oraz pracownicy Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. W ramach działań prewencyjnych na terenie miasta rozdysponowano piasek oraz rozpoczęto wydawanie worków. Ponadto w siedzibie spółki ZGiUK na ul. Bazaltowej rozpoczęto workowanie piasku. Wprowadzono również  całodobowy monitoring poziomu wody w rzekach oraz rejonów zagrożonych podtopieniami.

W niedzielę Burmistrz Miasta Lubań wprowadził alarm przeciwpowodziowy Zarządzeniem nr 173/2024 Burmistrza Miasta Lubań z dnia 15.09.2024 r. w sprawie wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta Lubań.

Stany alarmowe zostały przekroczone na wszystkich rzekach i ciekach wodnych przepływających przez Lubań. Z brzegów wystąpiły:

  • Kwisa - powodując zalanie terenów w rejonie ul. Robotniczej, Mostowej, Wyspowej, Ludowej, Emilii Plater,
  • Młynówka - powodując zalanie trenów w rejonie ulic Robotniczej, Wyspowej, Ludowej, Młynarskiej
  • Siekierka - powodując zalanie terenów w rejonie ulicy Łużyckiej oraz Włókienniczej.

Ze względu na bardzo intensywne i długotrwałe opady, stwierdzono duże straty  spowodowane przez spływ wód powierzchniowych. Zniszczone zostały nawierzchnie dróg, ogrodzenia, przepusty oraz inna infrastruktura techniczna.

W wyniku podniesienia się poziomu i wylania wody z rzek, zalane zostały 2 domy oraz podtopionych zostało 38 piwnic i posesji. Zalany został kompleks rekreacyjno-sportowy MOSiR przy ulicy Ludowej. W wyniku podniesionego stanu wody zostały podmyte i powalone drzewa przy strumieniach.

W akcji przeciwpowodziowej trwającej od 15.09.2024 do wtorku 17.09.2024 udział wzięło:

  • 38 pracowników spółek miejskich (ZGiUK, PEC, LPWiK) oraz sprzęt będący w ich dyspozycji (ciągniki z przyczepami, koparko-ładowarki, samochody ciężarowe i dostawcze, wózki widłowe)
  • 7 funkcjonariuszy Straży Miejskiej,
  • 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej,
  • 15 osadzonych z Zakładu Karnego w Zarębie,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej,
  • Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu,
  • kilkuset wolontariuszy – mieszkańców Lubania i okolic,
  • samochody wolontariuszy: auta ciężarowe i dostawcze.

Rozdysponowano 15 tysięcy worków na piasek i około 600 ton piasku.

W celu oszacowania powstałych strat w dniu 20 września 2024 roku Burmistrz Miasta Lubań Zarządzeniem nr 180/2024 powołał komisję do spraw ustalania szkód i szacowania strat powstałych w mieniu miejskim w dniach 12-17 września 2024 roku w wyniku zdarzeń mających charakter klęsk żywiołowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań.

Alarm przeciwpowodziowy odwołano w dniu 20 września 2024 r. Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lubań nr 179/2024

Sporządził

Arkadiusz Zając w imieniu Sztabu Kryzysowego w składzie:

  • Grzegorz Wieczorek (Burmistrz Miasta Lubań)
  • Magdalena Wydra (Zastępca Burmistrza Miasta Lubań)
  • Janusz Głuszek (prezes LPWiK)
  • Jacek Baran (prezes ZGiUK)
  • Przemysław Kuchmistrz (prezes PEC)
  • Arkadiusz Zając (Kierownik Referatu ZKiSO)
  • Tomasz Hanka (Inspektor Referatu ZKiSO)

(UM)

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jan 27.09.2024 17:31
A gdzie sa zdiecia z ulicy wyspowej i mostowej ? Nie ma i nie będzie bo tam żadnej pomocy nie bylo że strony służb

Sonia 27.09.2024 08:36
A ten zbiornik w Kościelniku to dobry pomysł i w lecie mieszkańcy Lubania i okolicznych miejscowości mieli by się gdzie popluskać i temat basenu może by się skończył.

Kolega 26.09.2024 21:54
Ale wy kłamiecie

Denis 26.09.2024 12:05
O strażakach ochotnikach którzy odegrali kluczową rolę w ratowaniu miasta już nikt nie wspomina

Tygrysek 26.09.2024 11:54
Czyli nic nie wiadomo co dalej wałkowanie historia historia ,będą następne powodzie większe brutalniejsze ,a betony z urzędu .miasta dalej będą ,,brefingi ,, prowadzić a zbiorniki retencyjne na nieużytkach w kościelniku dalej będą leżały jak dotychczas. Państwo z kartonu,rządzone przez wykształciuchów historyków ekonomistów którym nie po drodze z realiami,wy się nie nadajecie nawet sklepiku w szkole prowadzić bo byście położyli.

n 26.09.2024 10:50
Według opinii wielu ludzi władze miasta poległy przy powodzi. Co miało zalać to zalało i ta bieganina nic nie dała. Poza tym Lubania prawie w ogóle by nie zalało gdyby przygotowano na załamanie pogody tamy na Czosze i w Złotnikach. Ale nie przygotowano, zaczęto spuszczać wodę za późno i gwałtownie więc zalało. Zatem uśmiechnięta Polska najpierw się pozalewała w naszym powiecie a później próbowała się ratować. Dajcie spokój z takimi fachurami.

Mieszkaniec 27.09.2024 12:48
Święta racja, trzeba było tamy na Złotnikach i Czosze bardziej opróźnić i by na Lubań nie wylało....ale Donald powiedział, że jest spoko i koledzy Donka w Lubaniu uwierzyli. A poźniej brylowali przy kamerach jacy to oni bohaterzy

Redemptor 26.09.2024 10:49
A Episkopat milczy! Żadnych wytycznych z nieba nie mają? To usakralniony falsz - obluda i hipokryzja. Jak można mieć sumienie tak oszukiwać narody? W imię jakich racji? Urojonych dogmatów i uludy jakiegoś zbawienia? Ludzie! Jak mogliście dać się tak oślepić?

LTS 26.09.2024 10:42
To wszystko wina bobrów

marek 26.09.2024 10:28
Gdyby Czocha zaczęła zrzucać wodę w środę a nie w sobotę powodzi by nie było, a na pewno główna fala została by spłaszczona !!! ciekawe kto poleci za to, ktoś z Wody Polskie czy Tauron ???? Jak znam życie nikt ...

Reklama
Reklama
Paranienormalni
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jan-SanTreść komentarza: W obecnych czasach, wszechobecnego internetu i chociażby takich mediów jak eLuban czy strony lokalne na Facebooku - niech sobie zawiaduje gazetą Urząd Miasta w osobie sekretarza. Nie nazywajmy jej "tubą" skoro tubą będzie i dobrze - Urząd potrzebuje mieć medium dla prezentacji swojej pracy, planów i zbierania opinii. Szkoda gdyby uległa "zagładzie:" i odeszła na półki archiwum czy do muzeum.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:05Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: TomaszekTreść komentarza: No to jak sobie Wielki Heros Cnót Wszelakich czyli JaPa2 poczyta te komentarze to się wew grobie przewróci na któryś bok albo na brzuch - to znaczy w niebie... bo głoszą że odszedł do Domu Ojca czyli żyje.... Tylko dziwnym, że cuda ustały.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Jan Paweł II autorytetem dla młodych? Odpowiadają w sondażuAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Od 2014 do 2023 roku regularnie leżała, co piątek, na "moim" stole. Co się potem stało? Smutne.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: JanTreść komentarza: W kierunku Niemiec ... "0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu" - w końcu precyzja! wydech x 2,1 = co masz we krwiData dodania komentarza: 3.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Pędzili po A4. Jeden po alkoholu, drugi miał na liczniku ponad 210 km/h
ReklamaPowiat Lubań
Reklama