Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 27 września 2024 13:22
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Powódź 2024 - podsumowanie działań ratunkowych i zniszczeń w Lubaniu

Lubański magistrat opublikował protokół dotyczący podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17 września 2024 roku.
  • Źródło: UM Lubań
Powódź 2024 - podsumowanie działań ratunkowych i zniszczeń w Lubaniu

Autor: eLuban.pl

Protokół

w sprawie podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17.09.2024

Akcję ostrzegawczą i przygotowania rozpoczęto w czwartek 12 września 2024 roku o godzinie 8:30. Burmistrz Lubania powołał sztab kryzysowy, w skład którego weszli: Burmistrz Miasta Lubań, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Prezesi Spółek Miejskich oraz pracownicy Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. W ramach działań prewencyjnych na terenie miasta rozdysponowano piasek oraz rozpoczęto wydawanie worków. Ponadto w siedzibie spółki ZGiUK na ul. Bazaltowej rozpoczęto workowanie piasku. Wprowadzono również  całodobowy monitoring poziomu wody w rzekach oraz rejonów zagrożonych podtopieniami.

W niedzielę Burmistrz Miasta Lubań wprowadził alarm przeciwpowodziowy Zarządzeniem nr 173/2024 Burmistrza Miasta Lubań z dnia 15.09.2024 r. w sprawie wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta Lubań.

Stany alarmowe zostały przekroczone na wszystkich rzekach i ciekach wodnych przepływających przez Lubań. Z brzegów wystąpiły:

  • Kwisa - powodując zalanie terenów w rejonie ul. Robotniczej, Mostowej, Wyspowej, Ludowej, Emilii Plater,
  • Młynówka - powodując zalanie trenów w rejonie ulic Robotniczej, Wyspowej, Ludowej, Młynarskiej
  • Siekierka - powodując zalanie terenów w rejonie ulicy Łużyckiej oraz Włókienniczej.

Ze względu na bardzo intensywne i długotrwałe opady, stwierdzono duże straty  spowodowane przez spływ wód powierzchniowych. Zniszczone zostały nawierzchnie dróg, ogrodzenia, przepusty oraz inna infrastruktura techniczna.

W wyniku podniesienia się poziomu i wylania wody z rzek, zalane zostały 2 domy oraz podtopionych zostało 38 piwnic i posesji. Zalany został kompleks rekreacyjno-sportowy MOSiR przy ulicy Ludowej. W wyniku podniesionego stanu wody zostały podmyte i powalone drzewa przy strumieniach.

W akcji przeciwpowodziowej trwającej od 15.09.2024 do wtorku 17.09.2024 udział wzięło:

  • 38 pracowników spółek miejskich (ZGiUK, PEC, LPWiK) oraz sprzęt będący w ich dyspozycji (ciągniki z przyczepami, koparko-ładowarki, samochody ciężarowe i dostawcze, wózki widłowe)
  • 7 funkcjonariuszy Straży Miejskiej,
  • 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej,
  • 15 osadzonych z Zakładu Karnego w Zarębie,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej,
  • Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu,
  • kilkuset wolontariuszy – mieszkańców Lubania i okolic,
  • samochody wolontariuszy: auta ciężarowe i dostawcze.

Rozdysponowano 15 tysięcy worków na piasek i około 600 ton piasku.

W celu oszacowania powstałych strat w dniu 20 września 2024 roku Burmistrz Miasta Lubań Zarządzeniem nr 180/2024 powołał komisję do spraw ustalania szkód i szacowania strat powstałych w mieniu miejskim w dniach 12-17 września 2024 roku w wyniku zdarzeń mających charakter klęsk żywiołowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań.

Alarm przeciwpowodziowy odwołano w dniu 20 września 2024 r. Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lubań nr 179/2024

Sporządził

Arkadiusz Zając w imieniu Sztabu Kryzysowego w składzie:

  • Grzegorz Wieczorek (Burmistrz Miasta Lubań)
  • Magdalena Wydra (Zastępca Burmistrza Miasta Lubań)
  • Janusz Głuszek (prezes LPWiK)
  • Jacek Baran (prezes ZGiUK)
  • Przemysław Kuchmistrz (prezes PEC)
  • Arkadiusz Zając (Kierownik Referatu ZKiSO)
  • Tomasz Hanka (Inspektor Referatu ZKiSO)

(UM)

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sonia 27.09.2024 08:36
A ten zbiornik w Kościelniku to dobry pomysł i w lecie mieszkańcy Lubania i okolicznych miejscowości mieli by się gdzie popluskać i temat basenu może by się skończył.

Kolega 26.09.2024 21:54
Ale wy kłamiecie

Denis 26.09.2024 12:05
O strażakach ochotnikach którzy odegrali kluczową rolę w ratowaniu miasta już nikt nie wspomina

Tygrysek 26.09.2024 11:54
Czyli nic nie wiadomo co dalej wałkowanie historia historia ,będą następne powodzie większe brutalniejsze ,a betony z urzędu .miasta dalej będą ,,brefingi ,, prowadzić a zbiorniki retencyjne na nieużytkach w kościelniku dalej będą leżały jak dotychczas. Państwo z kartonu,rządzone przez wykształciuchów historyków ekonomistów którym nie po drodze z realiami,wy się nie nadajecie nawet sklepiku w szkole prowadzić bo byście położyli.

n 26.09.2024 10:50
Według opinii wielu ludzi władze miasta poległy przy powodzi. Co miało zalać to zalało i ta bieganina nic nie dała. Poza tym Lubania prawie w ogóle by nie zalało gdyby przygotowano na załamanie pogody tamy na Czosze i w Złotnikach. Ale nie przygotowano, zaczęto spuszczać wodę za późno i gwałtownie więc zalało. Zatem uśmiechnięta Polska najpierw się pozalewała w naszym powiecie a później próbowała się ratować. Dajcie spokój z takimi fachurami.

Redemptor 26.09.2024 10:49
A Episkopat milczy! Żadnych wytycznych z nieba nie mają? To usakralniony falsz - obluda i hipokryzja. Jak można mieć sumienie tak oszukiwać narody? W imię jakich racji? Urojonych dogmatów i uludy jakiegoś zbawienia? Ludzie! Jak mogliście dać się tak oślepić?

LTS 26.09.2024 10:42
To wszystko wina bobrów

marek 26.09.2024 10:28
Gdyby Czocha zaczęła zrzucać wodę w środę a nie w sobotę powodzi by nie było, a na pewno główna fala została by spłaszczona !!! ciekawe kto poleci za to, ktoś z Wody Polskie czy Tauron ???? Jak znam życie nikt ...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Samuraj
Narodowe Czytanie
manukultura
planszówki
warsztaty kosmetyki
Akcja szkło
warsztaty pieczenia chleba
warsztaty zielarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FankaTreść komentarza: Jedno trzeba przyznać dla eLubań. Czytałam ten „artykuł” (chociaż ciężko te wypociny pana komendanta nazwać artykułem) na kilku portalach informacyjnych i tylko eLubań zdecydował się na poprawienie w nim błędów stylistycznych, interpunkcyjnych i ortograficznych. Starając się chociaż w minimalnym stopniu zrobić z tego tekst pisany po polsku.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 09:29Źródło komentarza: Obóz Samuraja w Borowicach. Treningi, wyzwania i górskie wędrówkiAutor komentarza: PolonistaTreść komentarza: Poprawna pisownia to GAŁĄŹ. https://www.korektortekstu.pl/jak-sie-pisze/galaz-czy-galezData dodania komentarza: 27.09.2024, 09:16Źródło komentarza: Gałąź leżąca na drodze była przyczyną typowej kolizjiAutor komentarza: Słownik do ręki!Treść komentarza: Imię ojca i syna.... Wilhelmina bo zaraz się lewą nogą przeżegnam. Mówimy gałęź gospodarki czy gałąź gospodarki? Co Ty tworzysz nowy język polski? Jeżeli bolą mnie ZĘBY, to jeden boli mnie ZĄB, a nie zęb.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 09:09Źródło komentarza: Gałąź leżąca na drodze była przyczyną typowej kolizjiAutor komentarza: SoniaTreść komentarza: A ten zbiornik w Kościelniku to dobry pomysł i w lecie mieszkańcy Lubania i okolicznych miejscowości mieli by się gdzie popluskać i temat basenu może by się skończył.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 08:36Źródło komentarza: Powódź 2024 - podsumowanie działań ratunkowych i zniszczeń w Lubaniu
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama