Szybkie wypłaty i fałszywe inwestycje
Sprawcy stosowali fałszywe oferty inwestycji, zachęcając do rzekomo opłacalnych przedsięwzięć, takich jak kryptowaluty, złoto czy ropa. Ofiary przekazywały kody BLIK, myśląc, że wpłacają środki na konta inwestycyjne. W rzeczywistości oszuści natychmiast wypłacali gotówkę z bankomatów, a kluczową rolę w grupie pełniły osoby odpowiedzialne za te operacje.
Działania funkcjonariuszy
Sporą ilość oszustw łączył jeden wspólny element - wypłaty dokonywane były z tego samego bankomatu w galerii handlowej na terenie Wałbrzycha. Fakt ten umożliwił policjantom powiązanie kilku spraw i rozpoczęcie szeroko zakrojonych działań zmierzających do rozpracowania tej grupy. Doprowadziły one w konsekwencji do zatrzymania czterech osób. - informuje sierż. szt. Aleksander Karkosz z KPP w Wałbrzychu.
Zatrzymani to mężczyźni w wieku 29 i 37 lat oraz kobiety w wieku 25 i 28 lat. Podczas zatrzymania zabezpieczono komputery, telefony oraz gotówkę o wartości 17 tys. zł.
Tymczasowe aresztowania i dalsze kroki
Trójka z zatrzymanych, decyzją sądu, została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Osobom tym grozi do 8 lat więzienia, a śledztwo w tej sprawie jest w toku – możliwe są kolejne zatrzymania. Policja analizuje zabezpieczone dowody, aby ustalić pełną skalę działalności grupy i liczbę poszkodowanych.
Policja apeluje o ostrożność
Oszustwa na BLIK i kryptowaluty stają się coraz powszechniejsze, dlatego Policja przypomina o konieczności ostrożności przy transakcjach online. Instytucje finansowe apelują o weryfikację ofert inwestycyjnych, zwłaszcza tych obiecujących szybkie zyski.
Napisz komentarz
Komentarze