25 września 2024 roku, po długim procesie, uprawomocnił się wyrok skazujący właścicieli firmy Progres Interactive Sp. z o.o. za przestępstwa oszustwa, na których straciło ponad 220 przedsiębiorców. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał orzeczenie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, w którym Antoniego W. i Pawła S. skazano na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, a także zobowiązano do naprawienia szkód pokrzywdzonym w kwocie ponad 314 tysięcy złotych.
Zasady działania oszustów
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, wspólnie z policją, wykazała, że właściciele firmy oferowali przedsiębiorcom usługi informatyczne, głównie związane z pozycjonowaniem stron internetowych pod pozorem ich bezpłatnego charakteru. Kiedy klienci orientowali się, że usługi są płatne i chcieli wypowiedzieć umowę, byli zmuszeni do zapłacenia wysokich kar umownych, często przekraczających wartość oferowanych usług.
Zdarzenia te miały miejsce w latach 2013–2017, a pokrzywdzeni ponieśli straty o łącznej wartości 314 586 zł. W wyniku postępowania sądowego objęto aktem oskarżenia 13 występków na terenie Jeleniej Góry.
Komentarze pokrzywdzonych
Sprawa Progres Interactive odbiła się szerokim echem wśród przedsiębiorców, a w internecie do dziś można znaleźć liczne komentarze przestrzegające przed zawieraniem umów z firmą. Jeden z użytkowników ostrzegał: „UWAGA!!! Zalecam ostrożność przy podpisywaniu jakichkolwiek umów (...) naciągają klientów na kary umowne przekraczające w większości 10 000 zł”. Inny pokrzywdzony dodawał: „Oszuści... złodzieje... piszą sobie sami pozytywne komentarze!”.
W sieci pojawiło się również wiele pozytywnych opinii na temat Progres Interactive, co sugeruje, że firma mogła prowadzić kampanie wizerunkowe mające na celu ukrycie prawdziwego charakteru swojej działalności.
Wyrok i dalsze konsekwencje
Właściciele firmy, 52-letni Antoni W. i 34-letni Paweł S., nie przyznali się do winy, jednak sądy dwóch instancji uznały ich za winnych oszustwa. Oprócz kar więzienia w zawieszeniu i naprawienia szkód, sąd nałożył na nich grzywny po 35 zł za każdy dzień przez 250 dni.
Sprawa Progres Interactive jest przykładem, jak łatwo można popaść w kłopoty podpisując umowy wcześniej dokładnie ich nie analizując.
Napisz komentarz
Komentarze