Przebudowa ulic w śródmieściu rozpoczęła się z końcem września. Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę nawierzchni ulic i chodników, kanalizacji oraz oświetlenia i będzie kosztowała 8,88 mln zł. W harmonogram prac włączono badania archeologiczne przy Wieży Trynitarskiej, które prowadzi Muzeum Regionalne w Lubaniu. Archeolodzy zaplanowali badania, dzięki którym światło dzienne ujrzą pozostałości świątyni wzniesionej w stylu romańskim, a później przekształconej w budowlę gotycką. Kościół pełnił kluczową rolę w życiu religijnym miasta, a jego losy związane są z klasztorem Magdalenek, który od 1320 roku sprawował nad nim opiekę.
Wczoraj, 24 października wraz z archeologami w wykopach na placu Lompy poszukiwania prowadzili detektoryści ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.
Poszukiwania już po godzinie przyniosły "pierwszy skarbik" - jest to znalezisko gromadne, zlepek co najmniej dziewięciu monet, na razie trudno określić dokładnie co to jest, ale po takim ogólnym wyglądzie można je datować na XVII wiek.
Prace przy Wieży Trynitarskiej jeszcze trwają, więc możemy liczyć na kolejne cenne odkrycia.
Napisz komentarz
Komentarze