Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na L4 będzie można legalnie pracować. I to już niebawem

Przed nami zmiany w zasiłku chorobowym. Największa z nich to możliwość pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego. Pod pewnymi warunkami. Jakimi i od kiedy?

Pracownik, który zachoruje, będzie mógł – za zgodą lekarza – wykonywać niektóre obowiązki zawodowe, np. podpisywać dokumenty firmowe, listę płac lub list przewozowy, a także wybrać się na zakupy, do lekarza lub na pocztę. To wszystko bez ryzyka utraty zasiłku.

Wolne u jednego, praca u drugiego

Nowe przepisy umożliwią także pracownikowi przebywanie na L4 u jednego pracodawcy, podczas gdy dla drugiego będzie mógł wciąż pracować i pobierać wynagrodzenie. Ale tylko wtedy, gdy ta praca nie wpłynie na jego rekonwalescencję. 

Na przykład osoba pracująca fizycznie, która złamie nogę i nie może wykonywać swoich obowiązków w jednej firmie, będzie mogła równocześnie prowadzić wykłady online. Obecnie takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami.

Zasiłek chorobowy straci natomiast osoba, której w momencie kontroli nie będzie w miejscu zgłoszonym na druku ZUS ZLA lub pod nowym, ale też zgłoszonym adresem. Będzie mogła tego uniknąć tylko w sytuacji, gdy udowodni, że nieobecność wynikała z uzasadnionej przyczyny, np. wizyty u lekarza.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku.

Co Polacy robią na L4? Ustalili to kontrolerzy ZUS

Tylko w 2023 roku ZUS skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. I zakwestionował 28,9 tys. L4 na łączną kwotę 29 mln 273 tys. zł.

A co Polacy robią na lewym zwolnieniu?

Lista zajęć jest bardzo długa. Skrzętnie dokumentują to kontrolerzy ZUS-u. Również dzięki zdjęciom od sąsiadów czy rodziny. Do najpopularniejszych wybryków na L4 należą:

• remonty,

• opiekowanie się dziećmi,

• rozrywka.

Zwolnienia na jeden dzień to plaga

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazują na wzrastający trend jednodniowych zwolnień lekarskich. W 2023 roku było ich aż 1,4 miliona. W 2023 roku w ogóle zaobserwowano wzrost liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres, od jednego do pięciu dni.

To zjawisko jest szczególnie widoczne w piątki, ponieważ dodatkowym dniem na L4 pracownicy przedłużają sobie weekend. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 03.11.2024 20:17
***yzm. Jak może pracować, to do roboty. W jednej firmie zdrowy, w drugiej chory. Czyli zdrowy, do roboty!!

. 30.10.2024 13:04
Ucierpią firmy. Przecież o to uśmiechniętej koalicji chodzi aby dobić gospodarkę i kraj

No właśnie 30.10.2024 20:09
A za nieuśmiechniętych czasów ludzie nie chodzili na zwolnienia? Przecież jest napisane, ze chodzili i kombinowali. Dlaczego wtedy się nie martwiłeś, ze ktoś ucierpi, czy dobiją kogoś?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama