Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 24 grudnia 2024 14:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań. Najważniejsze odkrycie archeologów - był "skarbik", jest burmistrz

Od samego początku było wiadomo, że prace archeologiczne przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu przyniosą ciekawe odkrycia. Archeolodzy spodziewali się pozostałości świątyni wzniesionej w stylu romańskim, ale codzienne prace przynosiły nowe odkrycia. Pierwszy był "skarbik" odnaleziony 24 października, cztery dni później wydobyto miedzianą trumnę. Trumna sama w sobie jest wyjątkowa, ale sensacją jest to, że szczątki w niej pochowane należały do wielce zasłużonego burmistrza i syndyka Lubania Johanna Wincklera.

Prace archeologiczne przy Wieży Trynitarskiej w Lubaniu rozpoczęły się w połowie października. Archeolodzy Muzeum Regionalnego w Lubaniu zaplanowali badania, dzięki którym światło dzienne miały ujrzeć pozostałości świątyni wzniesionej w stylu romańskim, a później przekształconej w budowlę gotycką. Od samego początku prac archeolodzy natrafiali na cenne relikty przeszłości - odkryto fragmenty fundamentów muru o konstrukcji kamienno-glinianej z XIII wieku i pomniejsze zabytki z XVII wieku - ceramikę, ozdoby i "skarbik" odnaleziony 24 października, czyli zlepek siedemnastowiecznych monet.

Sensacyjne odkrycie wydarzyło się w poniedziałek, 28 października, kiedy to wydobyto miedzianą trumnę, umiejscowioną w centralnej części dawnej świątyni. Trumna była drewniana, obita miedziana blachą, natomiast sarkofag to dzieło sztuki barokowej, a bogate zdobienia i herb szlachecki namalowany w stopach trumny wskazywały, że spoczął w niej ważny dla miasta obywatel. Archeolodzy przeprowadzili badania, które potwierdziły, że odnalezione szczątki należały do legendarnego burmistrza miasta Johanna Wincklera.

Herb szlachecki Johhanna Wincklera nadany za zasługi dla miasta Lauban

Mamy burmistrza z XVII wieku, najważniejszego burmistrza w historii tego stulecia, zrobił niesamowicie dużo dobrego dla miasta, a jednocześnie to jeden z nielicznych burmistrzów, o którym tak dużo wiemy. Jest tak ważną osobą dla miasta, że warto przywrócić o nim pamięć. To naprawdę niesamowite, nie są to skarby w rozumieniu klejnotów - tym bardziej, że Winckler był protestantem, co dyktowało skromność - natomiast w kontekście historycznym jest to odkrycie na skalę Europy, takie rzeczy się nie zdarzają - to jak wygrać w totolotka. Moim marzeniem jest żebyśmy go pochowali raz jeszcze - z mową pastora, z opowieścią o historii jego życia i tak pewnie się stanie. Natomiast unikatowy sarkofag, który jest dziełem sztuki barokowej zostanie poddany konserwacji i będzie eksponowany w lubańskim muzeum. - powiedział nam Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Lubański magistrat już zapowiedział godny, ze wszystkimi honorami pochówek Johanna Wincklera w nowym miejscu. Dotychczasowe miejsce spoczynku nie jest odpowiednie, już za czasów niemieckich sarkofag został uszkodzony częściowo przez przebicie rurą w ołowianej osłonie, a kolejne inwestycje w infrastrukturę mogłyby wyrządzić kolejne szkody. 

foto: Zachodnia TV/ R. Czepielewski
Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Wydobycie sarkofagu z ziemi, przewiezienie do lubańskiego prosektorium, otwarcie oraz przełożenie do nowej trumny, odbyło się zgodnie z najwyższymi standardami i sztuką archeologiczną, co potwierdził obecny przy ekshumacji i wykopaliskach Tomasz Wrocławski z jeleniogórskiego biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zawartość sarkofagu, z uwagi na procesy rozkładu i znaczne zagrzybienie, bardzo źle się zachowała. Znalezione wewnątrz zdobne szaty oraz peruki nie pozostawiły wątpliwości, że odkryto szczątki Johanna Wincklera, jednak zły stan zwłok nie pozwolił na badania antropologiczne. Zwłoki znalezione w sarkofagu zostały przełożone do współczesnej trumny wraz z pozostałościami drewnianej, siedemnastowiecznej trumny.

To niesamowite odkrycie nie kończy prac archeologicznych przy Wieży Trynitarskiej, więc możemy liczyć na kolejne odkrycia.

Johann Winckler

"To wielce zasłużony burmistrz i syndyk Lubania. Nauki pobierał w Lubaniu, Szczecinie i Lipsku (studia filozoficzne i prawnicze). Do Lubania powrócił w 1637 r. Najpierw powierzono mu notariat, a wkrótce został rajcą. W 1640 r. objął funkcję syndyka [to ówczesne stanowisko prawnika miejskiego — przyp. red.], 12 lat później został burmistrzem. W 1644 r. poślubił Annę Herforth. Doczekał się pięciorga dzieci (dwóch synów i trzech córek). W czasie swojej aktywności zawodowej okazał się skutecznym godnym zaufania urzędnikiem, stawiającym na pierwszym miejscu dobro Lubania i jego mieszkańców. Po wielkim pożarze miasta w 1659 r., w wyniku szybkiej interwencji na dworze księcia saskiego, uzyskał zwolnienie mieszkańców miasta ze zwyczajowego podatku na okres dziewięciu pełnych lat. Mocno przyczynił się do odbudowy budynków użyteczności publicznej. W obliczu zagrożenia najazdem tureckim, z jego inicjatywy zostały wyremontowane fortyfikacje miejskie, znajdujące się wcześniej w opłakanym stanie.

Cieszył się wielkim szacunkiem władz krajowych. Nobilitując go, wręczyły mu kosztowny klejnot, który często nosił na szyi. Zmarł w 1676 roku."

[Tekiela Ł., Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat Lubania", s. 24, Lubań 2020]

 


Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Autor: Muzeum Regionalne w Lubaniu

Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski

Autor: Zachodnia TV/ R. Czepielewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

archeolog 12.11.2024 15:13
Nikogo nie zastanawia dlaczego ten grobowiec był tak głęboko pod ziemią. Wygląda jakby wszystko było zasypane ziemią z piaskiem - mułem. Od XVII w musiało dojść do katastrofy która wszystkie stare miasta zalała woda i zamuliła

mieszkanka 25.11.2024 14:41
tam nie było powodzi a pożar, poza tym to była krypta kościelna a nie cmentarz taki jak teraz

Nie historyk 11.11.2024 16:16
Wszyscy oburzeni ekshumacją i pochówkiem w nowym odpowiednim miejscu, z szacunkiem i godnością, gdzie byliście jak Macierewicz szukał w grobach poparcia dla PiS i zafałszowania historii. Tutaj widzę że historię i los człowieka włodarze chcą przybliżyć mieszkańcom. To nie jest nic złego, a szczątki spoczną w godnym miejscu, a nie np pod ławką na osiedlowym skwerze.

Robert 04.11.2024 09:38
Jak można ,,okrasć" nieboszczyka z jego sarkofagu 🤔 już sama zmiana miejsca Wiecznego spoczynku może budzić niesmak a do tego sarkofag zabrać 🤦

kibic 01.11.2024 20:06
były BURMISTRZ w jednym płaszczyku też zrobił wiele dla LUBANIA Deweloperka jak trza tam miał zysk a AMFITEATR i BASEN to jego oczko w głowie

zakłamanie 01.11.2024 18:45
XVII wiek - w zamian za wielki zasługi dla Lubania burmistrz Winkler dostał szlachectwo i herb od elektora, a od mieszczan przepiękny sarkofag. XXI wiek - wykopano trumnę, zwłoki przeniesiono, sarkofag zabrano/skradziono. Oddzielili ojca od pochowanego tam syna i pewnie też żony. Wstyd, że niby tak kulturalni i wykształceni ludzie w taki sposób oddali mu szacunek i cześć.

Winkler 01.11.2024 16:55
Anonimowi pracownicy ananimowi archeolodzy anonimowi wolontariusze z lubańskiej sekcji detektorystów tylko on jego ekscelencja najlepszy historyk Lubania z parciem na szkło!! Trochę pokory Panie Tekiela bo nie jest Pan nawet z naszego miasta.

była mieszkanka Lubania 04.11.2024 08:48
Wypowiadają się anonimowi mieszkańcy miasta i każdy kto che, nawet sam żeś przybrał nazwisko burmistrza - a więc efekt wykopalisk jest, bo historia dotarła nawet pod strzechy. Jak dla mnie jest to świetna sprawa, takie odkrycie tylko, żeby go ładnie pochowali w innym miejscu z honorami, nagrobkiem, może jakąś płyta i będzie dobrze.

Nieanonimowy 05.11.2024 09:18
Panie nieanonimowy Winkler, co w zasadzie ma przedstawiać pańska wypowiedź? Kto panu broni sie wypowiedziec pod swoim nazwiskiem? miałem kilka razy do czynienia z p. Tekielą i jego wiedza historyczna zdumiewa. przemawia przez pana zazdrość? fe, to brzydka cecha maluczkich!

adam 01.11.2024 13:22
Jak to się stało, że ta krypta nie miała nadbudowy? Co tam było wcześniej w miejscu placu? Nie jestem z Lubania, temat zrobił się ogólnopolski. Czyżby tam była kiedyś jakaś kaplica czy nawet cmentarz?

Jola 01.11.2024 16:26
tak, pochowano go w krypcie kościelnej

eeee 01.11.2024 10:05
To będzie ta biedronka jak już wszystko zabiorą

Donatella 01.11.2024 09:57
Będzie problem bo go po katolicku pochować się nie da - protestanta jednego - odszczepieńca od prawdziwej i jedynie słusznej wiary. Postuluje aby nadać jego imieniem jakiś plac - ulicę, ale jakąś o odpowiedniej randze, a nie boczną a nie daj ich boże dojazdową ...

............ 01.11.2024 07:50
Ronda koło kauflanda nie wybudował i się do dzisiaj przez tego Niemca wszyscy bujamy.

Fergi 31.10.2024 22:25
Trumnę i tak trzeba byłoby wydobyć, bo skwer będzie w tym miejscu rozkopany w związku z przebudową placu Lompy. Zapewne będą kolejne ekshumacje.

M. 31.10.2024 20:56
Jak oglądacie mumie, sarkofagi I piramidy to jest wow, jaka kultura, jaka sztuka i nauka. Jak to się dzieje w Lubaniu to zaraz narzekanie. Odwiedźcie duże muzea, np. Wrocław gdzie są sarkofagi książąt piastowskich, również arcydzieła sztuki i powiedzcie pracownikom, że wstyd. Możemy się pochwalić wspaniałym zabytkiem i przywrócić historię życia wspaniałej osoby a zrobić to godnie i na chwałę naszego miasta. Ów burmistrz by się nie pogniewał, a czytając jego życiorys raczej można stwierdzić, że byłby zaszczycony. Brawo panowie archeolodzy.

chrześcijanin 31.10.2024 20:07
Barbarzyństwo współczesnych, że wykopują człowieka z miejsca gdzie chciał spocząć na wieczność i chcą przenieść gdzie nie chciał być.

Andrzej 31.10.2024 23:21
a co lepiej żeby przejechano po nim ugniatarką, czy żeby psy lały na miejsce jego pochówku ?? jak to miało miejsce do tej pory. Chrześcijanin wielki

też Andrzej 01.11.2024 18:46
są inne sposoby, wystarczy trochę wiedzy

Kaczelnik KC PiS 02.11.2024 09:50
też Andrzej 01.11.2024 18:46
są inne sposoby, wystarczy trochę wiedzy
Jakie sposoby? Uważasz tych ludzi za amatorów, którzy nie wiedzą jak postępować w podobnych sytuacjach?

popper 31.10.2024 18:39
A burmistrz był katolikiem?

M. 31.10.2024 20:51
Raczej protestantem, tym bardziej jego miejsce spoczynku nie powinno być w parku między blokami a na prawdziwym cmentarzu.

Jan 31.10.2024 18:15
Co za pazerność , nawet nieboszczyka pozbawia trumny po tylu latach , oj wstyd

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama