Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 22 kwietnia 2025 08:54
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Pożegnanie z Żymierskim

Ustawa dekomunizacyjna wymusiła na lubańskich samorządowcach zmianę nazwy jednej z ulic w samym sercu miasta. W ten sposób z dniem dzisiejszym Lubań bezpowrotnie pożegnał się z Michałem Rolą Żymierskim.
Pożegnanie z Żymierskim

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi bohaterowie. Michał Żymierski patronem jednej z ulic w centrum miasta był niemal trzy dekady po upadku komunizmu. Lubańscy samorządowcy już dwukrotnie podchodzili do tematu pozbycia się niechlubnego patrona z mapy Lubania. Zawsze jednak opór społeczny był na tyle duży, że decyzję przekładano. Mieszkańcy w związku z wysokimi kosztami wymiany dokumentów nie chcieli nawet słyszeć o zmianie nazwy ulicy.

Problem ten dotyczył komunistycznych patronów w niemal całym kraju. Okazało się, że dla zwykłego Kowalskiego w całym tym zamieszaniu najważniejsze było, aby zmiany nie pociągały za sobą kosztów. Był to główny powód, dla którego w 27 lat po upadku komunizmu w kraju pozostawało niemal 1400 ulic symbolizujących ustroje totalitarne. Nałożony w ubiegłym roku obowiązek wymusił zmiany nazwy ulic do września 2017 roku. W przypadku niewykonania tego obowiązku przez samorządy to wojewodowie zobowiązani zostali do nadania nowych nazwy ulic.

Aby tego uniknąć lubańska Rada po raz trzeci na przestrzeni lat powołała komisję do spraw nazewnictwa ulic. Szybko okazało się, że dwie grupy od lat lobbowały na rzecz nadania nazwy ulicy proponowanym przez siebie patronom. I tak na giełdzie nazw znalazła się patronka miasta Św. Maria Magdalena i podpułkownik Anatol Sawicki. Powołana komisja znalazła jednak salomonowe rozwiązanie, zaproponowano zniesienie dotychczasowej nazwy i nie nadawanie nowej.

Tu trzeba wytłumaczyć, że przy ulicy Żymierskiego w Lubaniu posadowione są dwa bloki. Jeden sześcio-klatkowiec, gdzie wejścia do bram znajdują się od strony Placu Okrzei, a od strony ul. Żymierskiego jest 10 pawilonów handlowych. Drugi budynek to poniemiecka kamienica posadowiona na skrzyżowaniu Żymierskiego z ulicą Grunwaldzką.

Dziś podczas sesji Rady Miasta przyjęto owo salomonowe rozwiązanie zaproponowane przez powołaną komisję. Niemal jednogłośnie podjęto decyzję (jeden głos wstrzymujący się) o przyłączeniu części ulicy Michała Roli Żymierskiego na odcinku od ul. Brackiej do skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką i budynku nr 2-2e do Placu Stefana Okrzei. Pozostała części ulicy Michała Roli Żymierskiego i budynku nr 4 zostaje przyłączona do ulicy Grunwaldzkiej.

Podkreślić trzeba, że wybór ten szeroko konsultowano z mieszkańcami ul. Żymierskiego i w zdecydowanej większości zyskał aprobatę lokatorów. Również na stronach portalu eLuban.pl przeprowadziliśmy ankietę, w której udział brali nasi czytelnicy i tu zdecydowana większość, bo aż 60% opowiedziało się za przyjętym rozwiązaniem.

W galerii znajdziecie Państwo mapy poglądowe przedstawiające nowy układ ulic.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Lubań. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lubań.


Pożegnanie z Żymierskim

Pożegnanie z Żymierskim

Pożegnanie z Żymierskim

Pożegnanie z Żymierskim

Pożegnanie z Żymierskim

Pożegnanie z Żymierskim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gość2 30.03.2017 10:54
To wszystko to mała piki . Teraz się zacznie chodzenie i płacenie . Starostwo , księgi wieczyste , US i cały szereg dalszych działań które trzeba podjąć . Póki co to wszyscy żyja w przeświadczenie że ot zmienili nazwę ulicy . Do jednych dotrze to szybciej do innych póżno

Benis Bajonga 29.03.2017 09:34
Skoro już nie ma Żymierskiego, krzyżyk mu zresztą na drogę, zapytam o Stefana Okrzeję - który z nich patronuje placowi, Aleksander czy Stanisław?I niejako z rozpędu : kto z Szanownych potrafi wskazać kim byli Grzegorz Piramowicz i Stanisław Worcell, bez zaglądania do Wikipedii? Panów Staszica i Łukasiewicza raczej każdy nawet mniej starannie wykształcony Polak kojarzy. O którą 7. Dywizję chodzi? Wszak mieliśmy ich kilka, jedna nawet z rodowodem z Ludowego! Wojska Polskiego, będącego elementem terroru i eksterminacji kwiatu narodu Polskiego, najwierniejszych z wiernych, Żołnierzy (Baczność) Wyklętych (spocznij).Mozę w ramach wiosennych porządków z nazwami ulic warto i nad tymi się pochylić, a nuż się trafi jakaś zakamuflowana opcja niemiecka albo inny gorszy sort?

Herakliusz 28.03.2017 21:09
Przede wszystkim nigdy nie powinien być obiektem usakralnionego bałwochwalstwa - bo to świętokradcze. "A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: Wstań, ja też jestem człowiekiem."- Dzieje Apostolskie"Pędzi pociąg historiibłyska stulecie – semaforRewolucji nie trzeba gloriinie trzeba szumnych metafor.Potrzebny jest Maszynista,którym jest On:towarzysz, wódz, komunista – STALIN – słowo jak dzwon!"*Władysław Broniewski++++++++++++Pędzi pociąg historiibłyska stulecie – semaforOdnowy w Duchu Świętym nie trzeba gloriinie trzeba szumnych metafor.Potrzebny jest Maszynista,którym jest On:Wielki Heros Cnót WszelakichOpoka - Jan Paweł 2 – słowo jak dzwon!*ja Herakliusz+++++++++++++++++Wiele razy wypominano mi wywiad dla "Przekroju", w którym komentowałem biblijną figurę złotego cielca w odniesieniu do kultu Jana Pawła II. Wprawdzie było to w 2002 r., tuż przed ostatnią wizytą papieża w Polsce, i nie było mi dane tej metaforyrozwinąć (zakaz kontaktu z mediami), jednak dziś jej trafność wydaje mi się jeszcze większa. Upływ czasu tylko ją wzmocnił. Co prawda jako historyk nie lubię alternatywnych wizji i wolę zajmować się tym, co jest, nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że dziedzictwo Jana Pawła II bardziej ciąży polskiemu katolicyzmowi,niż go uskrzydla. Dostarczył on zbyt wielu i zbyt dokładnych odpowiedzi i nie pozostawił miejsca na dookreślanie i twórcze myślenie, a przecież istotą wiary jest niepewność i poszukiwanie po omacku. Wtedy dopiero rodzą się właściwe odpowiedzi, bo są konfrontowane z innymi w partnerskim dialogu, jak to proponuje papież Franciszek.- Prof. dr hab. Stanisław Obirek - teolog, historyk, antropolog kultury, pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, w 2005 r.wystąpił z zakonu jezuitów i zrezygnował z kapłaństwa.

Sade 29.03.2017 11:09
Zacznij regularnie zażywać swoje leki bo już mam dosyć tych twoich polemik (widać, że herakliusz i galileon to jedna postać). Schizofrenia to choroba, którą można leczyć.

Herakliusz 29.03.2017 20:40
Swoich chyba wszystkich jeszcze nie zażyłeś

alek 28.03.2017 17:11
Ale to nie zmienia faktu, że ulicę trzeba jakoś nazwać bo przcież ulica istnieje. Blok może i dobrze, że przypisano do Placu Okrzei bo na ten Plac ma wyjścia z klatek schodowych ale ulice koniecznie trzeba nazwać (co najmniej odcinek pomiędzy Bracką a Grunwaldzką) To nie będzie wymagało zmian niczyich adresów.

Zorientowany 28.03.2017 21:39
Ten odcinek o którym piszesz został włączony do ulicy Brackiej. Pozdrawiam

cccce 28.03.2017 16:47
Może tak administracja przejdzie się po tych okolicznych wioskach i po sprawdza czy każdy dom posiada numer. W ostatnich kilku latach wybudowano sporo nowych domów i jakoś nie widziałem na nich numerów zresztą na niektórych starych budynkach też brak numeru, a w przepisach jest, że za brak numeru są grzywny.

Herakliusz 28.03.2017 20:53
Dziadek mi opowiadał, że szczególnie na wsiach (bo w miastach były ADM-y) nie jeden pan na gospodarstwie zapłacił mandat za brak numeru na posesji - wiejski posterunkowy pilnował tych spraw w ramach stałych zadań administracyjnych.Ale to było za PRL-u w czasach komunistycznego ucisku. Nawet na domofonach były nazwiska lokatorów, a Poczta_telegraf wydawała książki telefoniczne. Nikomu nawet nie śniła się ustawa o ochronie danych.

cccce 29.03.2017 07:54
Numer domu czy budynku nie podlega ochronie danych są przepisy, które mówią, że numer ma być widoczny i czytelny na takim obiekcie budynku/domu dlatego na blokach spółdzielczych zrobili to:http://iv.pl/images/6054253...Dlatego urzędnicy powinni zrobić tournee po okolicznych wioskach i zrobić porządek z numerami domów.

Herakliusz 29.03.2017 20:43
Wespół z właściwym terenowo i miejscowo posterunkowym Policji zaopatrzonym w bloczek mandatowy.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama