Czasy się zmieniają, a wraz z nimi bohaterowie. Michał Żymierski patronem jednej z ulic w centrum miasta był niemal trzy dekady po upadku komunizmu. Lubańscy samorządowcy już dwukrotnie podchodzili do tematu pozbycia się niechlubnego patrona z mapy Lubania. Zawsze jednak opór społeczny był na tyle duży, że decyzję przekładano. Mieszkańcy w związku z wysokimi kosztami wymiany dokumentów nie chcieli nawet słyszeć o zmianie nazwy ulicy.
Problem ten dotyczył komunistycznych patronów w niemal całym kraju. Okazało się, że dla zwykłego Kowalskiego w całym tym zamieszaniu najważniejsze było, aby zmiany nie pociągały za sobą kosztów. Był to główny powód, dla którego w 27 lat po upadku komunizmu w kraju pozostawało niemal 1400 ulic symbolizujących ustroje totalitarne. Nałożony w ubiegłym roku obowiązek wymusił zmiany nazwy ulic do września 2017 roku. W przypadku niewykonania tego obowiązku przez samorządy to wojewodowie zobowiązani zostali do nadania nowych nazwy ulic.
Aby tego uniknąć lubańska Rada po raz trzeci na przestrzeni lat powołała komisję do spraw nazewnictwa ulic. Szybko okazało się, że dwie grupy od lat lobbowały na rzecz nadania nazwy ulicy proponowanym przez siebie patronom. I tak na giełdzie nazw znalazła się patronka miasta Św. Maria Magdalena i podpułkownik Anatol Sawicki. Powołana komisja znalazła jednak salomonowe rozwiązanie, zaproponowano zniesienie dotychczasowej nazwy i nie nadawanie nowej.
Tu trzeba wytłumaczyć, że przy ulicy Żymierskiego w Lubaniu posadowione są dwa bloki. Jeden sześcio-klatkowiec, gdzie wejścia do bram znajdują się od strony Placu Okrzei, a od strony ul. Żymierskiego jest 10 pawilonów handlowych. Drugi budynek to poniemiecka kamienica posadowiona na skrzyżowaniu Żymierskiego z ulicą Grunwaldzką.
Dziś podczas sesji Rady Miasta przyjęto owo salomonowe rozwiązanie zaproponowane przez powołaną komisję. Niemal jednogłośnie podjęto decyzję (jeden głos wstrzymujący się) o przyłączeniu części ulicy Michała Roli Żymierskiego na odcinku od ul. Brackiej do skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką i budynku nr 2-2e do Placu Stefana Okrzei. Pozostała części ulicy Michała Roli Żymierskiego i budynku nr 4 zostaje przyłączona do ulicy Grunwaldzkiej.
Podkreślić trzeba, że wybór ten szeroko konsultowano z mieszkańcami ul. Żymierskiego i w zdecydowanej większości zyskał aprobatę lokatorów. Również na stronach portalu eLuban.pl przeprowadziliśmy ankietę, w której udział brali nasi czytelnicy i tu zdecydowana większość, bo aż 60% opowiedziało się za przyjętym rozwiązaniem.
W galerii znajdziecie Państwo mapy poglądowe przedstawiające nowy układ ulic.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Lubań. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Lubań.
Napisz komentarz
Komentarze