Ekstremalne warunki pogodowe
Niestety, wielu turystów nie było odpowiednio przygotowanych na tak ekstremalne warunki i potrzebowali naszej pomocy. Przypominamy, że pogoda w wyższych partiach gór może diametralnie różnić się od tej w Kotlinie Jeleniogórskiej. - ostrzegają ratownicy GOPR
Na Śnieżce odnotowano temperatury od -6°C do -3°C, a wiatr w porywach osiągał aż 144 km/h. Tak silny wiatr drastycznie obniżał temperaturę odczuwalną, co dodatkowo utrudniało poruszanie się w górskich rejonach. Widzialność była ograniczona do 30 metrów z powodu pełnego zachmurzenia i mgły, a szlaki były oblodzone i bardzo śliskie.
W Karkonoszach wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje GOPR, silny, zmienny wiatr przenosi śnieg odkładając go w zagłębieniach terenu i kotłach polodowcowych, gdzie tworzą się zwarte deski śnieżne. Choć pokrywa śnieżna jest stabilna, wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu w stromych miejscach.
Zamknięte szlaki
Ze względu na zagrożenie lawinowe i trudne warunki, Karkonoski Park Narodowy zamknął kilka popularnych szlaków, w tym m.in.:
Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski.
Szlak niebieski tzw. Droga Jubileuszowa na północnym zboczu Śnieżki.
Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego przez Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia.
Szlak żółty przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym.
Szlak żółty od Mokrego Rozdroża do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Śnieżnych Kotłach.
Szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
Szlak zielony nad Kotłem Szrenickim od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy.
Pełna lista zamkniętych tras wraz z mapą dostępna jest na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Apel do turystów
Ratownicy GOPR przypominają o konieczności odpowiedniego przygotowania przed wyruszeniem w góry. Każdy turysta powinien mieć przy sobie ciepłą odzież, raczki lub raki dostosowane do trudności trasy, naładowany telefon z aplikacją „Ratunek” oraz numer alarmowy GOPR 985. Warto także zabrać termos z ciepłą herbatą i odpowiedni zapas jedzenia.
Napisz komentarz
Komentarze