Ponad 800 tys. zł kosztować będą prace remontowe jednego z najstarszych lubańskich zabytków. Wieża, pamiętająca średniowiecze, bogata w historię, na stałe wpisała się w przestrzeń miejską. Dlaczego zabytek jest ważny dla Lubania i jego mieszkańców można przeczytać w publikacji Historyczna rewitalizacja. Przypominamy weń o tym, że z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków udało się pozyskać 1,5 miliona złotych, a część tych pieniędzy sfinansuje roboty budowlane i konserwatorskie zabytku.
W połowie grudnia Miasto Lubań podpisało umowę z przyszłym wykonawcą. W ogłoszonym przetargu Kontrapost Konserwacja Zabytków przedstawili najkorzystniejszą ofertę.
- To nie pierwsze zadanie, jakie realizujemy w Lubaniu. Kończymy prace nad elewacją szkoły muzycznej, następnie będziemy robili tam część wnętrza – wylicza Urszula Girtler, przedstawicielka firmy. - Na rynku działamy od kilku lat i można powiedzieć, że na co dzień obracamy się właśnie wśród zabytków. Posiadamy odpowiednie kwalifikacje, mamy wiedzę i doświadczenie. Potrafimy na najwyższym poziomie wykonywać swoją pracę, a przy tym wiemy, jak rozmawiać z urzędami konserwatorskimi. Spotkanie z zabytkami zawsze jest wyjątkowe. Każdy obiekt ma swoją własną historię i trzeba do niego podchodzić z należytym szacunkiem. Jako wykonawcy nie możemy zapominać, że tworząc czy też odtwarzając, bazujemy na pracy kogoś innego. Renowacja to nie budowanie na nowo. Trzeba mieć wyczucie i wiedzieć ile i jak to zrobić, żeby zachować dawny charakter – wyjaśniała konserwator zabytków.
Prace przy wieży, które towarzyszą kompleksowej rewitalizacji placu Lompy, obejmą: wymianę pokrycia, elementów konstrukcyjnych i deskowania dachu oraz ustawienie rusztowania zewnętrznego. Istotne, że rozszerzony zakres prac (pierwotnie zakładano węższy, znacznie mniej racjonalny) pozwoli przeprowadzić więcej działań bez konieczności ponownego rozkładania rusztowania. A to przekłada się na znaczące oszczędności, rzędu dziesiątek tysięcy (!) złotych.
Maswerki, okulusy, gzymsy, narożniki — każdy z tych elementów architektonicznych wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, aby nie uszkodzić zabytku. Zaplanowane jest usunięcie mechaniczne wtórnych, niewłaściwych napraw: przemurowania i cementowe uzupełnienia. Przy oczyszczaniu sprawdzą się dłuta kamieniarskie, skalpele, kamienie ścierne itp., z ewentualnym wspomaganiem strumieniem pary, a następnie doczyszczaniem chemicznym. Ponadto zostanie wykonane m.in. odsalanie murów, dezynfekcja miejsc porażonych mikrobiologicznie, klejenie szczelin i spękań, a nawet zastrzyki wgłębne w miejscach spękań kamienia.
Sporo tego, jednak patrząc na wytrwałość Wieży Trynitarskiej wobec upływu lat (a raczej wieków), husyckich ataków czy pożarów i bombardowań trawiących Lubań — zasłużyła na solidny remont. I kto wie, może przy okazji zdradzi nam coś nowego z przeszłości naszego miasta?
Napisz komentarz
Komentarze