Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 04:17
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Świątynia odzyskuje blask. Prace konserwatorskie w kościele w Uniegoszczy

Liczący ponad 500 lat kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu-Uniegoszczy przechodzi kompleksową renowację. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków odnowiono już ściany kaplicy, nawy i zabytkowe epitafia. Prace konserwatorskie, przywracając świątyni dawną świetność, wciąż trwają.
Świątynia odzyskuje blask. Prace konserwatorskie w kościele w Uniegoszczy

Autor: UM Lubań

Najstarszą świątynią Lubania jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu–Uniegoszczy. Lubański magistrat na jego remont pozyskał pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 

Świątyni wybudowanej przed 500-laty nie zniszczyły wojny, ale czas robi swoje. Wiele elementów wymaga renowacji. 

Krakowska pracownia Ars Fortis, specjalizująca się w ratowaniu zabytków, zakończyła już część projektowanych robót. 

Blask odzyskały ściany nawy i kaplicy bocznej.  Wykonano badania stratygraficzne i odkrywkowe ścian i sklepienia kaplicy, ustalono techniki wykonania wraz z określeniem oryginalnej kolorystyki, a także pobrano próbki warstw technologicznych do badań laboratoryjnych chemicznych oraz mikrobiologicznych. Ściany zostały oczyszczone nie tylko z zabrudzeń i warstw starych farb, ale też pleśni i mikroorganizmów. Niezbędna była też dezynfekcja zawilgoceń, a w dalszej kolejności: impregnacja, sklejenie spęcherzeń i odspojeń zaprawy oraz usunięcie zasolenia i uzupełnienie ubytków. Na koniec ściany i sklepienia pokryto zaakceptowanymi przez konserwatora zabytków farbami. 

Taki ogrom specjalistycznych prac, nie jest tani. Tylko ten etap prac kosztował 230 700 zł. Rządowy Fundusz Odbudowy Zabytków Polski Ład sfinansował 226 tys. 

Renowacji poddano także kilkusetletnie epitafia w kaplicy. Trzy jednobarwne płyty nagrobne: kobiety z około 1580 roku, Adama von Kalekreuter z 1585 roku oraz Heinricha Otto von Nostiza z XVII w., jedna wielobarwna — nagrobek Ernsta Friedricha von Almesoloe z lat 40. XVII wieku.

W ramach prac usunięto nieoryginalne uzupełnienia, zabrudzenia itp. Całość została odsolona, wzmocniona, zdezynfekowana i zaimpregnowana. 

Epitafium wielobarwne, tym cenniejsze, zostało poddane badaniu stratygraficznemu. Przeprowadzono renowację oryginalnych kotew i elementów metalowych, uzupełniono ubytki kamienia i brakujące spoiny oraz zabezpieczono kamień przed kondensacją wilgoci i zabrudzeniami.

Farbami laserunkowymi uzupełnione zostały elementy pierwotnie złocone. 

Koszt? Bagatela — 94 220 zł; 90 tys. wyłożył Skarb Państwa, a resztę dołożyło Miasto. 

Oprócz kaplicy i epitafiów dofinansowanie objęło prace konserwatorskie przy emporze oraz restaurację barokowych rzeźb, które do lubańskiego kościoła trafiły po II wojnie światowej za sprawą osiadłych tu Bukowińczyków. Te prace, zgodnie z harmonogramem, potrwają do połowy 2025 roku. 

Dzięki lubańskiemu samorządowi i parafii świątynia wraca na mapę ciekawostek Lubania. Renowację docenią nie tylko parafianie — także turyści i pielgrzymi przemierzający Drogę Świętego Jakuba.

Dbałość o zabytki jest świadectwem szacunku dla przeszłości i historii regionu, a nie od dziś wiadomo, że historia magistra vitae (łac.) — historia nauczycielką życia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ERydz 13.01.2025 17:53
A niech sobie wielebni remontują te swoje tak zwane "domy boże" gdzie ich bóg - jak stanowi Pismo Święte - przecież nie mieszka. Kościół nagrabił i wyłudził przez wieki tyle, że jeszcze na dziesiątki lat starczy mu na swoje fanaberie.

hans 13.01.2025 08:58
Wszelkie remonty świątyń to zwykła pralnia pieniędzy.

Arekadiusz 12.01.2025 21:59
Święta po świętach .... Kolędy jeszcze śpiewają. Przy okazji tak zwanych Świąt Bożego Narodzenia! Jezus jak każe tradycja urodził się 25 grudnia. Jeszcze tej samej nocy przyszli do niego trzej królowie. Maryja urodziła Jezusa około 9 miesięcy po cudownym i niepokalanym poczęciu, które obchodzi się 8 grudnia i dlatego Herod kazał wymordować wszystkich chłopców poniżej 2 roku życia, a mógł się ograniczyć do osesków w wieku około dwóch tygodni. Jezus przyszedł na świat pod panowaniem Heroda Wielkiego, który zmarł na cztery lata przed urodzinami Jezusa, którego to rodzice udali się na spis ludności zarządzony przez Rzymian dla prowincji Judea, która powstała dopiero sześć lat po urodzinach Jezusa. A największym cudem jakiego dokonał było że dożył 33 lat jako stolarz w długich włosach...

Wanda_G 12.01.2025 18:59
A ważniejszy społecznie obiekt czyli Dom Kultury w Lubaniu już wyremontowano?

hmm 13.01.2025 09:12
a co z sypiącym się ratuszem? ktoś za to odpowiedzialność poniesie?

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama