Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 09:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Spieniony wodospad na Kwisie

Wczoraj informowaliśmy o wycieku stężonego mydła w fabryce Schumacher w Lubaniu. Jak nas zapewniano substancja nie przedostała się do kanalizacji deszczowej, która ma ujście do rzeki Kwisy. Niestety już po kilku godzinach mieszkańcy zamieszczali zdjęcia spienionej rzeki. Jak wygląda sytuacja po wycieku spytaliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.
Spieniony wodospad na Kwisie

Wczoraj w trakcie przepompowywania stężonego mydła doszło do wycieku na terenie fabryki Dr. Schumacher w Lubaniu. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. Jak nas wczoraj zapewniano stężone mydło nie wydostało się poza zakład. Niestety po godzinie 14. mieszkańcy Lubania zaobserwowali na wodospadzie pianę.

Dziś zapytaliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze jak wygląda sytuacja na rzece Kwisie po wycieku mydła.

- Wczoraj nie wyglądało to źle, ale zostały pobrane próbki wody więc materiał jest jeszcze badany. Zakład podjął skuteczne działania i nie stwierdziliśmy dużego zagrożenia, dziś oczekujemy na informację od zakładu. Już wczoraj było wiadomo, że wyciek udało się opanować a do rzeki przedostały się niewielkie ilości substancji. Zaleciliśmy, aby czuwali nad sytuacją i usuwali pianę na wylocie z kanalizacji deszczowej. Było to wykonywane i udało się większość piany zebrać do zbiornika – mówi nam Pani Leokadia Mazur z WIOŚ w Jeleniej Górze. - Na dzień dzisiejszy nie ma poważniejszych skutków wycieku, poza szkodami na terenie zakładu. Sytuację udało się opanować. Choć zaznaczyć trzeba, że to była substancja, która może powodować zagrożenie dla organizmów wodnych – zaznacza ekspertka.

Mydło to środek powierzchniowo czynny i będzie się bardzo pienił, dlatego niepokojąca sytuacja może wystąpić, kiedy pojawią się opady, a te zapowiadane są na jutrzejszy dzień. O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy członka zarządu Dr. Schumacher Pana Ryszarda Kaprala. - Wyciek na drodze wewnątrzzakładowej został zneutralizowany, będziemy jeszcze robić próby, polejemy to wodą i zobaczymy co będzie się działo. Mówimy tu o drodze wewnątrzzakładowej, gdzie nie ma możliwości, aby przedostało to się do sieci – usłyszeliśmy.

Jak nam tłumaczono piana na rzece to efekt przedostania się mydła do tylko jednego z ujść do kanalizacji deszczowej.

- To co mimo starań przedostało się do sieci, to były bardzo małe ilości. Spienienie widzieliśmy i pracowaliśmy nad jego usunięciem. W tej chwili czekamy na wyniki badań z WIOŚ - wyjaśnia nam Ryszard Kapral.

O sprawie będziemy informowali na bieżąco.


Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie

Spieniony wodospad na Kwisie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 14.03.2017 15:36
Nie ma co robić afery - jedna kostka mydła wpadła w kanał.. Wymyje się koryto rzeki - będzie bardziej ekologicznie. Tylko dlaczego w takim zakładzie nikt nie zadbał o to aby kanały ściekowe były zaopatrzone w zawory zamykające na wypadek podobnego niekontrolowanego wycieku?Wypadało by aby powiatowy specjalista od zagrożeń zlustrował zakład i wydal stosowne zalecenia.

Marek 14.03.2017 21:04
Może nie jest nigdzie napisane aby takowe zawory się znajdowały a więc nikt nie wychodził przed szereg .Bo może z powodu montażu tych zaworów nie było by odbioru budowy ze względu na niezgodność z przepisami ..... a tak na marginesie.... Herakliusz , najlepiej nasłać kontrole wszelakich specjalistów, zniszczyć, zamknąć, zamęczyć ( zlustrować - przypomina mi to minioną epokę ) firmę karami ,później wysłać ludzi na zasiłek i się cieszyć że jest super....

Herakliusz 15.03.2017 13:40
Durnowate to Twoje myślenie - jak u Kargula. Wszystkie zakłady w których przetwarzane są chemikalia mają zainstalowane zawory - właśnie przed wyciekiem takich substancji do środowiska naturalnego a szczególnie cieków wodnych i innych zbiorników naturalnych poprzez kanalizację burzową mi sanitarną. Oczywiście taka kontrola powinna być przed uruchomieniem produkcji - widocznie ktoś przeoczył. Wydanie stosownych zaleceń nie wiąże się z tym co Ciebie po łepecie loto, a jak nie masz pojęcia to czytaj co podają specjaliści czyli znawcy i się ucz... - jakąś pojemność chyba w łepecie jeszcze na takie wieści masz. Może i Tobie się to w życiu przyda.

Adam 16.03.2017 22:38
amen...:)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama