Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 22 kwietnia 2025 10:06
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Na co wskazują oznaczenia numeryczne na błotnikach?

Planujesz zakup błotników do samochodu lub przyczepki? Koniecznie weź pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim to, do jakiego pojazdu będą stosowane i jakie rozmiary kół (opon) posiada nasz pojazd. Z tego artykułu dowiesz się, na co wskazują oraz jakie jeszcze parametry i aspekty wziąć pod uwagę przy zakupie błotników.
  • 17.12.2024 10:45
  • Autor: Grupa tipmedia
Na co wskazują oznaczenia numeryczne na błotnikach?

Dopasowanie błotników do kół - dlaczego jest tak ważne?

Dobierając błotniki, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Na przykład nadkole 14 to produkt przeznaczony do stosowania przy kołach o rozmiarze 14 cali. Pozwala to na zminimalizowanie błędu zakupowego. Oznaczenia tego nie znajdziemy na samym błotniku, jednak może się ono pojawić w opisie produktu. Znajomość rozmiarów kół w pojeździe osobowym, dostawczym lub ciężarowym pozwala na idealne dobranie błotników. Dzięki temu gwarantują one większą skuteczność działania i są mniej awaryjne. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do konkretnego rozmiaru kół oraz takie błotniki, które mogą być stosowane przy więcej niż jednym rozmiar (np. 13/14). 

Jakie jeszcze parametry i liczby są ważne w przypadku błotników do samochodu lub przyczepki?

Oznaczenie numeryczne to nie jedyna informacja, z którą warto zapoznać się przy zakupie błotników. Producenci udostępniają szczegółowe dane na temat rozmiarów tego elementu. Ważne symbole to m.in.:

  • B – szerokość błotnika;
  • L – długość błotnika;
  • S – szerokość otworu na koło;
  • H – wysokość błotnika;
  • F – długość górnej krawędzi błotnika (np. przy modelach z płaską górą);
  • R – odległość od punktu umieszczonego w połowie szerokości otworu na koło, a wewnętrzną krawędzią błotnika pod odpowiednim kątem. 

Koniecznie zapoznaj się z tymi parametrami, aby dobrać produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb oraz specyfiki pojazdu. To klucz do tego, aby błotniki spełniły swoje zadanie ochronne, co korzystnie wpływa na komfort jazdy i minimalizuje ryzyko uszkodzenia pojazdów i ponoszenia związanych z tym strat finansowych.

Co jeszcze liczy się przy zakupie błotników?

Wiesz już, na co wskazują oznaczenia numeryczne przy błotnikach oraz jakie parametry i liczby wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Oczywiście to nie wszystko. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonano błotnik. Standardowo dzieli się je na modele plastikowe i metalowe. W obu tych kategoriach błotniki mogą powstawać z materiałów o różnych właściwościach oraz różnej odporności na intensywne użytkowanie. Koniecznie się z tym zapoznaj. Jeżeli wybierzesz błotniki plastikowe, postaw raczej na droższe warianty z polipropylenu lub ABS. W przypadku metalu najlepszą opcją okaże się wzmocnione aluminium lub stal nierdzewną ze specjalną powłoką antykorozyjną. 

Dlaczego warto stosować błotniki?

Dzięki błotnikom zredukowana zostaje ilość zanieczyszczeń wydobywających się spod kół w trakcie jazdy. W ten sposób chronisz nie tylko swój pojazd, ale również samochody innych uczestników ruchu drogowego (zwłaszcza jadących za Tobą). 

Szukasz wysokiej jakości błotników idealnie dopasowanych do swoich potrzeb? Koniecznie sprawdź ofertę sklepu Nadkola, w którym znajdziesz szeroki wybór tych elementów. 

Artykuł sponsorowany


Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama