Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 23 kwietnia 2025 23:19
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Silny ból, obrzęk i brak stabilności w kolanie - o czym mogą świadczyć?

Wszelkie problemy w obrębie narządu ruchu powodują znaczne obniżenie jakości życia. Dlatego bolesność, obrzęk czy niestabilność stawu kolanowego zawsze wzbudza u pacjenta niepokój. Przyczyny takich dolegliwości mogą być różne, ale tylko ich odpowiednie rozpoznanie pozwoli skutecznie zwalczyć problem. Sprawdź, jakie mogą być źródła problemów w obrębie kolana!
  • 29.10.2024 10:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Silny ból, obrzęk i brak stabilności w kolanie - o czym mogą świadczyć?

Co może powodować problemy z kolanem?

Przyczyny silnego bólu, obrzęku i braku stabilności w kolanie mogą być rozmaite. Do najczęstszych z nich należą:

  • choroby zwyrodnieniowe stawu,
  • choroby reumatyczne, np. RZS,
  • przeciążenie stawu kolanowego,
  • silny uraz stawu, przebiegający m.in. z uszkodzeniem lub zerwaniem więzadeł,
  • poważne wady postawy,
  • nieprawidłowo prowadzona rehabilitacja.

Problemy te mogą pojawić się u osób w różnym wieku, w tym zarówno aktywnych fizycznie, jak i prowadzących siedzący tryb życia. Część z nich może wiązać się również z objawami współistniejącymi.

Ból kolana po urazie

Silny ból, niestabilność i obrzęk to objawy typowe po poważnym urazie kolana, np. w trakcie uprawiania sportu. Do najczęściej występujących należą:

  • zwichnięcie stawu kolanowego – polega na przerwaniu łączności między elementami stawu, jest uznawane za poważny stan, jednym z jego powikłań jest choroba zwyrodnieniowa,
  • skręcenie stawu kolanowego – to przekroczenie fizjologicznego ruchu w stawie mogące mieć różny przebieg, od lekkiego, wymagającego krótkiego oszczędzania nogi i niezbyt wymagającej rehabilitacji, aż do stanów ciężkich,
  • uszkodzenie łąkotki – zwykle przytrafia się osobom młodym i aktywnym oraz sportowcom,
  • uszkodzenie lub zerwanie więzadeł – w przypadku tych pobocznych możliwe jest leczenie zachowawcze. Uszkodzenie więzadeł krzyżowych najczęściej należy już leczyć operacyjnie, np. poprzez artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego.

Ból kolana w chorobach reumatycznych

W przypadku schorzeń reumatycznych najbardziej dotkliwymi symptomami są silny ból i wyraźny obrzęk. Sama niestabilność objawia się uczuciem trzaskania w stawie. Charakterystyczna jest także sztywność nasilająca się po przebudzeniu. Choroby reumatyczne bardzo często obejmują więcej niż jeden staw. Najczęściej występującym schorzeniem tego typu atakującym kolano jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, która, nieleczona, powoli odbiera choremu sprawność. Chociaż nie istnieje lek pozwalający na całkowite wyleczenie, można skutecznie łagodzić objawy i znacznie opóźnić rozwój choroby.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego, nazywane także gonartrozą, polega na postępującym uszkodzeniu chrząstki stawowej, a w rezultacie jej utratą. U jej podłoża mogą leżeć rozmaite schorzenia i wrodzone nieprawidłowości anatomiczne, zwykle jednak przyczyny są tak prozaiczne, jak naturalne starzenie się organizmu, nadwaga czy otyłość oraz długotrwałe przeciążenie, związane między innymi z wykonywaną pracą lub trenowanym sportem. Objawy mogą przypominać symptomy RZS, jednak to, czy dolegliwość obejmie też inne stawy, zależeć będzie od jej podłoża.

Diagnostyka bólu, obrzęku i braku stabilności w kolanie

Diagnostyka problemów z kolanem polega między innymi na zebraniu dokładnego wywiadu od pacjenta. Ważne są okoliczności wystąpienia problemu, jego ewentualne nasilanie się, a także historia chorób w rodzinie. Często konieczne jest także wykonanie badań obrazowych, jak rentgen czy USG, czasem również rezonans magnetyczny. W przypadku podejrzenia chorób reumatycznych konieczne może być również wykonanie testów laboratoryjnych, w tym badań krwi.

Leczenie bólu i obrzęku kolana

Leczenie dolegliwości w stawie kolanowym zależeć będzie od ich przyczyn. Z pewnością ulgę przyniesie stosowanie NLPZ oraz zimnych okładów. Z pewnością potrzebna będzie także rehabilitacja oraz odciążenie stawu. W niektórych przypadkach zaleca się tez jego usztywnienie. Niekiedy konieczne będzie również leczenie operacyjne.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MNMNMMMNMNTreść komentarza: Rozumiem że zakazu wjazdu do Polski ten Ukrainiec nie dostał, a tych trzech Afgańczyków nie cofnięto na Ukrainę. W związku z czym złożą pewnie wniosek o pobyt stały i już tu zostaną.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:48Źródło komentarza: Afgańczycy chcieli do Niemiec, ich przewoźnik wrócił na UkrainęAutor komentarza: SportowiecTreść komentarza: Z tego co pamiętam, to był wybrany nowy dyrektor...był nim chyba tydzień i zrezygnował. Zobaczył chyba jak wygląda stan naszego miasta i MOSIRU za rządow nowej władzy i się wystraszył.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Mirosław Celuch nowym dyrektorem MOSiR w LubaniuAutor komentarza: PamięćTreść komentarza: To teraz Burmistrz ma czas? Wcześniej jak kandydował na stołek Burmistrza i miała być debata wyborcza, to zasłaniał się brakiem czasu i obowiązkami służbowymi.....został Burmistrzem i nagle ma czas i nie ma obowiązków służbowych😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:41Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytaniaAutor komentarza: WidzącyTreść komentarza: Ten komentarz to chyba wstawiła jedna z "Aniołków Czarliego"...mieszkańcy Lubania, którzy pamietają rządy wcześniejsze PO powinni pamiętac😂 bo zauważyłem, że te Panie znowu mają stołki i znowu się uśmiechają😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:36Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama