Dlaczego jesienią częściej bolą mięśnie?
Coraz częstsze chłody i rosnąca wilgotność powietrza mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne. Spadek temperatury sprawia, że mięśnie stają się sztywniejsze, co prowadzi do ich napięcia i zwiększonego ryzyka kontuzji. Ponadto mniej słońca oznacza obniżoną syntezę witaminy D, która odgrywa istotną rolę w prawidłowej pracy układu mięśniowo-szkieletowego. Nie bez znaczenia jest również spadek aktywności fizycznej w zimniejszych miesiącach, który dodatkowo pogłębia problem.
W okresie jesiennym częściej dochodzi do przeziębień i innych infekcji wirusowych, które mogą objawiać się bólami mięśni i stawów. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi bóle te mogą stać się bardziej dokuczliwe. Jeżeli dolegliwości mają bardzo duże nasilenie, należy udać się do lekarza. Jeśli jednak ich stopień jest lekki lub umiarkowany, można wspomóc się środkami dostępnymi bez recepty. Nie należy przy tym zapominać o regularnej aktywności fizycznej i zdrowym trybie życia. Mają one ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję organizmu.
Sposoby na jesienne bóle
Każdy ból jest uciążliwy i utrudnia komfortowe funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka sposobów na radzenie sobie z nim. Jednym z popularnych rozwiązań, które można nabyć bez recepty, jest maść kamforowa. Kamfora jest znana ze swoich właściwości rozgrzewających. Działa miejscowo na bolące partie ciała, poprawiając ukrwienie i rozluźniając napięte mięśnie. Sprawdza się przy lekkich nerwobólach, a także przy objawach przeziębienia i grypy.
Dużą pomocą mogą być także techniki relaksacyjne. Ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych pomagają rozluźnić mięśnie i zredukować napięcie, także to psychiczne. Szczególnie korzystne działanie w tym zakresie wykazują olejki z eukaliptusa oraz lawendy. Mają właściwości relaksujące i uspokajające. Masaż z ich wykorzystaniem może dodatkowo wspomóc regenerację mięśni.
Metody walki z bólem można łączyć. Maść kamforowa zastosowana po ciepłej kąpieli, zwłaszcza przed snem, zapewni przyjemne rozgrzanie i rozluźnienie. Należy przy tym pamiętać, by nie nakładać jej na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.