Dofinansowanie na fotowoltaikę – jak to zrobić?
Kto może zdecydować się na montaż paneli słonecznych a następnie wnioskować o dofinansowanie? Okazuje się, że lista ograniczeń nie jest zbyt długa. Większość programów finansowego wsparcia skierowana jest do osób prywatnych – dla których instalacja fotowoltaiczna nie jest sposobem na zarobek z tytułu sprzedaży energii.
Osoby prywatne, korzystające z prądu na własny użytek, oddające nadmiar do sieci, a także będące odbiorcami końcowymi nazywamy prosumentami. I to właśnie z myślą o nich przygotowano propozycję dopłat. Ale uwaga – całość jest tak skonstruowana, że o pieniądzach możemy myśleć dopiero po zamontowaniu i uruchomieniu fotowoltaiki. Całą inwestycję trzeba najpierw sfinansować z własnych środków.
Warunkiem przyznania dofinansowania jest rozliczanie się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing. To sposób rozliczania energii opierający się na wartości energii według wyceny z Rynku Dnia Następnego. Pieniądze zarabiane na sprzedaży wyprodukowanego prądu magazynowane są na koncie prosumenta. To stąd można opłacać rachunki za zużycie prądu z sieci energetycznej.
Mój prąd z fotowoltaiki
W ramach sztandarowego programu Mój Prąd, osoba, która ma już fotowoltaikę może dostać zwrot do 4 tysięcy złotych. Po spełnieniu dodatkowych warunków kwota ta wzrośnie do 5 tysięcy. A jeśli zdecydujemy się na rozliczanie innych elementów należących do systemów odnawialnych źródeł energii, zyskać możemy ponad 20 tysięcy złotych. Stanie się tak, po przyznaniu wsparcia na takie elementy jak magazyny energii czy inteligentne systemy zarządzania energią.
Warto sprawdzić także możliwość odliczania wydatków na montaż instalacji solarnej od podatku. Dofinansowanie na fotowoltaikę to nie jedyny sposób na redukcję kosztów. Przy wypełnianiu rocznej deklaracji warto sprawdzić dokładnie przepisy – jeśli spełniamy wymogi, możemy liczyć na zwrot nawet kilku tysięcy złotych w ramach ulgi podatkowej.
Kiedy fotowoltaika ma sens?
Większość montowanych systemów fotowoltaicznych ma moc kilku kilowatów. To wystarczy, aby zapewnić zasilanie domu średniej wielkości. Koszt montażu systemu o takich parametrach to kwota od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętajmy, że prąd jest produkowany nie tylko w czasie idealnej, słonecznej pogody. Dni z lekkim zachmurzeniem nie stanowią przeszkody, aby fotowoltaika spełniała swoją rolę.
Moduły umieszczone na dachu instaluje się tak, aby były skierowane na południe – chociażby częściowo. Jeśli jest to niemożliwe, można wybrać inną stronę, ale wtedy uzysk z instalacji będzie mniejszy.
Panele fotowoltaiczne mogą być umieszczane na dachu budynku mieszkalnego, ale także innego – np. garażu. W ostateczności, można je zamontować również bezpośrednio na gruncie.