Coraz więcej miast oferuje ulgi w podatkach od nieruchomości w zamian za zielone dachy i ściany
Pierwszym miastem w Polsce, które zaoferowało swym mieszkańcom ulgi w podatkach od nieruchomości z zielonymi ścianami lub dachami, były Katowice. Aktualnie podobne uchwały dotyczą także Wrocławia i Kalisza, a w przygotowaniu są już przepisy dla kolejnych miejscowości. Coraz więcej samorządów dostrzega w tych działaniach szansę na poprawę jakości powietrza, ale nie tylko – ogrody wertykalne i zielone dachy mają o wiele więcej zalet:
- Przyczyniają się do eliminowania miejskich wysp ciepła i zimna. Zabetonowana i murowana przestrzeń miejska najbardziej nagrzewa się latem i szybko wychładza się zimą.
- Poprawiają izolacyjność termiczną budynków.
- Zatrzymują wodę deszczową, spowalniają jej odpływ do kanalizacji i poprawiają mikroklimat.
- Chronią budynki przed czynnikami atmosferycznymi.
- Poprawiają akustykę budynków.
- Oczyszczają powietrze z pyłów oraz dwutlenku węgla.
- Są estetyczne.
Zielone ściany i dachy są nie tylko korzystne dla środowiska, ale również prezentują się przyjemnie i estetycznie, wprowadzają zielony akcent do przestrzeni zurbanizowanej. Można przypuszczać, że osoby planujące kupić nieruchomość, ale wahające się, co do tego, w którym mieście najlepiej kupić mieszkanie Wrocław, Katowice lub Kalisz z pewnością wezmą teraz pod uwagę właśnie ze względu na wspomniane ulgi.
Ile wynoszą ulgi w podatkach od nieruchomości z zielonym dachem lub ścianą?
Mieszkańcy Katowic, Kalisza i Wrocławia mogą liczyć na spore ulgi w podatkach od nieruchomości, na których założone zostaną zielone dachy lub ściany. Poniżej szczegóły uchwały, jaką przyjął samorząd we Wrocławiu:
- Jeśli w budynku o maksymalnie 5 kondygnacjach powstanie zielony dach na powierzchni powyżej 80% dachu, mieszkania w tym budynku będą zwolnione w pełni z podatku od nieruchomości. Jeśli w takim samym budynku powierzchnia zielonego dachu wyniesie od 50 do 80% powierzchni dachu, zwolnienie będzie obliczone proporcjonalnie do tej wartości.
- W budynkach wyższych niż 5 kondygnacji, mieszkania mogą być zwolnione z 50% podatku od nieruchomości, jeśli powierzchnia zielonego dachu wyniesie ponad 80%. Jeśli powierzchnia zielona będzie wynosiła od 50 do 80% powierzchni dachu, zwolnienie będzie obliczane w proporcji połowy stosunku zielonego dachu do powierzchni całego dachu.
- Zielone ściany na budynku także obniżą podatek od nieruchomości, a wysokość ulgi będzie uzależniona od powierzchni zielonej: jeśli wyniesie 30 metrów kwadratowych, ulga wyniesie 20%, jeśli powierzchnia zielona obejmie do 45 metrów kwadratowych, zwolnienie wyniesie 25%, a jeśli powierzchnia zielona przekroczy 45 metrów kwadratowych, zwolnienie wyniesie aż 50%.
Uchwały poszczególnych samorządów miejskich mogą różnić się pomiędzy sobą pod względem detali, ale w wielu miejscowościach są do siebie zbliżone lub niemal identyczne. Zanim jednak podejmie się decyzję, co do instalacji zielonego dachu lub ściany, warto sprawdzić lokalne przepisy.