Dopamina - wpływ na układ hormonalny
Dopamina pełni sporo ważnych funkcji w ludzkim organizmie, a jedną z ważniejszych jest wpływ na gospodarkę układu hormonalnego. Dopamina posiada istotną funkcję, jeśli chodzi o pracę przysadki mózgowej. Neurony dopaminowe znajdują się w jądrach podwzgórza i odpowiadają za przekazywanie sygnałów do przysadki mózgowej. Ma to istotne znaczenie ze względu na związek z regulacją wytwarzania hormonu prolaktyny, którego to syntezę dopamina może hamować.
To właśnie związek chemiczny zwany dopaminą odpowiada za prawidłowe wydzielanie hormonu wzrostu, a także wspomnianej prolaktyny, czyli ważnego hormonu, który odpowiada m.in. za proces laktacji u kobiet. Wpływa również na wydzielanie hormonu gonadotropiny, która w dużej mierze wpływa na możliwość prokreacji. Jak widać, rola dopaminy we wspieraniu prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego jest spora, dlatego też warto zadbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu. W tym celu warto odwiedzić Wapteka.pl i wybrać specjalnie dobrane herbaty, napary i soki, które wspierają wydzielanie dopaminy i utrzymanie jej na optymalnym poziomie. Dopamina stanowi ważny neuroprzekaźnik.
Dopamina - czym grozi nadmiar i niedobór tego związku?
Jak wspomniano, wpływ dopaminy na układ hormonalny jest bardzo istotny i posiada ona również niebagatelne znaczenie dla innych obszarów ludzkiego organizmu. Dopamina, odpowiada również za prawidłowe ciśnienie krwi, a także właściwą koordynację i napięcie mięśni. Pełni także istotną rolę dla układu nerwowego, oraz układu limbicznego, wpływając na prawidłowy przebieg procesów psychicznych, oraz emocjonalnych. Warto wiedzieć, że niedobór dopaminy w organizmie może objawiać się ogólnym napięciem, osłabieniem, brakiem chęci do działania i ogólną apatię. Bardzo niski poziom dopaminy porównuje się czasem do głodu narkotycznego, jaki odczuwają osoby uzależnione od narkotyków. Naukowcy uważają, że niski poziom tego związku może przekładać się na rozwój choroby Parkinsona. Z kolei nadmiar dopaminy może wywoływać kłopoty z koncentracją, urojenia, a nawet halucynacje. Uważa się, że wysoki wskaźnik dopaminy może powodować rozwój schizofrenii, oraz różnych innych zaburzeń psychicznych. Przekładać się może również na nadciśnienie tętnicze wtórne.
Jak widać, zarówno niedobór, jak i nadmiar dopaminy może być niezwykle niebezpieczny dla organizmu. Warto więc kontrolować poziom tego związku w swoim organizmie i trzymać rękę na pulsie. Jeśli występuje nadmiar, lub niedobór, zawsze warto zgłosić się do swojego lekarza i skonsultować ten fakt, a także zaopatrzyć się w odpowiednie środki i suplementy, które pomogą wyrównać poziom ważnej dopaminy. Lekarz może również przepisać leki zawierające dopaminę, są one ściśle połączone z diagnozą, jaką stawia lekarz i to on ustala wysokość dawki w konkretnym przypadku.
Jak widać, znaczenie dopaminy jest większe, niż by się mogło wydawać. Warto dbać o jej prawidłowy poziom, uzupełniając swoją dietę o odpowiednie napary, herbatki i soki, które wspomagają prawidłowe utrzymanie poziomu dopaminy. Utrzymanie dopaminy na właściwym poziomie pozwoli zadbać o ogólne dobre samopoczucie i zapewnić sobie energię i koncentrację każdego dnia.