Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Ostrzeżenie o smogu potwierdzone – jakość powietrza w Lubaniu pogarsza się

Dziś rano wydano ostrzeżenie o możliwym przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 na Dolnym Śląsku, w tym w powiecie lubańskim. Aktualne pomiary potwierdzają te prognozy – jakość powietrza w Lubaniu pogarsza się.
Ostrzeżenie o smogu potwierdzone – jakość powietrza w Lubaniu pogarsza się
Lubań zdjęcia wykonane 10 lutego około 16:30

Autor: eLuban.pl

W poniedziałek, 10 lutego, w powiecie lubańskim oraz kilku innych regionach Dolnego Śląska prognozowane jest przekroczenie poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10. Stężenie może przekroczyć 100 µg/m³, co oznacza zwiększone ryzyko dla zdrowia, zwłaszcza dla osób wrażliwych.

Według danych ze stacji pomiarowej w Lubaniu, o godzinie 16:00 stężenie PM10 wyniosło 86 µg/m³, a drobniejszego i jeszcze bardziej szkodliwego PM2.5 76,7 µg/m³. Co gorsza, wartości te rosną.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Podwyższone stężenie pyłów może powodować problemy zdrowotne, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia, seniorów, kobiet w ciąży i dzieci. Możliwe objawy to kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienie oczu oraz zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecenia dla mieszkańców:

  • Unikaj intensywnej aktywności fizycznej na zewnątrz – smog może utrudniać oddychanie.
  • Nie wietrz pomieszczeń – powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi powinny zachować szczególną ostrożność i monitorować swoje samopoczucie.
  • Ogranicz spalanie w piecach i kominkach, aby nie pogarszać sytuacji.

Prognozy wskazują, że sytuacja może się pogorszyć w godzinach wieczornych. Stan powietrza można na bieżąco monitorować na stronie powietrze.gios.gov.pl.

Kto jest najbardziej narażony?

Największe zagrożenie dotyczy:

  • osób z chorobami serca i układu oddechowego (astma, POChP),
  • seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci,
  • osób chorujących na nowotwory i ozdrowieńców.

Możliwe skutki zdrowotne to m.in. bóle w klatce piersiowej, duszności, kaszel, podrażnienie oczu i gardła oraz zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Jak się chronić?

  • Ogranicz intensywną aktywność fizyczną na zewnątrz.
  • Unikaj wietrzenia pomieszczeń.
  • Nie pal w kominku i unikaj innych działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza.
  • Osoby przewlekle chore powinny szczególnie przestrzegać zaleceń lekarza i monitorować swoje samopoczucie.

Jak zmniejszyć emisję zanieczyszczeń?

Władze województwa apelują o ograniczenie korzystania z samochodów i spalania paliw stałych niskiej jakości. Zapowiedziano wzmożone kontrole przestrzegania przepisów antysmogowych, w tym zakaz palenia odpadów i stosowania niskiej jakości węgla.

Szczegółowe informacje o jakości powietrza można śledzić na stronie: powietrze.gios.gov.pl.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obserwator 10.02.2025 19:36
Wprowadzajcie więcej nakazów,stare ciuchy tylko do pszoku, 🤣🤣🤣 ok.wiec lądują w piecach,tak samo jak stare szafy ,panele podłogowe i wszystko czego zabraniacie, a będzie jeszcze gorzej

Katarina 10.02.2025 18:40
Panie Kaczyński Jarosławie i Spółko spod znaku PiS. Taka kartka z kalendarza z datą 10 lutego zawiera myśl Stanisława Jerzego Leca. "Niektóre szczeble kariery wiodą na szubienicę" Niech Pan sobie szubienicę zamieni na areszt.

smog 10.02.2025 18:16
i tyle wart wasz zielony ład.......za nasz kasę teraz handlują sobie prawami do emisji CO2, a my i tak wdychamy smog....bo od początku chodziło wyłącznie o KASĘ !!!!

Ania 10.02.2025 17:23
Kopciuchów już nikt nie ma a ten smog to z tego peletu ..... I co na to uśmiechnięci ?

xyz 10.02.2025 19:16
ściemniaja, jak zwykle

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
piknik
Szczepienie
wystawa
NURT
pchli targ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Praca !!!Treść komentarza: Niby jak wszyscy na tym skorzystają, zwłaszcza ci wspomniani, którzy sportu nie lubią? Jeśli da się więcej na sport, to będzie mniej na inne rzeczy, najczęściej ważniejsze i używane przez większość mieszkańców, np remonty dróg. Wszyscy to by skorzystali, gdyby w końcu ściągnięto do miasta inwestorów i zbudowano zakładany produkcyjne, jak sam wspomniałeś - więcej przedsiębiorstw, więcej podatków zostanie w mieście.Data dodania komentarza: 10.02.2025, 22:50Źródło komentarza: List otwarty. Lubańskie kluby apelują do burmistrzaAutor komentarza: Rodzic2Treść komentarza: Zapraszam serdecznie. Fantastyczny inicjatywa. Jak sobie pomyślę, że miasto będzie opłacać licencje do związków sportowych, płacić za wynajem i wyposażenie obiektów a do tego zrobi wypłat trenerom prowadzącym zajecia i jeszcze sfinansuje turnieje, mecze. Wtedy by zobaczyli jaka to lekka robota. Najbardziej ucieszy się skarbnik jak zobaczy ile musi kasy na to zabezpieczyć w budżecie. Mamy przykład Śląska Wrocław jako klubu miejskiego i ile to kosztuje podatników i jak jest zarządzany.Data dodania komentarza: 10.02.2025, 20:11Źródło komentarza: List otwarty. Lubańskie kluby apelują do burmistrzaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: O widzę że uśmiechnięci się rozkręcają,super będzie tylko gorzejData dodania komentarza: 10.02.2025, 19:41Źródło komentarza: List otwarty. Lubańskie kluby apelują do burmistrzaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Wprowadzajcie więcej nakazów,stare ciuchy tylko do pszoku, 🤣🤣🤣 ok.wiec lądują w piecach,tak samo jak stare szafy ,panele podłogowe i wszystko czego zabraniacie, a będzie jeszcze gorzejData dodania komentarza: 10.02.2025, 19:36Źródło komentarza: Ostrzeżenie o smogu potwierdzone – jakość powietrza w Lubaniu pogarsza się
ReklamaPowiat Lubań
Reklama