Historia, aktualnie 52-letniego Rafała Z., rozpoczęła się pod koniec lat 90. W tym czasie w Polsce zorganizowana przestępczość przeżywała swój rozkwit. To okres działalności grup trudniących się przemytem i handlem narkotykami, rozbojami, wymuszeniami, czy też stręczycielstwem.
Przestępcza działalność na Dolnym Śląsku
Choć pochodził z województwa kujawsko-pomorskiego, osiedlił się na Dolnym Śląsku, gdzie szybko związał się z lokalnym światem przestępczym. Działał głównie w Jeleniej Górze i okolicach. To tutaj w 2003 roku miał dokonać zabójstwa Roberta Sz. w wyniku porachunków gangsterskich. Jego działalność była na tyle głośna, że stała się inspiracją dla twórców polskich seriali kryminalnych oraz programów, takich jak „997”.
Już wcześniej prokuratura zarzucała mu udział w obrocie narkotykami i czerpanie korzyści z prostytucji Polek, które były wywożone do Szwecji. W 2003 roku, po zabójstwie, zniknął z Polski, uciekając najpierw do Francji.
Wieloletnia ucieczka i zatrzymanie
Policjanci z Dolnego Śląska przez lata nie ustawali w poszukiwaniach. W 2021 roku udało się go namierzyć w Hiszpanii, gdzie funkcjonował pod fałszywą tożsamością. Wtedy jednak, po chwilowym zatrzymaniu przez hiszpańskie służby, ponownie zniknął.
Śledczy nie dawali za wygraną. Dzięki współpracy dolnośląskich policjantów, Komendy Głównej Policji i europejskiej sieci ENFAST, 20 lutego 2025 roku w Walencji Rafał Z. został zatrzymany przez hiszpańską Policía Nacional.
Teraz odpowie przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości, a następnie zostanie poddany procedurze ekstradycji do Polski.
Napisz komentarz
Komentarze