Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 22 kwietnia 2025 06:20
Reklama dotacje dla firm
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ćwierć miliona dotacji na Dom Solny

Samorząd miasta w 2016 r. złożył do MKiDN wniosek o dofinansowanie prac zabezpieczających jeden z najstarszych lubańskich zabytków. Zgodnie z opublikowaną listą dotacja zostanie przyznana.
Ćwierć miliona dotacji na Dom Solny

Dotacja w wysokości 250 tys. złotych została przyznana w ramach priorytetu „Ochrona zabytków”. Jego celem jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. W pierwszym naborze w roku 2017 zgłoszono ponad 1800 zabytków. Mniej więcej jednej czwartej wniosków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie.

Wniosek obejmuje przeprowadzenie prac zabezpieczających Dom Solny przed zniszczeniem. Zanim to nastąpi, musi zostać podpisana umowa oraz trzeba będzie określić wysokość środków, które zostaną zaangażowane z budżetu miasta. Na początek samorząd zleci wykonanie kompleksowej dokumentacji. Przez lata pojawiały się różne koncepcje na zagospodarowanie tego pochodzącego z I połowy XVI wieku zabytku. Przede wszystkim wymagał on jednak doraźnych prac, które pozwolą go utrzymać w nienaruszonym stanie.

- Trzeba wiedzieć, że remonty miejskich zabytków są kosztowne – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Częstokroć koszt przeprowadzenia podstawowych prac przekracza koszt zbudowania i wyposażenia jakiegoś nowego obiektu. Dlatego samorządy ubiegają się o dofinansowania. Cieszę się, że efektem naszych starań są środki na zabezpieczenie Domu Solnego. To nie wszystko, co będziemy realizować w dziedzinie ochrony zabytków w tym roku. Znamy już wyniki przeglądu Wieży Brackiej i niebawem zaproponujemy radnym do akceptacji szczegółowy plan dość rozległego remontu. Zlecimy też opracowanie szczegółowej dokumentacji Wieży Trynitarskiej i będziemy nadal się starać o dofinansowanie również i na ten zabytek. Oprócz tego w budżecie zabezpieczyliśmy kwotę 50 tys. na eksplorację sztolni na Kamiennej Górze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotr Dumanowski 23.02.2017 15:26
Prace zabezpieczające nie przyniosą długotrwałego efektu. Są tylko rozwiązaniem na daną, krótką chwilę. Trzeba się zastanowić, jak i czy w ogóle zagospodarować ten budynek. Warto pamiętać, że jest to zabytek i jako taki jest chroniony prawem. Nie wiem, czy konserwacja takich budynków, stawianie tablic edukacyjnych oraz wydanie opracowań, to nie jedyne rozwiązanie dla wskazanych obiektów...

Franciszek z Lubania 20.02.2017 11:49
Śmieszą mnie bardzo, niektórych z Państwa wywody. Szczególnie te w których mowa jest na tematu wyburzenia "Domu Solnego" jaki ten obiekt by nie był jest częścią i historia miasta Lubań. Miasto w czasie II Wojny Światowej zostało zniszczone prawie w 90 % to teraz "najmądrzejsi i najbardziej przysłużeni" dla miasta komentatorzy będą wygłaszać swoje opinie na temat wyburzenia jednego z niewielu zabytków które zostały jeszcze na terenie Lubania. Tutaj nie chodzi o wyburzenie tutaj chodzi o znalezienie koncepcji zagospodarowania tego zabytku.

Herakliusz 20.02.2017 16:49
Wielebny Franciszku!Nie ma koncepcji należy wyburzyć. Przecież ta obskurba stodoła nie ma w sobie żadnych atrakcji ani wartosci artystycznych, estetycznych czy architektonicznych poza tym że jest stara. Żadnych zmian w bryle z zewnątrz (np. okien) tam wstawić nie da konserwator zabytkow. Tam nawet nietoperzy nie ma - bo by chociaż dla jakiegoś pozytku mogli prowadzić hodowlę ekozoolodzy.Mamy kilka baszt, mury obronne, zameczek na Kamiennej Gorze i pozostańmy przy utrzymaniu tego w należytym stanie i ku pożytkowi.Dom Solny wart jest tyle co kamień z jego rozbiórki. Z pewnoscią na coś się wykorzysta.

Franciszek z Lubania 21.02.2017 14:48
Drogi Herakliuszu!!! Na wstępie nie życzę sobie żebys mnie Pan tak nazywał. Wielebny to jest w kościele. Czy Pan jest z Pisu??? Pytam bo widzę ze żadne argumenty do Pana nie trafiają. Nie ważne zresztą skąd Pan jest, ważne zeby Pan zrozumiał ze taki obiekt jak ten nieszczęsny "Dom Solny", jest ZABYTKIEM jeszcze raz napisze - ZABYTKIEM. Proszę koniecznie sprawdzić w encyklopedii co znaczy ZABYTEK. Póżniej mozemy zaczać dyskutować, bo narazie nie widzę sensu. Pan widzę jest z tych osób które wszystko chętnie rozwalą zamaiast naprawiać nie tędy droga drogi Herakliuszu. Proponuję troche wiary w ludzi a mniej negatywnych emocji. Niech Pan zobaczy jaki świat jest piękny i nie kończy sie na Lubaniu. Proszę pojechać np. do Lwówka i powiedzieć jego mieszkańcom że mury już nie spełniaja swojej funkcji i nie mają już żadnej koncepcji. Niech Pan im powie zeby zaczeli je juz wyburzać-POWODZENIA ŻYCZĘ I WIELU PRZYJACIÓŁ WSRÓD MIESZKAŃCÓW LWÓWKA.

Herakliusz 21.02.2017 21:04
Wasza Czcigodność!Przede wszytkim ci "w Kościele" (należałoby wielką literą) już dawno przestali być Wielebnymi mimo, że życzą sobie aby ich tak nazywać.No ale skoro sobie nie życzysz...++++++++++Zatem ad rem. Encyklopedyczna czy słownikowa definicja zabytku a rudera zwana Domem Solnym to dwie inne instytucje. Z DomemSolnym nie wiąże się żądna historia i żadna osoba, nie jest obiektem, żadnych zdarzeń historycznych. Stoi i nic poza tym. Zarzut jakobym by zwolennikiem rozwalania jest z gruntu chybiony albowiem w trosce o stan fikcjonalnych zabytków postuluje rewitalizację dworca kolejowego czy chociażby rudery po byłej „bawełniance” przy obwodnicy – to są wizytówki miasta.Masz rację - przy braku argumentów przeciwnych dyskusjatraci sens. Bez sensu jest zatem wydawanie społecznych środków na… No właśnie na co? Przecież otynkować tego nie można, wstawić okien również. Przebudować konstrukcję wnętrza – nie wolno. Dorobione bramy wjazdowe i wejściowe przestaną byćzabytkowe a konserwacja istniejących jest niewykonalna. Porównywanie natomiast tej „stodoły” z murem obronnym - a właściwie fragmentami murów lwóweckich z basztami brammiejskich – świadczy o tym, że nie masz pojęcia o znaczeniu tych obiektów i ich lokacji historycznej. We Lwówku Śląskim poza tym dbają natomiast o zabytki o charaktezre funkcjonalnym – chociażby ratusz, kościół, klasztor i najstarszy w Polsce browar.

Franciszek z Lubania 22.02.2017 10:30
Nie trafia to do mnie co Pan piszesz, więc raczej nie podyskutujemy sobie chyba ze w innym temacie. Napisze tylko tyle że żaden konserwator zabytków w Polsce nie zgodzi się na wyburzenie takiego obiektu jak "Dom Solny". Także może Pan dalej liczyć na wyburzenie "stodoły". Powodzenia.

Herakliusz 22.02.2017 18:41
Wasza Czcigodność!Do mnie też nie trafia... Zatem vice-Wersal jak mawia Ferdek kKepski. Niech stoi - rozwali się po jakimś czasie sam zabierając do Domu Ojca przy okazji kilka przypadkowych istnień ludzkich i ze dwa dzikie koty jakie tam kwaterują.

tyle 21.02.2017 10:46
Jesteś taki mądry to wyciągnij z kieszeni swoje pieniądze i pokryj koszt remontu tego zabytku, a nie wyciągasz rękę po pieniądze Podatników.

Franciszek z Lubania 21.02.2017 14:38
No jestem. Dlaczego miałbym płacić za ten remont z własnych kieszeni ??? Jestem właścicielem ?? Nie rozumiem Twojego wywodu. Bardzo słaby masz ten argument. P.S Nie mów nic kolego o podatkach bo tez je płacę.

Sokrates. 20.02.2017 11:34
Brakuje mi niecenzuralnych słów, żeby wyrazić jacy ludzie wypowiadający się w komentarzach są ograniczeni. Ten obiekt to 1.) Dziedzictwo Kulturowe 2.) Potencjał. Z tego co wiem, kilka lat temu ktoś zaproponował utworzenie wewnątrz lodowiska, pomysł genialny. Miejsce unikatowe w skali kraju, a zarazem młodzież miałaby co robić. Zaraz ktoś się przyczepi, że przecież lodowisk jest w brud, ale wyobraźcie sobie jak klimatyczne musiałoby to być miejsce. do tego w środku jakieś bistro. W tym mieście naprawdę nie ma zbyt wiele zajęć dla młodzieży, bo picie na mogiłkach też może się w końcu znudzić. Mam nadzieje, że coś się ruszy i nie skończy się na otworzeniu kolejnego muzeum, do którego nikt nie będzie chodził.

gosc 20.02.2017 21:00
Pomysł z lodowiskiem był debilny a nie genialny, rodem bylego burmistrza z PO. Inne opcje OK. Obiekt jest wewnatrz bardzo ciekawy tylko wtedy jesli bedzie wnetrze zachowane w orginalnym stanie. Ktos kto tam nie byl lepiej niech zamilknie.

Ryszard 19.02.2017 11:43
Wyrzucanie pieniędzy ta poniemiecka rudera tylko zaśmieca nasz Polski krajobraz !

Gizmo 19.02.2017 20:38
To zupełnie jak Ty, marnujesz polskie powietrze na oddychanie.

Herakliusz 20.02.2017 09:10
A u Ciebie wszyscy w domu zdrowi?

Franciszek z Lubania 20.02.2017 13:51
U niego na pewno tylko czy w Twoim wszystko jest ok ??/

Herakliusz 20.02.2017 19:42
Franek! A co Ty jego najbliższy szwagiert?

Andrzej 19.02.2017 11:02
250-siąt tysięcy zł to starczy na wykonanie stosownej dokumentacji i tych kilka zgnitych bram wjazdowych używanych ostatnio w 1887 roku. Szkoda pieniędzy na te kupe gruzu.

tyle w temacie 18.02.2017 13:15
Radni nie powinni marnotrawić pieniędzy Lubań nie jest aż tak bogaty aby ładować w taki zabytek, który nie zarobił nawet złotówki przez ostatnie 10 lat. Za te pieniądze można pobudować nowe drogi i chodniki, które są bardziej potrzebne niż wkładanie w ruinę, która nic nie przynosi, a zajmuje tylko miejsce. Tak samo przydałoby się zainstalować więcej kamer nie tylko w samym mieście, ale i na osiedlach parkach aby zwiększyć bezpieczeństwo ludzi. Postawić nowe latarnie ledowe aby w parkach i miejscach gdzie jest to potrzebne było jaśniej. Przydałoby się zrobić porządek w parkach bo niektóre są zaniedbane zniszczone i zamiast zachęcić ludzi do odpoczywania na ławce to odstraszają tylko.

Herakliusz 18.02.2017 16:11
Ławek nie malowali od lat - ponoć nie mają pieniędzy na farbę i pędzle. Bezrobotni czekają na oferty.

Lubaniak 18.02.2017 12:39
50tys. na eksploatację i co najmniej 5 razy tyle na bezpieczne udostępnienie sztolni dla zwiedzających. Dziury w miejskich traktach będą pewnie łatane urobkiem z sztolni. Dobry Boże co za gospodarz na pierwszym miejscu ma zabawę, a później obowiązki. Pozostaje nam modlić się aby następny burmistrz z wykształcenia był inżynierem drogownictwa.

Herakliusz 19.02.2017 09:33
...nie traktach tylko duktach. I broń nas ich Boże co by zanosić do niego jakieś modly o lepszego. Mizerną skuteczność tych nabożnych westchnień mamy aż nadto na co dzień. Zaraza "klecznikow" i usakralnionych uniesień opanowała kraj...Tysiąc+50 lat wiary w cud...Biedny kraj, ciemny lud...

instruktor 18.02.2017 09:44
Szkoda, że dla naszych włodarzy ważniejsze są zabytki niż edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Najpierw na łamach mediów szumnie obiecuje się remont Domu Kultury, który jest jednym z najprężniej działających w naszym regionie, a po czasie udaje się, że nie ma tematu i pompuje się kasę w Dom Solny.

Pracownik MDK 20.02.2017 08:52
Wypadałoby zapytać kiedy to szanowna władza była ostatnio obejrzeć aktualny stan Miejskiego Domu Kultury? Tam lepiej nie chodzić, bo ktoś zapyta o remont i będzie nie wygodnie. Lepiej pokazywać się w miejscach, które są w lepszym stanie technicznym.

Sade 20.02.2017 10:35
Kpisz sobie z tym prężnym działaniem! Ten z cieć z twarzą zapijaczonego buraka potrafi tylko wynająć salę.

Jagoda 20.02.2017 17:58
Cieć to jesteś Ty Sade z tego co niedawno czytałam Dom Kultury w Lubaniu był organizatorem blisko 100 wydarzeń w mieście w ubiegłym roku, więc nie wypowiadaj się jak nie masz wiedzy !!!

Sade 21.02.2017 08:27
Na BIPie jest tylko opisany rok 2015, więc droga Jagodo, pewni jesteś autorką raportu za 2016 rok. Ile spotkań Nurtu policzyłaś jako osobne imprezy? Ile razy wynajęta komercyjnie sala na występ kabaretu, koncert czy kurs tańca hucznie opisujesz jako ,,współorganizator imprezy"? W ogóle mam wrażenie, że Jagoda to nikt inny jak Pan Apacz.

Emil Drytek 18.02.2017 09:27
nie lepiej drogi porobić ??

Justinee 17.02.2017 18:37
Brawo! Przykro patrzeć, jak ten piękny zabytek niszczeje :/ I w końcu się coś dzieje, jeżeli chodzi o przystosowanie oraz wykorzystanie naszych lubańskich pomników historii :)

Citizen 18.02.2017 09:34
To samo dotyczy Dworca Kolejowego . Wygląd fatalny . Wykorzystanie zerowe .Być może chodzi o to że to majątek PKP . Wypadałoby jednak coś z tym Dworcem zrobić

Herakliusz 18.02.2017 16:09
A co to za wymówka że PKP. Taki obiekt poza dworcem czyli obiektem dla podróżnych mógłby slużyć jako galeria, obiekt kultury tworczej, siedziba organizacji pożytku publicznego czy wreszcie malej gastronomii.PKP z pewnością przystąpi do renowacji - tylko trzeba wykazać inicjatywę, a nie pompowac kasę w stodole bez koncepcji użytkowania - postoi kolejne lata i do kolejnej renowacji.

Citizen 18.02.2017 19:55
100/100 . Uważam ze obiekt Dworca ma n-krotne znacznie większe niż obiekt tematowy .To jest nie tylko historia ale również codzienność .Wystarczy poczekać na pociąg w pustej hali ( zimnej jak cholera ) i szukać jakiejś tam wystawy do której wejście jest od d.. strony.Jeśli się pociąg opóźni to właź do samochodu i grzej .Ten dworzec jest opisywany przez wielu turystów . ( negatywnie ) Szukałem chociaż biletomatu . trud daremny .

Herakliusz 18.02.2017 09:40
A co w tej ruderze jest pięknego? Przez lata pojawiały się różne koncepcje na zagospodarowanie tego pochodzącego z I połowy XVI wieku zabytku - i co z tych koncepcji? Przecież jak się podejmuje remont - to wcześniej jakaś koncepcja musi być.+++++++++Wieża Trynitarska. Na początek Panie Burmistrzu wysłać ekipę ZGiUK z drabiną i usunąć drzewa jakie tam się "zalęgły" bo system korzenny ją rozsadzi. Urzędnicy na to patrzą i jakoś troski nie wykazują. A drzewa od lat rosną.Podobnie na obiekcie po dawnej "bawelniance" przy obwodnicy - to też zabytek.

Zbyszek 17.02.2017 18:04
Nie ma to jak wydawać pieniądze na ruinę która po wydaniu nawet 10 milionów i tak będzie nadal ruina

ad 17.02.2017 16:22
Taniej wyjdzie rozebrać ten syf niż wkładać w to pieniądze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama