Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań. Kolejne eksploracje zasypanych sztolni

Lubań przeznaczy środki na eksplorację odkrytych w 2011 roku sztolni. Związane jest to z planami zagospodarowania parku na Kamiennej Górze na tereny rekreacyjno-turystyczne. Z taką informacją oficjalnie wyszedł przed kilku dniami burmistrz miasta Arkadiusz Słowiński.
Lubań. Kolejne eksploracje zasypanych sztolni

W 2011 roku Tomasz Bernacki, lokalny badacz historii i geolog natknął się w Archiwum Państwowym na arkusz kalki technicznej, który zawierał dokładne plany tuneli pod Kamienną Górą. Wśród mieszkańców Lubania od lat krążyły historie o samych tunelach i wejściach do nich, wysadzonych przez saperów. Znaleziony dokument potwierdził istnienie sztolni i pozwolił zlokalizować zasypane wejścia. Według planu pod parkiem na Kamiennej Górze planowano wydrążenie niemal 1000m chodników i część z nich przed zakończeniem wojny wykonano. Do podziemi prowadziły cztery wejścia. Dwa od strony ul. Parkowej, jedno z kociołka i ostatnie od strony ul. Strzeleckiej.

Pierwsze próby dotarcia do wnętrza góry w grudniu 2011 od razu zakończyły się sukcesem. Dokonało tego Stowarzyszanie Miłośników Górnych Łużyc dzięki współpracy z miesięcznikiem Odkrywca i Stowarzyszeniem PERKUN.

Wtedy to odkopano wejście od strony ul. Strzeleckiej. Kolejne prace w tym samym miejscu przeprowadzono w marcu 2012. W chodniku o długości 60m znaleziono pozostałości torowiska i wózków do wywożenia urobku. Niestety tunel kończy się przodkiem skalnym i jest zbyt krótki, aby można go było wykorzystać w celach turystycznych.

Wszystkie wykonywane wówczas prace odbywały się przy finansowym wsparciu lokalnego samorządu, który widział w tym szansę na wypromowanie Lubania. Teraz powrócono do koncepcji stworzenia atrakcji turystycznej ze znajdujących się pod Kamienną Górą tuneli.

- Zapowiadaliśmy, że Kamienna Góra jest jednym z tych miejsc, które na poważnie traktujemy jako tą lokalizację, która ma przynieść Lubaniowi sławę. Chcemy zobaczyć co faktycznie pod Kamienną Góra się znajduje. - tłumaczy burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Chcemy przeznaczyć wyliczoną przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej kwotę na penetrację tych sztolni. Jeżeli okaże się, że warto dalej inwestować w ten tunel na pewno będzie miało to odzwierciedlenie w kolejnych budżetach. Najpierw żeby zobaczyć jak długi jest ten chodnik i co się w nim znajduje trzeba do niego wejść.

Jak udało się nam dowiedzieć prowadzone są obecnie kolejne rozmowy z poszukiwaczami z miesięcznika Odkrywca. Plan przewiduje tym razem penetrację chodnika od strony ul. Parkowej, tam jednak zawalisko jest o wiele większe niż miało to miejsce od strony ul. Strzeleckiej. W 2012 roku poszukiwaczom udało się już wykonać przewiert do chodnika, który teraz ma być eksplorowany. Wykonano go w okolicach ul. Sybiraków jednak opuszczona na dół kamera niewiele pokazała chodniki był w całości zalany wodą.

Od strony ul. Parkowej wykonano wówczas odwodnienie, którym przez dwa lata schodziła woda. Dziwnym trafem w tym samym czasie znacząco opadł poziom wody na oczku wodnym w kociołku. Jest więc szansa na, że kolejny planowany przewiert, tym razem poziomy pozwoli dowiedzieć się czy chodnik wart jest odkopania.

Miasto na ten etap prac przewiduje wyłożenie około 50 tys. zł. Według słów burmistrza o pieniądze na ten cel poprosi miejskich radnych już na marcowej sesji Rady Miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Medard Niewiadomski 07.02.2017 22:06
Frajerzy się finansowo i nie tylko napną, co trzeba odkryją, brudną robotę odwalą a na gotowe przyjdzie byle biskupek czy rabin, powiedzą że to ich "skarby liturgiczne" - i świecka jak [....] Wadza świeckiego(!) Porypaństwa Kanoniczno-Talmudycznego Bezprawia na kolanach poprosi by swoje wziąć raczyli (!) i w pazerne łapska pokornie skarby włoży...z pocałowaniem w biżuterię i bez pokwitowania co nie zdziwi żadnego z tej atandy drania - nie od dziś wszak wiadomo że im toto "lata" że "...Królestwo moje nie jest z tego świata"!

MAREZO 07.02.2017 13:29
JESZCZE JEDNA KWESTIA,ZŁOTY POCIĄG Z KTÓREGO ZROBIONO WIDOWISKO KABARETOWE NA SKALĘ ŚWIATOWĄ.PAMIĘTAJMY O JEDNEJ ZASADZIE,IM WIĘCEJ PRAWDY W JAKIEJŚ LEGENDZIE TYM INTENSYWNIEJ WYKPIWANA JEST PRZEZ ŻYDÓW.WIELU LUDZI WIE,ŻE ZŁOTY POCIĄG TO NIE WYSSANA Z PALCA BAJECZKA JAK PRÓBUJĄ NAM TO PRZEDSTAWIAĆ W ŻYDOWSKICH MEDIACH ŻYDOWSCY PSEUDO-NAUKOWCY KŁAMIĄC NA KAŻDYM KROKU,A PRAWDZIWE DZIESIĄTKI TON POLSKIEGO ZŁOTA ZRABOWANEGO PRZEZ ŻYDÓW Z POLSKICH INSTYTUCJ FINANSOWYCH W CZASIE WOJNY.

asd 07.02.2017 17:30
Pisz normalną czcionką,bo to trudno czytać.

Herakliusz 07.02.2017 23:14
Czcionka jest wprawdzie normalna - tylko że mu się CapsLock włączył i nie wie jak wyłączyć to "KRZYCZY"!

Herakliusz 07.02.2017 21:35
Cyt. PAMIĘTAJMY O JEDNEJ ZASADZIE,IM WIĘCEJ PRAWDY W JAKIEJŚ LEGENDZIE TYM INTENSYWNIEJ WYKPIWANA JEST PRZEZ ŻYDÓW.++++++++++++++++Wielebny! Cosik ci się z lekka popie....ło. Jak może istnieć prawda w legendzie? Chyba że masz na myśli "prawdę" w legendzie zawartej w Piśmie zwanym Świętym jedynie słusznej watykańskiej religii poza którą nie masz zbawienia...

MAREZO 07.02.2017 13:18
COŚ SIĘ ZACZYNA DZIAĆ,ŻYDOSTWO KOPIE CIĘŻKIM SPRZĘTEM DZIURY NA CAŁYM DOLNYM ŚLĄSKU. WIADOMO ILE SKARBÓW W SZEROKIM TEGO SŁOWA ZNACZENIU POZOSTAWILI ŻYDZI I NIEMCY NA ZIEMIACH ZACHODNICH W POLSCE.RYJĄ NA AKORD W BARDZO KONKRETNYCH MIEJSCACH POPARTYCH PLANAMI I MAPAMI NIEMIECKIMI.MOIM ZDANIEM SYTUACJA TA WYNIKA Z REALNEGO ZAGROŻENIA,ŻE KTOŚ NIEPOWOŁANY MOŻE DOBRAĆ SIĘ DO TYCH ZASOBÓW I DEPOZYTÓW.PRZEDE WSZYSTKIM CHODZI IM (ŻYDOM) O POLAKÓW.

Herakliusz 07.02.2017 09:32
Bursztynowa Komnata!

Herakliusz 07.02.2017 09:30
Ludzie! Rodacy! Jest okazja. Trzeba puścić wiadomość - wstępnie poufną ale szeroko rozgłaszaną, na zasadzie tajemnicy "poliszynszyla" że w lubańskich sztolniach wg relacji żołnierza wermachtu wyjawionej na łożu śmierci znajduje się "Zloty Pociąg" a w nim "Bursztynowa Komnata".Święta Magdalena okaże się zbędna czyli mało skuteczna. Na miasto ruszą inwestorzy i gawiedź rządna sensacji być świadkiem odkrycia - kasa popłynie szerokim korytem. W końcu miasto zacznie się rozwijać i staniemy się krainą mlekiem i miodem płynącą.

Gizmo 07.02.2017 18:15
Przestań ćpać w końcu albo zmień lekarza.

Robert Daszkiewicz 06.02.2017 22:43
Prace ruszą prawdopodobnie dopiero na jesień. I etap będzie polegał na odkopaniu zasypanego miejsca i wprowadzeniu specjalnego wiertła. Jeśli odwiert dojdzie, Odkrywca wprowadzi kamerę i sprawdzi czy coś widać: sztolnie czy tylko krótkie gruzowisko - wówczas będzie podjęta decyzja o kopaniu systemem górniczym.Kolejna sprawa czy wystarczy te 50 tys., wstępne wyliczono prace na 100-150 .... wszystko okaże się w praniu, po drugie nie wiadomo na ile Odkrywca finansowo w to wejdzie

Miastowy 06.02.2017 21:09
Ulica główna tez nadają się do kapitalnego remontu, może niech burmistrz na nocne spacery wybierze się w tę część miasta.

STARSZY SZTYGAR KHW 06.02.2017 20:10
Przepraszam a może za te pieniądze pojawi się w końcu nowy plac zabaw dla dzieci taki z prawdziwego zdarzenia a nie to z czym mamy do czynienia w mieście. To co nasze miasto na do zaoferowania dla dzieci to kupa złomu z poprzedniej epoki. W takim miescie jak chociażby Boleslawiec są place zabaw. Nawet ten plac przy Kamiennej Górze pozostawia wiele do życzenia. No jak widać za koparki można zapłacić 50 tys. Przypominam, że jakiekolwiek prace odkrywców, wydobycie wymagają posiadania koncesji i nadzoru Państwowego Urzędu Górniczego. Pozdrawiam "Górnika" Burmistrza i "sztygara" Biernackiego.

dqw 08.02.2017 14:26
niech zrobią plac zabaw w parku za tą nową świetlicą ZGiUK.

Lubaniak 06.02.2017 19:01
Lepiej byłoby spożytkować te pieniądze na całkowity remont ul.Starolubańskiej (czyli powyżej drewnianego mostku na rz. Siekierce) niedługo odcinek ten będzie przejezdny tylko dla aut terenowych i quadów SG. Szkoda, że burmistrz nic nie robi w sprawie dogadania się z powiatem w sprawie wspomnianego odcinka ul.Starolubańskiej.

sq 08.02.2017 14:24
w tym roku mają zrobić starolubańską po co te jęki?

Darius 12.02.2017 22:56
a po co beda remontowac starolubanska ?? przecierz kolega napisal ze da sie nadal tam dojechac terenowkami i quadami. W czym problem ?

Mieszkaniec 06.02.2017 18:54
Pomysl fajny, ale może zamiast wydawać na to pieniążki są ważniejsze wydatki np drogi po zimie stan ich jest fatalny!

Nie Lubie Vódki 06.02.2017 18:31
Dobry pomysł z tym kopaniem,bardzo fajnie,że pieniądze są na takie rzeczy.Tak myślałem,że Pan Burmistrz zainteresuje się tego typu sprawami bo sam bardzo lubi historię i ma wielkie pojęcie o niej.Mogę Mu tylko pozazdrościć wiedzy historycznej i podziękować przy okazji tego,że był bardzo dobrym nauczycielem.

Herakliusz 07.02.2017 14:17
Burmistrz nie wie gdzie jest Starolubańska albowiem asystent ksywa "Papuć" jeszcze go tam nie zawiózł.

Seba 06.02.2017 18:21
Czas najwyższy żeby sprawdzić co kryje Kamienna Góra i rozwiać wszelkie domysły, legendy i spekulacje. Może się okazać, że miasto zyska niezłe źródło dochodu ze sprzedaży biletów, ponieważ chętnych na zwiedzanie takich miejsc jest baaardzo dużo.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama