Złote, Srebrne i Brązowe... najlepsze polskie szkoły ponadgimnazjalne to miejsca, gdzie zaczyna się dobra przyszłość. - tak na swoich stronach pisze Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. To właśnie ona po raz 65 przygotowała ranking szkół w całym kraju, w tym po raz 19. punktowane są szkoły ponadgimnazjalne.
Jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze szkoły średniej, tak przez samych gimnazjalistów jaki i ich rodziców, są notowania danej szkoły. Czy placówka ma dobre wyniki, jak wygląda zdawalność matur i egzaminów zawodowych, jakie ma sukcesy na olimpiadach…
Co roku miesięcznik „Perspektywy” publikuje rankingi szkół, który jest ważnym wskaźnikiem dla uczniów decydujących o wyborze dobrej szkoły.
W zestawieniu znalazło się ponad 2000 liceów ogólnokształcących i 1700 techników. Z tych wybrano 500 najlepszych „ogólniaków” i 300 techników. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Spośród szkół ogólnokształcących najlepiej w naszym regionie wypada I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, w skali kraju zajęło ono 91 miejsce (awans z miejsca 130) i po raz kolejny udowodniło, że jest najlepszą szkołą w okolicy. Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” przyznała tej szkole Złotą Tarczę - jest ona potwierdzeniem najwyższej jakości kształcenia.
Ranking szkół ogólnokształcących z naszego regionu, które znalazły się w pierwszej 500 w skali kraju w roku 2017:
- 91 (↑ z m.130) – I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Jelenia Góra – Złota Tarcza
- 286 (↓ z m. 285) – I LO im. Władysława Broniewskiego, Bolesławiec – Srebrna Tarcza
- 290 (↑ z m. 365) – Liceum Ogólnokształcące w ZSOiMS, Szklarska Poręba - Srebrna Tarcza
- 345 (↑ z m. 461) - Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich, Zgorzelec – Brązowa Tarcza
- 444 (↓ z m. 358) – II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida, Jelenia Góra – Brązowa Tarcza
- 462 (↓ z m.418) - Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Lubań – Brązowa Tarcza
W całym województwie dolnośląskim najlepiej w rankingu oceniono LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, w skali kraju uplasowało się ono na 5 pozycji. Spadek z miejsca 4 w roku ubiegłym. W rankingu wojewódzkim wyróżniono dwa „ogólniaki” z naszego regionu, które nie weszły do grona 500. Mimo to w skali wojewódzkiej znalazły się w pierwszej 50 - tce.
Są to:
- II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Bolesławiec – miejsce 43,
- III Liceum Ogólnokształcące, Jelenia Góra – miejsce 49.
Technika
Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Najlepsze 300 wyłoniono spośród 1700 jednostek biorących udział w zestawieniu.
W rankingu techników na pierwszym miejscu w regionie ponownie widzimy szkołę z Jeleniej Góry, jest to Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych. Na 300 techników w kraju uplasowało się ono na 112 pozycji, otrzymując od Kapituły symbol jakości - Srebrną Tarczę. Rok do roku, jest to spadek z miejsca 86.
Technika w regionie, które zakwalifikowały się do 300 najlepszych w kraju w roku 2017:
- 112 (↓ z m. 86) Technikum w ZS Elektronicznych, Jelenia Góra – Srebrna Tarcza
- 184 (↑ z m. 198) Technikum w ZS Ekonomiczno-Turystycznych, Jelenia Góra – Srebrna Tarcza
- 203 (b/d) Technikum w ZSOiT, Jelenia Góra – Brązowa Tarcza
W skali województwa dolnośląskiego najlepiej oceniono Technikum nr 10 Elektroniczne Zakłady Naukowe we Wrocławiu, które zajęło 6 pozycję w rankingu krajowym i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to awans z miejsca 50.
W rankingu wojewódzkim wyszczególniono technika z naszego regionu, które nie weszły do grona 300. Mimo to w skali wojewódzkiej znalazły się w pierwszej 50 - tce.
Są to:
- Technikum nr 3 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu - miejsce 20,
- Technikum w ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu - miejsce 22,
- Technikum nr 4 w ZSE im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu - miejsce 23,
- Technikum w ZSZiL im. Gór. i Energet. Turowa - miejsce 24,
- Technikum nr 5 W Bolesławcu - miejsce 29,
- Technikum w ZSE-T im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej - miejsce 30,
- Technikum w ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej - miejsce 31,
- Technikum 4-etnie w ZST "Mechanik" pozycja 35,
- Technikum w ZSP im. Emilii Plater - miejsce 43.
Napisz komentarz
Komentarze