Dzisiejszego przedpołudnia barwne korowody przeszły ulicami wielu miast między innymi Olszyny, Leśnej i Lubania. W tym ostatnim współczesną interpretację, opartą na średniowiecznych moralitetach, ukazującą walkę dobra ze złem przedstawiły grupy teatralne „PRO-MOTOR” i „OKULAR”.
Szacunek do ludzi, świata i przyrody był motywem przewodnim Orszaku 2017. W tym roku scenariusz Orszaku nawiązywał do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszyli wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy - pasterze narodów - poszukiwali Króla Stworzenia, przypatrując się stworzeniu świata, życiu człowieka w raju.
Królowie, podczas swej wędrówki do stajenki zobaczyli upadek pierwszych ludzi - Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania dobra ze złem, ujrzeli chóry anielskie, które wychwały dzieła Pańskie i przeszli przez bramę anielską, która zaprowadziła ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, narodzonego w żłóbku.
Hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.
Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.
W haśle Pokój i Dobro zawiera się również dewiza Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.
W Orszak włącza się wiele szkół. Czynny udział biorą w nim dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. W Leśnej była to SP im. Jana Pawła II w Smolniku, która przygotowała jasełka. W Lubaniu po raz czwarty udział w jasełkach brało Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa.
Napisz komentarz
Komentarze