Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 03:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubań i Siekierczyn z ponad przeciętnym potencjałem inwestycyjnym

Dolny Śląsk drugim najbardziej rozwiniętym i atrakcyjnym gospodarczo regionem w Polsce! W raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski w 2016 roku”przygotowanym na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, nasze województwo awansowało z trzeciej pozycji na drugą, plasując się tuż po mazowieckim, a przed śląskim i małopolskim. W raporcie wyróżniono również miasto Lubań i gminę Siekierczyn.
Lubań i Siekierczyn z ponad przeciętnym potencjałem inwestycyjnym

„Atrakcyjność inwestycyjna województwa wykazuje duży związek z poziomem jego rozwoju gospodarczego. Jest wynikiem oceny istotnych z punktu widzenia inwestora warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej ”- czytamy w raporcie.

Dolnośląskie, które należy do trzech najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionów Polski charakteryzuje :
-wysoki poziom rozwoju gospodarczego, znacznie przekraczający średnią krajową
-bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa
-bogactwo kulturowe i walory przyrodnicze
-wysoki poziom rozwoju przemysłu, co uwidacznia specjalizacja tego regionu w prowadzeniu nowoczesnych rodzajów produkcji przemysłowej. Lista tzw. sektorów wysokich szans (motoryzacyjny elektromaszynowy, high-tech , BPO)

Wrocław, Jelenia Góra, Wałbrzych i Legnica oznaczone zostały w raporcie złotymi gwiazdami, które stanowią najwyższe wyróżnienie i najwyższą ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych w danym powiecie lub gminie tj. przemysł przetwórczy, handel i naprawy, zakwaterowanie i gastronomia, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.
Złotą gwiazdę i ponadprzeciętną ocenę w obszarach: przemysł, handel, usługi turystyczne oraz usługi profesjonalne uzyskały także Bolesławiec, Brzeg Dolny, Duszniki-Zdrój, Głogów, Jerzmanowa, Karpacz, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kobierzyce, Lubin, Oława, Polanica-Zdrój, Polkowice, Siechnice, Szczawno-Zdrój, Świdnica i Zgorzelec.

Spośród miast i gmin powiatu lubańskiego wyróżnienie otrzymały jedynie Miasto Lubań i Gmina Siekierczyn w raporcie zostały oznaczone gwiazdą pomarańczową. Oznacza ona, iż powiat, miasto lub gmina uzyskała ponad przeciętną ocenę we wszystkich analizowanych obszarach (gospodarki narodowej, przemysłu, handlu, usług turystycznych oraz usług profesjonalnych). Potencjalną atrakcyjność inwestycyjną powiatu lubańskiego jako ponadprzeciętną oznaczono w takich sekcjach jak przemysł przetwórczy, handel i naprawy oraz zakwaterowanie i gastronomia. Na mapie powiatu mamy też i białą plamę. Autorzy raportu jako obszar o najmniejszym potencjale inwestycyjnym oznaczyli Gminę Platerówka. W naszym regionie niższy potencjał ma jedynie środkowa część powiatu lwóweckiego z Lubomierzem w centrum.

 

Tylko w tym roku w województwie dolnośląskim zlokalizowało swój kapitał kilkadziesiąt podmiotów- zarówno globalnych graczy jak i mniejszych inwestorów. W samej stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 200 mln euro. W pozostałych miejscowościach regionu wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1 mld 300 mln euro i ponad 5 tys. etatów.

- Ostatni rok był bardzo dobrym dla gospodarki Dolnego Śląska pod względem inwestycji. Pojawili się kolejni wielcy inwestorzy np. Daimler w Jaworze, LG Chem w Biskupicach Podgórnych ze swoją pierwszą w tej części świata fabryką baterii do samochodów elektrycznych czy kolejne fabryki Toyoty dedykowane sektorowi auto-moto. To również wygrana przez nasz region batalia o koncern Lufthansy i General  Electric w Środzie Śląskiej, gdzie budowana będzie największa w tej części Europy baza serwisująca silniki lotnicze m.in. do najnowszych Boeingów używanych przez Lufthansę. To wszystko pokazuje, że Dolny Śląsk wciąż ma ogromny potencjał i wciąż jest jednym z najważniejszych graczy– podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 - Wiele z tych inwestycji wprowadza nas w nowy rozdział gospodarki- mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. - W fabryce Xeos w Środzie Śląskiej pracować będą inżynierowie oraz specjaliści rozwijający technologie lotniczą. W Bielanach Wrocławskich za kilka miesięcy będziemy mieli najnowocześniejszą i największą w Europie, a nawet świecie fabrykę produkującą w 3d wraz z centrum badawczo-rozwojowym, w Biskupicach najważniejszego światowego inwestora wyznaczającego trendy w nowych technologiach- LG, a w samym Wrocławiu nowe centra B&R. To bardzo mocno pozycjonuje nasz region jako idealne miejsce dla inwestycji, zwłaszcza tych związanych z nowymi technologiami- dodaje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Chcemy by Dolny Śląsk stał się centrum nowych technologii, gdzie wykorzystywane będą inteligentne specjalizacje naszego regionu i jego zaplecze naukowe. Ten proces już się rozpoczął – zaznacza marszałek województwa Cezary Przybylski.

Jak podkreślają autorzy raportu „ Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski w 2016 roku”, w skali lokalnej ważną rolę w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej, szczególnie rzeczywistej, odgrywają podstrefy ekonomiczne.

- Efekty ich pracy są widoczne zwłaszcza w naszym województwie, które posiada najlepiej wykształconą sieć lokalizacji dla przemysłu i usług dla biznesu- mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG. Dodaje, że raport wskazuje też na szczególne ważne wsparcie dla inwestorów  ze strony regionalnych Centrów Obsługi Inwestora stworzonych przez PAIiIZ S.A. w porozumieniu z marszałkami województw (na Dolnym Śląsku Centrum prowadzi spółka DAWG) – System powstał dla zapewnienia inwestorom kompleksowej obsługi na poziomie województw. Centra nie tylko są dla inwestora źródłem wiedzy czy organizatorami wizyt rozpoznawczych, ale też spajają wiele stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym- strefy ekonomiczne, gminy czy podmioty potrzebne do realizacji celu- dodaje prezes Jamrozik.

Raport podkreśla również problem rozwarstwienia w rozwoju gospodarczym, występującym pomiędzy tzw. regionalnymi lokomotywami (głównie miasta wojewódzkie), a innymi, małymi miejscowościami w województwach. Różnice rozwojowe najbardziej widoczne są w woj. mazowieckim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: sĄD MA WYMIERZYĆ SOLIDNĄ KARĘ ZA TAKI CZYN .Nie ma tu żadnych okoliczności łagodzących , chyba żę , prezes zdecyduje inaczej jak w podobnych przypadkach .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:32Źródło komentarza: Lubań. Próbował przejechać policjantówAutor komentarza: LTSTreść komentarza: 120 rocznie . Czyli 60 na Łebie I 5000 zł na miesiąc. Opłaca sięData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:28Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój powoła Straż MiejskąAutor komentarza: AbderaTreść komentarza: Gdzie nie pójdzie jest wybitna! To się nazywa cudowne dziecko politytki...!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:21Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskimAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Czy redakcja potrafi czytelnikom objaśnić, jak dotychczasowe doświadczenie zawodowe nowej wojewody ma się do zadań, jakie w swoim zakresie obowiązków ma wojewoda? jak wpłynie znajomość branży turystycznej na efektywność działań popowodziowych na terenie dolnego Śląska? Pytam nie bez kozery, bo po wygranej w wyborach SLD, prezesem pks w Lubaniu został 'spadochroniarz" z Wrocławia z branży budowlanej, który notorycznie cytując Miltona, do końca swoich dni prezesownia w PKS w Lubaniu nie potrafił ogarnąć czasu pracy kierowcy. Konkretnie - bycie członkiem partii nie oznacza posiadania kompetencji zawodowych.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskim
ReklamaPowiat Lubań
Reklama