Zwykle takie próby wyłudzenia stosuje się wobec nowych działalności gospodarczych. Tym razem naciągacze poszli na całego i swoją korespondencję wysyłają nawet do firm z kilkunastoletnim stażem.
Mechanizm działania jest wyjątkowo prosty, firma o nazwie Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm żerując na skojarzeniach, próbuje podszyć się pod CEiDG (centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej) prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, którego usługi są BEZPŁATNE.
W treści listu informowani jesteśmy o konieczności wniesienia opłaty rejestracyjnej w wysokości 295 zł. Z pisma wynika wprawdzie, że opłata jest fakultatywna, czyli dobrowolna, że podstawą prawną działania jest regulamin CEDGiF, że jeśli pieniądze nie zostaną wpłacone we wskazanym terminie, to... nic się nie stanie…
Dowiemy się tego wszystkiego jeśli czytamy uważnie, a jak widać różnie z tym bywa. Kiedy odwiedzamy stronę CEDGiF okazuje się, że w bazie firm figuruje ponad 100 zarejestrowanych podmiotów i wciąż ich przybywa. Wygląda na to, że może to być całkiem dochodowy interes.
Pismo zostało skonstruowane w ten sposób, że firmie je rozsyłającej teoretycznie nie można niczego zarzucić. Wpis jest dowolny, usługa działa, a właściciel serwisu wszystkich wpłacających skrupulatnie rejestruje.
Czego innego dowodzi redakcja serwisu bezprawnik.pl - Rozsyłane pisma w naszej ocenie noszą znamiona oszustwa.
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Niestety nikt nie chce zawracać sobie głowy składaniem doniesień. – Pokazałem to mojej księgowej. Dowiedziałem się masa osób dostała podobne pisma i żeby to od razu wyrzucić – powiedział nam pan Piotrek.
Co mają zrobić osoby, które już dały się naciągnąć? Jest sposób na pociągnięcie naciągaczy do odpowiedzialności. Kwota 295 zł jest znikoma i aby egzekwować prawo należałoby złożyć pozew zbiorowy co jest o tyle łatwe, że wszyscy poszkodowani figurują w ewidencji prowadzonej przez CEDGiF.
Napisz komentarz
Komentarze