Szkolenia SERE odbywają się w 10BKPanc cyklicznie, a prowadzone są przez instruktorów ze świętoszowskiej brygady, innych jednostek oraz centrów szkolenia. W związku z zaangażowaniem polskich Sił Zbrojnych w misje poza granicami kraju, pojawiła się konieczność sprostania nowemu rodzajowi zagrożeń, a mianowicie porwaniom oraz losowym zaginięciom personelu wojskowego.
Uprowadzonych i zaginionych określa się, jako „personel izolowany”, czyli niemający kontaktu ze swoją macierzystą jednostką. Powyższe zagrożenia wymusiły stworzenie systemu reakcji na zaistniałą sytuację kryzysową, gdyż jak twierdził Dyrektor Biura Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych ds. Zaginionego Personelu Wojskowego (DPMO), ambasador Charlesa Rey: - Jeżeli nie funkcjonuje sprawny system odzyskiwania personelu, to decydenci nie mają moralnego prawa wysyłać żołnierzy na misje o zwiększonym zagrożeniu zdarzenia izolacją. W rejonie prowadzonych działań każdy narażony jest na izolację, dlatego oprócz wprowadzenia sprawnie działającego systemu, ważne jest również, aby każdy wiedział, jak wspomóc operację odzyskiwania personelu.
Żołnierze odbywają w tym celu szkolenie teoretyczne, trening specjalistyczny, którego częścią jest wyszkolenie żołnierzy, dotyczące technik przetrwania w środowisku odizolowania od sił własnych. Będąc w izolacji personel wojskowy zmuszony jest do podejmowania działań umożliwiających: przetrwanie w ekstremalnym środowisku („Survival”), unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika („Evasion”), przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania („Resistance”) oraz ucieczkę, z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą („Escape” lub „Extraction”). Właśnie te działania, które nazywane są działaniami „SERE”, doskonalili żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów.
Napisz komentarz
Komentarze