Szanowni Państwo, w imieniu własnym i Siostry Generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty mam zaszczyt zaprosić Państwa do wspólnego przeżywania faktu nadania Lubaniowi patronki – świętej Marii Magdaleny.
Patronat ten ma głębokie powiązanie z historią Lubania. Od prawie 700 lat w Lubaniu znajduje się Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, który obecnie posiada status Domu Generalnego Zgromadzenia. Siedemsetletnia dobroczynna działalność zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny ma jednocześnie wymiar lokalny i wymiar przekraczający granice miast, województw i państw.
Karty historii naszych ziem zapisywali władcy reprezentujących różne narodowości i różnego ducha. Nieraz ich konflikty prowadziły do zniszczenia i katastrofy. Historia jednak ma także inne oblicze. Przez setki lat wartością trwałą i niezmienną była ciągłość trwania Magdalenek i ich cicha posługa ludziom słabszym - ubogim materialnie lub duchowo. Przed wiekami mieszkańcy tych ziem upatrywali w Świętej Marii Magdalenie swojej orędowniczki. Dziś postać ta może połączyć to co przeszłe z tym co obecne i przyszłe. Święta Maria Magdalena od wieków inspiruje także artystów, patronuje wielu zawodom rzemieślniczym. Co warto podkreślić, pomysł patronatu św. Marii Magdaleny był oddolną inicjatywą artystów i aktywistów lokalnych, do którego przychylili się mieszkańcy w konsultacjach społecznych, wyrażając jego bardzo szerokie poparcie.
W roku 2017, w którym planowane są uroczystości, mija 800 rocznica sprowadzenia Zakonu Sióstr Magdalenek od Pokuty na Polskie Ziemie. Główne uroczystości odbywać się będą w Lubaniu 24 września 2017 roku. Chcielibyśmy jednak by nie był to jednodniowy incydent, ale cały rok pełen okazji do zatrzymania się, refleksji i dialogu o rzeczach najważniejszych, także z osobami nieobdarzonymi łaską wiary. Lubański samorząd zwrócił się z prośbą o objęcie honorowego patronatu nad uroczystościami do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Już wkrótce zaproponujemy pełny kalendarz obchodów związanych z patronatem, w które swój wkład będą miały zarówno wspólnoty parafialne jak i środowiska twórcze naszego miasta.
Na początek zapraszamy na pierwszy z wykładów J.E. księdza biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Spotkania te mają za zadanie w przystępny sposób zaprezentować duchowe aspekty patronatu. Wykład pod tytułem „Kim jest człowiek w zamyśle Boga” odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia o godzinie 19.00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza.
Burmistrz Miasta Lubań,
Arkadiusz Słowiński
Przypomnijmy
Pod koniec 2014 roku, na wniosek stowarzyszeń i mieszkańców, władze Lubania w ankiecie zapytały mieszkańców czy chcieliby, aby Maria Magdalena została patronką miasta. 97,2% głosujących opowiedziało się za. Po otrzymaniu zielonego światła od mieszkańców włodarze pomysł zaczęły wprowadzać w życie.
Ustanowienie świętej patronką miasta nie jest jednak sztuką prostą. Wniosek po kolei poparli miejscy radni, dziekan i proboszczowie parafii rzymskokatolickich z terenu miasta, Zgromadzenie Zakonne Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, które w Lubaniu ma swoją siedzibę od 700 lat oraz polski episkopat. Ten ostatni podczas posiedzenia podjął dokument zwany nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie). To umożliwiło dalsze procedowanie w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Wniosek przesłano do Watykanu. Spodziewano się, że załatwienie wszystkich formalności potrwa nawet trzy lata. Okazało się, że Watykan nie dopatrzył się przeszkód i wniosek rozpatrzył w ekspresowym wręcz tempie.
Z początkiem czerwca 2016 roku burmistrz Arkadiusz Słowiński oraz Siostra Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty odebrali w Kurii biskupiej w Legnicy oficjalny dokument potwierdzający nadanie miastu patronki. Od tego czasu trwają konsultacje z parafiami i stowarzyszeniami, które podpisały się pod wnioskiem jak godnie uczcić to wydarzenie.
Napisz komentarz
Komentarze