Naukowcy obliczyli, że 14 listopada odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie (tylko) 356 536 km, a wielkość jego tarczy osiągnie 0,559 stopni.
- W takich warunkach Księżyc wydaje się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety - tłumaczy fenomen tego zjawiska astronom Heather Couper.
Oznacza to, że tak wielkiego księżyca nie widzieliśmy od 1948 roku. Tym samym będzie to największa pełnia księżyca w XXI wieku. Po raz kolejny księżyc w takim rozmiarze zobaczymy 25 listopada 2034 roku więc warto tego dnia obserwować niebo.
14 listopada pełnia Księżyca wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14.52. Jednak Słońce zachodzi teraz wcześniej, więc ciemnym niebem będziemy mogli się cieszyć od godziny 16.15. Dokładnie 44 minuty wcześniej obserwacje rozpocząć będą mogli mieszkańcy Suwałk, właśnie tyle wynosi różnica pomiędzy zachodem słońca w Bogatyni a Suwałkach.
Nazwa "Superksiężyc" została wprowadzona w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum (punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi).
Napisz komentarz
Komentarze