Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali około 50 obiektów i wylegitymowali blisko 160 osób. Były to w większości kobiety z Polski, Ukrainy i Bułgarii; legitymowane były również m.in. obywatelki Białorusi i Mołdawii. W przypadku dwóch obywatelek Ukrainy funkcjonariusze SG stwierdzili naruszenie przez nie obowiązujących przepisów w zakresie legalnego pobytu. Wobec cudzoziemek przeprowadzono postępowania administracyjne zakończone wydaniem decyzji o unieważnieniu wizy i zobowiązaniem do powrotu. Obywatelki Ukrainy muszą wyjechać w terminie 15 dni, przez pół roku nie będą mogły wjechać do Polski.
W całym kraju skontrolowano około 9 tys. osób, 4,5 tys. samochodów i 9,5 tys. obiektów (agencje towarzyskie, kluby nocne, restauracje, miejsca przydrożnej prostytucji, parkingi, kompleksy leśne, targowiska, stacje benzynowe, hotele). W akcji brało udział 568 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 5 560 policjantów oraz 63 funkcjonariuszy z innych służb (Urzędu Skarbowego, Straży Leśnej, SOK, Państwowej Inspekcji Handlowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej, Straży Miejskiej).
W wyniku przeprowadzonych działań ujawniono 42 potencjalne ofiary handlu ludźmi. Łącznie zatrzymano 54 osoby, które odpowiedzą za handel ludźmi, czerpanie korzyści z cudzego nierządu, obcowanie płciowe z dziećmi, a także za inne przestępstwa, m.in. posiadanie narkotyków, kradzieże i oszustwa. Cztery osoby spośród zatrzymanych to Polacy poszukiwani listami gończymi.
Działania były koordynowane przez EUROPOL i zostały przeprowadzone także w innych krajach UE.
Napisz komentarz
Komentarze