Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozpoczął się sezon na pożary sadzy w kominach

Wciąż wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest piecami. Użytkując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru sadzy w kominie. Niestety zagrożenie to bagatelizowane jest przez wiele osób. Tylko w tym roku na terenie powiatu lubańskiego doszło już do 49 takich zdarzeń.
Reklama
Rozpoczął się sezon na pożary sadzy w kominach

Zapalenie się sadzy w kominie to nic innego jak zapalenie się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy.

ReklamaUbezpieczenia

Aby temu zapobiec należy pamiętać o tym, że :

  • w piecach nie należy palić mokrym drewnem ponieważ powoduje ono osadzanie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym,
  • należy regularnie czyścić  komin. Na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

UWAGA!
W żadnym wypadku nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego. Z jednego litra wody powstaje ok. 1700 litrów pary, która powoduje wzrost ciśnienia, co w konsekwencji może spowodować rozerwanie komina (wybuch).

Co robić w wypadku kiedy zapali się sadza?
W pierwszej kolejności wzywamy straż pożarną (998 lub 112) podając szczegółowo co się dzieje. Należy zamknąć dopływ powietrza do pieca czy kominka od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie). Przez czas oczekiwania na służby ratownicze powinno się dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu. Pożar sadzy w kominach jest bardzo niebezpieczny, może wytworzyć temperaturę nawet do 1200 °C.  

Po pożarze sadzy w kominie należy natychmiast wezwać kominiarza, który oceni stan techniczny oraz wyczyści przewody kominowe. Każdy pożar sadzy niszczy komin. Powstająca wtedy wysoka temperatura powoduje wykruszanie spoin między cegłami i w konsekwencji rozszczelnienia przewodu kominowego. To z kolei może powodować przedostawanie się dymu i trujących gazów (w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla – czad) do pomieszczeń mieszkalnych zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu.

Przewody wentylacyjne należy czyścić, co najmniej raz w roku, spalinowe co najmniej dwa razy w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z pieca kaflowego lub kominka – cztery razy w roku! Czyszczenie przewodów powinna wykonywać osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie. Czynności konserwacyjne i przeglądy powinny być potwierdzone protokołem – W razie pożaru będziemy posiadać dokument dla ubezpieczyciela, że odpowiednio dbaliśmy o stan komina. Z kolei urządzenia powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i instrukcje użytkowania.

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty. Przy wyborze czujki dymu nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy profesjonalną czujkę, renomowanego producenta, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, iż została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym na zgodność z normą EN 14604: autonomiczne czujki dymu. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji – najlepiej 5 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Karolina 08.11.2016 10:54
Dobrze że u nas nie ma takiego problemu, zresztą zarządza Kwatera, oni dbają o takie rzeczy.

Reklama
Zenon 24.10.2016 15:02
Za pożary sadzy kominowej odpowiadają zarządcy budynków i powinni oni odpowiadać za olewanie swoich obowiązków karnie.By mieć większe premie oszczędzają na kominiarzach darmozjady.Ale biorąc pod uwagę,że praktycznie wszyscy to olewają nigdy nie będzie winnego.

Jadźka Klatka 23.10.2016 12:24
Odwieczny problem w Rzeczypospolitej poPRL-owskiej albowiem doszło do powszechnego olewania obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów. Gawiedź czyli gmin z zasady nie wie, że przepisy zobowiązują właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Powiada o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych, nałożoną w postępowaniu sądowych, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. Poza tym osoba, która ubezpieczyła swój dom na przykład od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie za poniesione straty.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KorekTreść komentarza: Teraz jest krzyk że Niemcy kontrolują ale jak wizy sprzedawali na targach i imigranci po ich otrzymaniu masowo przyjeżdżali do Niemiec to było cacy. Trochę samokrytyki dlaczego Ukraińcy także wyjeżdżają z Polski do Niemiec ? Może gdyby warunki do halne były jednakowe w całej Uni europejskiej byłoby inaczej .Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:50Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: JohnnyTreść komentarza: Macie rację że PolskiRzad powinien wprowadzić kontrolę na granicy z Niemcami. Skoro stoimy przy wjeździe do Niemiec to czemu nie mozemy stać przy wjeździe do kraju. Wam się już całkiem w łbach pomieszało.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:42Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: ???Treść komentarza: Haha no włodarz gminy to na jaką imprezę się wybrała w tym stroju chyba na potupajkę do PG RData dodania komentarza: 6.05.2025, 07:40Źródło komentarza: Lubań uczcił 3 Maja. Koncert, kolorowanki i... deszczAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Daniella nie obrażaj mnie. Przyznaję że się myliłem, faktycznie kierowcy nie powinni blokować chodników. Zgadza się że można znaleźć miejsce do parkowania dalej.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Droga po remoncie tylko chodniki nie dla pieszych
ReklamaPowiat Lubań
Reklama