"Cieszymy się, że korzystacie z uroków i darów lasu, bo z lasu może korzystać każdy, o każdej porze roku. Las jest najlepszym miejscem wypoczynku, a jednocześnie miejscem pracy wielu osób. Koniec lata i początek jesieni to prawdziwy wysyp grzybów i niestety samochodów na leśnych drogach - piszą leśnicy z Nadleśnictwa Świeradów - Z dróg leśnych korzystają m.in. leśnicy, pracownicy leśni, mieszkańcy, przewoźnicy wywożący drewno czy służby ratunkowe. Zastawiając w ten sposób drogi oraz stosy drewna praca, a przede wszystkim szybki i bezpieczny dostęp do dróg przeciwpożarowych i wywozowych zostaje utrudniony. Wtedy pojawiają się niepotrzebne nerwy i poszukiwania kierowców. Od kilku dni problem niestety narasta, dlatego prosimy - zwróćcie uwagę gdzie stawiacie swój samochód. Czasem warto zaparkować kawałek dalej i się przespacerować - dla Waszego i naszego bezpieczeństwa.
Grzybów starczy dla każdego :)”
Na poparcie swych słów leśnicy zamieścili zdjęcie z przykładami beztrosko zaparkowanych pojazdów. Trudno nie przyznać racji autorom apelu, w tygodniu pozostawione beztrosko auta utrudniają pracę służbom leśnym. Z kolei w trakcie weekendów ze względu na ilość grzybiarzy wzrasta zagrożenie pożarowe, wtedy pozostawione byle gdzie samochody mogą utrudniać pracę strażakom.
Podobnie dla policji okres grzybobrania to czas wzmożonych działań na obszarach leśnych. Co roku policja prowadzi poszukiwania grzybiarzy, którzy przemierzając lasy wzdłuż i w szerz gubią drogę. Aby tego typu wyprawy były bezpieczne wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Policja apeluje, aby być rozważnym podczas grzybobrania:
- Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
– Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
– Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
– Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
– Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
- Jeżeli zabieramy do lasu dzieci, należy cały czas utrzymywać z mini kontakt wzrokowy.
Tych kilka prostych zasad pozwoli na bezpieczne i spokojne spacery po lesie. Do przyswojenia pozostaje jeszcze wiedza o jadalnych gatunkach grzybów, która w tym przypadku jest kluczowa. Niestety i tu co roku zdarzają się zatrucia kończące się śmiercią. Dlatego też wychodząc na grzyby w pierwszej kolejności zabieramy „zdrowy rozsądek”.
Napisz komentarz
Komentarze