Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 16:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Nie były „malowanymi żołnierkami”, walczyły i wspomagały walkę jak mężczyźni. Wiele wsławiło się aktami najwyższego bohaterstwa.
Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Większość kobiet, które zaciągnęły się w 1943 roku do I Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater była bardzo młoda. Pochodziły z rodzin zesłanych w głąb Rosji i na Syberię, miały za sobą ciężkie przeżycia na nieludzkiej ziemi i jedno pragnienie – dostać się do Polski. Po wojnie osiedliły się między innymi w wiosce, którą od ich imienia nazwano Platerówką. Prowadziły życie osadniczek, choć dramatyczne wydarzenia okresu wojny na zawsze zostały w ich pamięci. Nie wolno nam o nich zapomnieć, doświadczenia członkiń batalionu tworzą nasze dziedzictwo regionalne i krajowe. Z tego względu dwie zaprzyjaźnione jednostki – Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku i Muzeum Regionalne w Lubaniu planują sformowanie grup rekonstrukcyjnych Platerówek i, w przyszłości, współprodukcję dokumentalnego filmu.

- To jest bardzo trudne przedsięwzięcie – mówi Andrzej Świderski, dyrektor EuRegioKom w Pieńsku. - Czas nas goni, to są ostatnie chwile, by oddać sprawiedliwość żyjącym weterankom. Mamy potencjał - chętnych do pracy statystów, pomoc grup rekonstrukcyjnych, które są gotowe społecznie użyczyć sprzętu.

W połowie czerwca odbył się próbny plan zdjęciowy z ćwiczeniami musztry wojskowej. Z Lubania na plan pojechały trzy statystki, pracujące na co dzień w miejskich instytucjach: Joanna Piotrowska, pracująca w Muzeum Regionalnym, Joanna Rycerz z Łużyckiego Centrum Rozwoju i Anna Łagowska, redaktorka naczelna dwutygodnika ZL.

- Zainteresowałem naszym projektem sponsora, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który ufundował dwa mundury, jeden komplet kupiło też muzeum - opowiada Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. – Mam nadzieję, dokupić kolejne i wykorzystać je nie tylko w filmie, chciałbym, by grupa Platerówek była widoczna w mieście i przypominała przy różnych okazjach o prawdziwych żołnierkach, które żyły i wciąż jeszcze żyją obok nas. One narażały zdrowie i życie dla ojczyzny, czas to docenić. Nie interesuje nas apoteoza przemocy i wojny, albo wybielanie tego, co było złe. Ale trzeba oddać sprawiedliwość ludziom, którzy oddawali i narażali życie w wojnie z hitlerowcami. Żołnierki I Samodzielnego Batalionu Emilii Plater doczekały się jednej, dość powierzchownej komedii i pseudohistorycznej publikacji, której autor doszukiwał się tanich sensacji z frontowego życia. Czas na inną, prawdziwszą i sprawiedliwszą historię – podsumowuje Łukasz Tekiela.


Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

konkret 13.07.2016 20:01
Do prosty prawy... Ktoś tu nie zna historii Polski oraz naszego regionu. Takich herezji dawno nie czytałam. Moja ciocia zesłana na Sybir jako 16 letnia dziewczyna, a potem pracująca w kołchozie w Uzbekistanie szła po bezdrożach żeby dostać się do wojska, żeby wrócić do Ojczyzny. Powrót oznaczał jedyne możliwe dla Niej lekarstwo na malarię. I ktoś teraz będzie bezcześcił poświęcenie tych dzielnych dziewczyn?Ci, którzy sa teraz wiekimi bohaterami uciekali w 39 roku przez Zaleszczyki. Albo siedzieli w za granicą i podburzali do walki ale sami nic nie robili. Jakby nie patrzeć, wolność przyszła ze wschodu

Zaba 12.07.2016 20:42
Jacy sowieccy bohaterowie? Polki z krwi i kości zesłane na Sybir! Dla mnie bohaterki i nie pozwolę złego słowa powiedzieć. Pisałam pracę dyplomową i nawet rozmawiałam z niektórymi, dorastałam wśród nich więc wypowiedzieć się mogę.

Prawy prosty 12.07.2016 18:08
Część i chwała sowieckim bohaterom! ;) Kto nastepny? NKWD-zisci? Wstyd.Mamy polituj się Boze strasznie niewykształconych "historyków".

Ted 12.07.2016 10:32
A od czego mamy tzw klasy mundurowe w naszych liceach. Dziewczyny z tych szkół można śmiało zaangażować do takiej grupy rekonstrukcyjnej.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Czemu się dziewicie , jak wszędzie budują,wycinają lasy , zajmują tereny , to gdzie ma się podziać zwierzę , i są efekty ,kiedyś nie było .....Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:01Źródło komentarza: Wilk na drodze w Siekierczynie – natura wchodzi na podwórkaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Proszę spytać jak plasują się zarobki administracji która ma brak kompetencji i kwalifikacji nie mając szkoły tylko znajomości i koligacje rodzinne . Niejeden urzędnik Urzędu Miasta chciałby tyle zarabiaćData dodania komentarza: 24.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Lubański ZGiUK zwycięzcą IPOK 2024Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Chyba ortograficznyData dodania komentarza: 24.11.2024, 12:40Źródło komentarza: Dwa światy na niebie. Słońce i chmury nad regionemAutor komentarza: Nie pozwólmy na grabieżTreść komentarza: A kiedy rada miasta zajmie się rozliczeniem zarządu z działań na szkodę spółki i trwonieniem majątku spółki ??? Zakup kilku pojazdów VIP do przewozu osób, które służą do wyjazdów na galę podczas gdy od zawsze brakuje sprawnego taboru do podstawowej działalności spółki jakim jest odbiór odpadów i od kilku lat wg zarządu rozwiązaniem jest wynajmowanie takich pojazdów (wyeksploatowanych o wartości odpowiadającej cztero-pięciu miesiącom j opłacie za ich wynajem) za kwoty które można przeznaczyć na kredytowany zakup nowego taboru i jest to uznawany za zasadne działanie ???? Ale może rozbudowa administracji odebrała wzrok radzie miasta ???Data dodania komentarza: 24.11.2024, 12:22Źródło komentarza: Lubań. Przepełnione pojemniki na odpady znów są problemem
ReklamaPowiat Lubań
Reklama