Do konkursu zakwalifikowało się 7 zespołów, które walczyły o wygraną w trzech kategoriach: orkiestry małe do 25 muzyków, orkiestry średnie do 35 muzyków i orkiestry duże – powyżej 35 muzyków. Orkiestry oceniało jury w składzie: Paweł Okienko – dyrektor PSM I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu, Łukasz Bukowiec – emerytowany kapelmistrz orkiestry Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu i Adam Dudzik – kapelmistrz Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawa stacjonującej w Żaganiu. O wygraną walczyły: Orkiestra Miejska z Dzierżoniowa, Oławska Orkiestra Dęta, Orkiestra OSP w Kwielicach, Orkiestra KGHM ZG Polkowice-Sieroszowice, Orkiestra KGHM ZG Lubin, Orkiestra PGE Elektrowni Turów oraz Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna. Ocenie jurorów podlegał koncert sceniczny, w którym przedstawiano 5 utworów zgłoszonych na etapie kwalifikacji oraz część marszowo-paradna, charakterystyczna dla orkiestr dętych.
Wygranymi w swoich kategoriach zostali: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna, która zdobyła I. miejsce w kategorii orkiestr małych, Orkiestra Dęta OSP w Kwielicach – zwycięzca w kategorii orkiestr średnich oraz Orkiestra KGHM ZG Lubin – I. miejsce w kategorii orkiestr dużych. Nagrodę specjalną przyznano Orkiestrze PGE Elektrowni Turów. Wyróżniono także muzyków solistów i grupy muzyczne, a wśród nich: Radosława Różańskiego z Kwielic, Łukasza Kłosa z Lubina, Marcina Fica z Bogatyni, Michała Wawrzyniaka z Oławy oraz kwintet dęty z Olszyny w składzie: Justyna Drozdowicz, Michał Drozdowicz, Arkadiusz Zawiła, Karol Thiede i Wojciech Fic. Dodatkowo olszyńska orkiestra zdobyła Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla najlepszej orkiestry marszowo-paradnej zdobywając łącznie 29 na 30.
Imprezę zorganizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Lubaniu, Urzędem Miasta Świeradów-Zdrój i Urzędem Miejskim w Olszynie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie powiatu lubańskiego, którego organizatorem jest wojewódzkie stowarzyszenie mające siedzibę na terenie naszego powiatu. Cel jaki przyświecał organizatorom to popularyzacja polskiej muzyki, podtrzymanie tradycji konkursów orkiestr dętych w Świeradowie-Zdroju oraz aktywizacja społeczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze