Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Świeradowie Zdroju. Rodzice pokrzywdzonej dziewczyny powiadomili policję. Przyjęcie zgłoszenia potwierdza asp. szt. Michał Rajczakowski KP w Świeradowie Zdroju, który wyjaśnia, iż zostało ono zakwalifikowane, jako „znęcanie się” – art. 207 kodeksu karnego.
Art. 207. Znęcanie się fizyczne lub psychiczne
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Świeradowska policja skierowała sprawę do Sądu w Lwówku Śląskim, Wydziału do spraw nieletnich, który teraz będzie musiał wyjaśnić okoliczności zajścia i ocenić postępowanie gimnazjalistów.
Nie udało nam się dowiedzieć czy wobec gimnazjalistów jakieś konsekwencje wyciągnie dyrekcja szkoły. Po krótkiej rozmowie telefonicznej z panią Wiesławą Stasik Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju trudno nie odnieść wrażenia, iż chce całą sprawę wyciszyć. Początkowo mówi, iż nie wie, o co chodzi i nie ma wiedzy na ten temat, a po przybliżeniu okoliczności zajścia potwierdza, iż wie, o co chodzi, ale nie będzie o tym rozmawiać.
W całej sprawie niezwykle istotne jest otoczenie opieką pokrzywdzonej, zapewnienie jej poczucia bezpieczeństwa i atmosfery sprzyjającej nauce i rozwojowi. Zdaniem ekspertów z biura Rzecznika Praw Dziecka to w pierwszej kolejności rola szkoły, a w przypadku braku działań ze strony dyrekcji o sprawie należy niezwłocznie powiadomić Kuratorium Oświaty.
Młodzież, która doświadcza w szkole znęcania, która ma problemy z przemocą w szkole zawsze może liczyć na pomoc fachowców:
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111
Napisz komentarz
Komentarze