Wskaźniki czytelnictwa w kraju są zatrważające. Stąd pomysł i cała akcja, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów szkól w całym kraju.
- W ramach akcji "Jak nie czytam, jak czytam" SP 4 w Lubaniu przyłączyła się do ustanowienia ogólnopolskiego "Rekordu Czytania w Jednym Momencie", czyli 10 czerwca 2016 r. o g. 10. Ten rekord jest po raz pierwszy ustanawiany na skalę ogólnopolską pod patronatem czasopisma "Biblioteka w Szkole". Ile osób wzięło w ustanowieniu tego rekordu w skali całego kraju będzie wiadomo dopiero podliczeniu formularzy zgłoszeniowych. Myślę, że niedługo - mówi inicjator akcji Wioletta Paszkowska nauczyciel-bibliotekarz.
Punktualnie o godzinie 10. na placu apelowym uczniowie i pedagodzy rozpoczęli wspólne czytanie książek. Na10 minut wszyscy zagłębili się w trzymane w rękach lektury. Kiedy po upływie wyznaczonego czasu przerwano czytanie na placu usłyszeć można było pełne zawodu O! Nie! Po biciu rekordu dzieci wzięły udział w konkursie na najwyższą zbudowaną z książek wieżę.
Dla młodzieży była to niezwykle radosna i pouczająca godzina lekcyjna. Dorosłym dedykujemy informacje jakie znaleźliśmy w raporcie Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce za rok 2015.
„Biegłość w korzystaniu z różnych mediów i w mierzeniu się z różnymi typami tekstów traktuje się jako rodzaj kapitału, pozwalającego na awans społeczny bądź skuteczne działanie w sferze publicznej. Społeczne zróżnicowanie związane z uczestnictwem w kulturze pisma badacze czytelnictwa traktują równie poważnie jak ekonomiści zróżnicowanie dochodowe” – czytamy w raporcie.
Według badań w ubiegłym roku 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 37% respondentów i od dekady odsetek ten wciąż spada.
Więcej książek czytają kobiety i osoby z wyższym wykształceniem. Od 2000 roku czytelnictwo zmalało najwyraźniej wśród mężczyzn i osób młodych. Jeżeli już czytamy, najchętniej sięgamy po romanse, sensacje i fantastykę.
Najczęściej wymienianym autorem był w 2015 roku – podobnie jak w poprzednich latach – Henryk Sienkiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze