Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 24 listopada 2024 15:06
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dolny Śląsk na starych mapach

Jak wyglądała przedwojenna zabudowa Lubania? Gdzie w wolnych chwilach spacerowali mieszkańcy Breslau, Hirschberg, Waldenburg czy Glogau? Jak wyglądał Dolny Śląsk ponad 100 lat temu? Dzięki współpracy samorządu województwa i Uniwersytetu Wrocławskiego od dzisiaj wszystkie te informacje znajdziemy na dolnośląskim Geoportalu.
Dolny Śląsk na starych mapach

Wspólny projekt województwa dolnośląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego realizowano od 2014 roku. Zeskanowanych zostało 360 arkuszy niemieckich map topograficznych z obszaru województwa dolnośląskiego z lat 1880-1945. Zeskanowane mapy zostały przekazane Uniwersytetowi Wrocławskiemu jako zarchiwizowany zasób cyfrowy, natomiast Urząd Marszałkowski opracował specjalny moduł w Geoportalu Dolnego Śląska, dzięki któremu przedwojenne mapy udostępniono użytkownikom. Dodatkowo w module uwzględniono mapy topograficzne wydane po II wojnie światowej. W efekcie można prześledzić zmiany zabudowy i użytkowania terenu Dolnego Śląska na przestrzeni XX i XXI wieku.

- Wszystkie przedwojenne mapy pochodzą z naszego zasobu, który jest jednym z bogatszych zbiorów kartograficznych w kraju. Cieszę się, że władze województwa dostrzegły ten potencjał i mogliśmy podjąć współpracę – mówi prof. Tomasz Niedzielski, kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii.

Cyfrowe mapy historyczne zostały, po uprzedniej kalibracji, naniesione na mapy z późniejszych okresów. Dzięki temu zabiegowi użytkownicy mogą płynnie prześledzić losy danego obszaru korzystając z linii czasu.

- To bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Udostępnione dzisiaj na Geoportalu mapy to nie tylko gratka dla miłośników historii, ale też użyteczne narzędzie dla inwestorów, którzy mogą sprawdzić historię danego terenu inwestycyjnego – ocenia Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Geoportal Dolnego Śląska działa od 2013 roku. To nowoczesny system umożliwiający publikację, zarządzanie, analizowanie i raportowanie danych przestrzennych. Zapewnia powszechny i nieograniczony dostęp do informacji przestrzennej – mogą z niego korzystać samorządy, urzędy państwowe, uczelnie, ale także przedsiębiorcy i zwykli użytkownicy. W Geoportalu funkcjonuje 29 warstw map tematycznych dotyczących ukształtowania terenu, surowców, stref ekonomicznych, ale także szlaków turystycznych czy obiektów sportowych. Budowa portalu trwała pięć lat i kosztowała prawie 7 milionów złotych.

- Z naszego Geoportalu korzysta coraz więcej użytkowników. Liczba odwiedzin przekroczyła już ćwierć miliona. Teraz planujemy rozszerzyć funkcjonalności systemu m.in. o aplikację na smartfonyi dodatkowe moduły statystyczne – informuje marszałek Przybylski.  

Dalszy rozwój Geoportalu będzie możliwy dzięki środkom z RPO.

- Cały czas aktualizujemy bazy danych i tworzymy kolejne warstwy map. Mamy też gotowy projekt rozbudowy Geoportalu, z którym wystartujemy w konkursie na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi Robert Pajkert, geodeta województwa. – Wartość całego projektu to ok. 13 mln zł. Planujemy stworzenie jednej aplikacji do zarządzania danymi, a także bazę melioracji i nowe moduły statystyczne, które umożliwią  tworzenie map tematycznych przez samych użytkowników – dodaje.  

Zakończenie projektu wpisuje się w trwające obchody Międzynarodowego Roku Mapy, które na Dolnym Śląsku odbywają się pod patronatem marszałka województwa. W całym województwie organizowane były w związku z tym konkursy dla dzieci i młodzieży (literackie, plastyczne, gry Quest, gry z fabułą, scenariusze wycieczek i ich realizację), wystawy, szkolenia, seminaria i konferencje – tematycznie związane z mapami.  

- W zorganizowanych przez nas konkursach uczestniczyło około 130 szkół i ponad 500 uczniów z całego województwa. We współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli przeprowadziliśmy również cykl szkoleń, podczas których nauczycielom zaprezentowano możliwości wykorzystania GIS-u i map cyfrowych podczas lekcji – wymienia wicemarszałek Ewa Mańkowska.

Na 2 czerwca br. zaplanowano konferencję dotyczącą wykorzystania informacji przestrzennej w samorządach na przykładzie Geoportalu Dolnego Śląska, który w zeszłym roku został wyróżniony międzynarodową nagrodą „Special Achievement in GIS Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w pracy z technologią GIS przez firmę ESRI, światowego lidera w technologii Systemów Informacji Geograficznej.  

Jak skorzystać z nowego narzędzia?  

Moduł historycznych map jest dostępny od dzisiaj na stronie geoportal.dolnyslask.pl. Wchodzimy na stronę jako osoba fizyczna i akceptujemy regulamin. Po uruchomieniu mapy w prawym górnym rogu ekranu wybieramy opcję „inne moduły”, a po rozwinięciu dodatkowego menu pierwszą pozycję „mapy topograficzne i ortofotomapy”. Następnie wybieramy warstwę „Mapy topograficzne 1905-2013”. Dostępny w lewym menu suwak paska czasu pozwala oglądać mapy z poszczególnych okresów historycznych.


Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach

Dolny Śląsk na starych mapach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wellington 28.05.2016 12:32
Ten cały geoportal to jakiś szwabski cyrk. Co może mnie obchodzić co robili na tych ziemiach mordercy Polaków,zwyrodnialcy katujący moich przodków w NIEMIECKICH OBOZACH ZAGŁADY.PRECZ Z TYM GÓWNEM.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama